HYUNDAI i10 1.2 A/T

1.2 LT, 87 HP, 41.700 TL

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Sürpriz yumurta

Hyundai i10 benim için tam bir sürpriz yumurta. Hem kabuğu çok tatlı, hem de içi sürprizlerle dolu.

Hyundai i10 gerçekten de çok enteresan bir otomobil. Bu testin ardından kendisine “sürpriz yumurta” ismini vermeyi uygun gördüm. Hani vardır ya, dışında son derece lezzetli çikolata kaplı, içi de sürprizlerle dolu sürpriz yumurtalar, bu otomobil de aynen öyle.

Dış tasarımı konusunda onu sevmedim demek mümkün değil: Şık ve kaliteli görünüyor. A segmentindeki otomobillerin neredeyse tamamında olan sevimli ve dikkat çekici görünüm i10’da da aynen tekrarlanıyor. Bu otomobilin en önemli avantajlarından biri ise Türkiye’de üretiliyor olması. Yani bizim yollarımız hakkında engin bir tecrübesi var.

Aracın tasarımında küçük dokunuşlarla kalite hissi de artırılmış. Her açıdan iyi görünen bir araç. Keyif veren detaylarının sayısı oldukça fazla ve bu tasarımıyla bence ilgi görmeyi fazlasıyla hak ediyor. Yani dışı son derece lezzetli bir otomobil.

Yaşam alanıysa çocukların sürpriz yumurtanın içinden en sevdikleri oyuncak çıktığında yaşadıkları mutluluğu aratmayacak türden. İlk olarak aile kullanımı için bile uygun olduğunu söylemem gerekiyor ve bu büyük bir artı.

Yaşam alanında sunduğu genişlik -biraz iddialı olacak belki ama- kesinlikle iddialı: Birçok küçük sınıf otomobillin aksine arka koltuklarda bile yeterli genişliklere sahip. Yüksek tavan artısı da eklenince ferahlık hissi üst seviyelere çıkıyor.

Kokpit ise kullanım açısında sıkıntı yaşatmayan bir tarza sahip. Boyundan büyük işler yapacak eşya gözlerini de sunuyor. Tamam, bagaj biraz ufak ama ben bu otomobille tatile bile çıkarım: Ailece tüm eşyalarımı alacak kapasiteye sahip. i10 aynı zamanda eğlenceli bir otomobil de. Özellikle abartıya kaçılmadan renklendirilmiş iç mekan yapısını sevdim. Dış renk skalası da gayet çekici. Enerjik renk seçeneklerinin bu otomobile çok yakıştığını sözlerim arasına eklemem gerekiyor.

Bu otomobilin yeniden test konuğum olmasının nedenleri 1.2 lt hacimli benzinli motor ve ona eşlik eden 4 ileri otomatik şanzıman. Bu kombinasyonla da i10, benim uygun fiyatlı olarak kabul ettiğim modeller arasında yer alıyor. Fiyatların büyük bir hızla yükseldiği günümüzde cimri yakıt tüketim sonuçlarına imza atabilecek benzinli bir otomatik araç için bu fiyat oldukça başarılı.

Küçük yapısı sayesinde i10, son derece rahat bir kullanım sunuyor. Özellikle de şehrin kalabalık caddelerinde son derece rahat ettim. Manevra kabiliyeti de son derece iyi: Park alanlarının zor bulunduğu büyük şehirlerde onunla çok rahat edeceksiniz.

1.2 lt’lik benzinli motor, aracın 1036 kg’lık düşü ağırlığı için fazlasıyla yeterli. Ancak elbette bu tip bir araçla yüksek bir performans beklentisi içinde olunmaması gerekiyor. Yine de kullandığım sü-

Hyundai i10 A sınıfında yer alan araçlardan biri olabilir. Ama B segmentinde yer alan araçların bazılarından daha ferah bir

yapısı var.

Küçük yapısı sayesinde hem çok kolay kullanılıyor hem de

kendine rahat yer buluyor.

Otomatik şanzıman ve benzinli

motorla işbirliği oldukça iyi. Performans yeterli ve tüketim cimri seviyelerde kalıyor. Bu birlikteliği

tavsiye ederim.

rece kendimi hiçbir zaman yavaş hissetmememi sağladı. 14 saniye civarında gerçekleşen 0-100 km/s hızlanmaya, fabrika verilerine göre 163 km/s’lik maksimum hız eşlik ediyor. Otomatik şanzımanın sadece 4 ileri orana sahip olması nedeniyle tüketimin yüksek olacağını düşünmüştüm. Ancak “sürpriz yumurta” burada da bir sürpriz yaparak makul tüketimlere imza attı. Şehir kullanımında düşük olan gürültü seviyesi ise, yüksek hızlarda artıyor.

Süspansiyon genel olarak konfor odaklı bir karaktere sahip. Fakat çukurlu bölge geçişlerinde iç mekana biraz fazla darbe gürültü yansıtıyor. Bunun en önemli nedeni ise kısa aks mesafesi. Bunun dışındaki kullanımlarda ise araç içindeki herkes rahat edebiliyor. Görüş açıları konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Görünüş açısından A

sınıfında en çok sevdiğim otomobillerden

biri olmayı başardı.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Tasarım konusunda arka açıdan da sevimli detayları var.

Yaşam alanı genişliği konusunda

şaşırtıcı bir genişlik sunuyor.

Küçük detaylar oldukça şık bir şekilde yerleştirilmiş.

Arka tarafta da son derece geniş bir kullanım alanı var.

Göstergeler kolay okunan bir düzene sahip.

Renk kullanılması ferahlık hissini

artırıyor.

Küçük yapısına göre büyük aydınlatma elemanlarıyla kolay fark ediliyor.

Bu motor seçeneğiyle performansı yeterli.

Derli toplu yaşam alanı kolay kullanımı beraberinde getiriyor. Her şey yerli yerinde ve kendini aratmıyor.

Bagaj hacmi küçük alışverişler için bile yeterli olabilecek seviyede.

Eşya gözleri sayısı açısından da bol kullanım alanı sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.