Daralan şeritlerde kamyonlara dikkat

Auto Show - - AUTO SAFE GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ -

‡ Yol çalışması olan ve şerit sayısının azaldığı gişeler gibi yerlere yaklaşırken, kamyon ve otobüs gibi büyük araçların önüne geçmeye çalışmayın. Kullandıkları araçların boyutları çok büyük olduğundan, bu araçların sürücüleri, her 2 tarafı da aynı anda kontrol edemeyebilirler ve size çarpabilirler. Özellikle kamyon şoförleri sağ ön tarafındaki araçları iyi göremez. Kamyonun önüne, aracınızın ön kısmını yaklaştırdığınızda, kamyonun hiç fren yapamayabileceğini ve çarpma sesi geldikten sonra durabileceğini dikkate almalısınız.

Motosikletliler de tehlike yaratıyor

Yoğun trafikte araçlar birbirlerine çok yakın pozisyonda durdukları için motosiklet sürücülerinin güvenli geçiş yapabileceği bir koridor kalmamakta ve yol alabilmek için sürekli olarak bir aracın sağından, diğerinin solundan ilerlemekteler. Yanınızdaki ve önünüzdeki araçla çok fazla yakınlaşmadan boşluk bırakırsanız, motosikletliler size teşekkür edecektir. Yan aynalarınızı da sıklıkla kontrol etmeniz ve gerekirse motosikletlilere yol vererek, onları sıkıştırmamaya özen göstermeniz çok doğru bir davranış olacaktır.

HAFTANIN İSYANI Yağışlı havalarda, etraftaki yayaları görmezden gelip yavaşlamayan, yol kenarındaki su birikintilerine hızla girip insanları baştan aşağı ıslatan saygısız sürücülere isyan ediyorum.

Dönel kavşaklarda kamyon ve minibüs gibi araçlar iç kısma doğru kapanabileceği için

yanına girilmemelidir.

İki şeridin tek şeride indiği yerlerde kamyonların arkasında kalın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.