Hükümdar

VW Golf Blue TDI

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA KOMPAKT DİZELLER -

Bu mükemmeliyetçilik neredeyse korkutucu. Neyse ki görsellik konusunda da fazla iddialı değil.

Karşılaştırmamıza 1.6 lt 110 HP’lik Blue TDI motorla katılan Golf, Astra gibi Euro6 normunu bugünden karşılıyor ve VW’nin iddiasına göre 100 km’de 3.8 lt motorinle yetiniyor. Ancak bu motoru, TDI BlueMotion Technology (105 HP, Euro5, 3.8 lt) veya TDI BlueMotion (110 HP, Euro 5, 3.2 lt) ile karıştırmayın! Zor, değil mi?

Test aracının 1.6 lt’lik motoru öncelikle sessiz ve yumuşak çalışıyor ve orta devirlerden itibaren sesi artmaya başlıyor. Tamam, çok gürültülü olmuyor ama her zaman duyulur oluyor.

Golf hala sakin ve konforlu

Ancak Blue TDI’ın sadece 5 ileri manuel şanzımanla veya DSG opsiyonuyla satılıyor olması anlaşılır bir strateji değil. 160 km/s ile 5’inci viteste ilerlerken devir ibresinde 3000 rakamının okunması, vites büyütebilmeyi istemenize neden oluyor.

DCC adlı ayarlı amortisörlere sahip süspansiyon ise tavsiye edebileceğimiz bir opsiyon: Konforla kıvraklık arasında iyi bir denge kuruyor ve Golf’ün bozuk zeminlerde de rahat kalmasını sağlıyor.

Tüm bunların dışında Golf, karşılaştırmanın en geniş iç hacmine ve en ferah ikinci koltuk sırasına da sahip. Golf’ün zirvede olduğu diğer bir konu ise, her zamanki gibi, yüksek fiyat!

Golf derli toplu bir kokpite sahip. Malzeme seçimi ve işçilik seviyesi yüksek, tıpkı fiyatı gibi. Ergonomi ve ferahlık hissi de yüksek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.