Azimli

Opel Astra 1.6 CDTI EcoFlex 425 Puan

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA KOMPAKT DİZELLER -

Astra pes etmiyor: Yeni dizel motor kendisine, uzun yolculuğunda yardımcı olacak.

Test konuğumuz olan bir Astra dizel için 2013 yılında “bu motor iş makinesi de olabilirmiş” diye yazmıştık. Bunun dışında konforu ve dinamizmini de eleştirmiş ve karşılaştırmamızın altıncı sırasına yerleştirmiştik. “Otur, sıfır!”

Şimdiyse her şey değişti ve Astra ikinciliği elde etti. Bunda en önemli rolü ise yeni dizel motor oynuyor. 110 HP gücü ve 300 Nm’lik torkuyla 1.6 lt’lik bu yeni makine, önceki eleştiri konusu olan dizelin yerini aldı. Opel bu motoru “fısıldayan dizel” olarak adlandırıyor ve haklı da: Çok geniş bir devir bandında sessiz ve yumuşak çalışıyor. Bunun dışına yeni makine, güçlü bir çekişe ve dengeli bir güç dağılımına da sahip. Tek problemi ise Astra’nın, Golf’ten 180 kg daha fazla olan 1528 kg’lık yüksek ağırlığı. Bu fark da tüketimi (5.4 lt ile karşılaştırmanın en yükseği) olumsuz etkiliyor. Konfor ve dinamizm içinse ayarlı süspansiyonu (FlexRide) tavsiye ediyoruz. Bu süspansiyonla Astra, hem yola daha iyi tutunuyor, hem de daha fazla konfor sunuyor. Çok yönlü ayar kabiliyetine sahip AGR koltuklar ise, insanı gerçekten rahat hissettirdiği için, diğer bir satın alınması gereken opsiyon.

Göstergeler şık ve okunaklı. Orta konsoldaki fazla düğme sayısı akıl karıştırıyor. Fotoğrafta görülmeyen AGR koltuklar, çok konforlu bir opsiyon.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.