Yeni Cherokee iddialı geldi

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ JEEP CHEROKEE -

Efsanevi arazi markası Jeep’in orta SUV segmentindeki oyuncusu Cherokee, dördüncü nesliyle Türkiye pazarına sunuldu. Fiyatları 161 bin TL’den başlayan yeni Cherokee konforlu, sessiz ve ekonomik sürüşüyle öne çıkıyor.

Arazi araçları arasında efsane markalardan Amerikan Jeep’in orta SUV segmentindeki yeni modeli Cherokee, dördüncü nesliyle ülkemizde satışa sunuldu. BMW X3, Audi Q5 gibi diğer Premium orta boy SUV’lara rakip olarak gelen yeni Cherokee, tutumlu 2.0 lt’lik dizel motoru, 9 ileri oranlı yeni otomatik şanzımanı ve donanımlarına göre nispeten uygun fiyatıyla Premium SUV’lar arasında fark yaratmayı hedefliyor. 161 bin TL’den başlayan fiyat seviyesi ilk bakışta yüksek gibi görünse de, donanım zenginliği ve kendi segmentindeki rakiplerinin fiyat seviyesi dikkate alındığında rekabetçi olduğu söylenebilir.

Fiat-Chrysler birlikteliğinin ardından tüm Chrysler markaları gibi Jeep de tırmanışa geçti. Bunda kriz sonrasında ABD pazarının hızla büyümesi de etkili olabilir ama 2009’dan beri satışları sürekli artan Jeep, 2014 yılında tüm dünyada 1 milyon otomobil satmayı hedefliyor. Bu ciddi hedefin içerisinde, yeni Cherokee’nin de payı büyük. Türkiye’de de SUV pazarı sürekli bir gelişim içinde. 2009’da Türkiye’de 24 bin SUV satılmışken, 4 yılda SUV pazarı 3 kat büyüyerek 2013’te 76 bin olarak gerçekleşti. Jeep ise geçen seneye göre Türkiye satışlarını ikiye katlayarak 2014’te 1.880 araç satmayı hedefliyor. 2015’te Renegade modelinin de katkısıyla bu satış rakamının 2.760 adede yükselmesi hedefleniyor.

Bu direksiyonun arkasında kullanıcıyı, konforlu ve sessiz bir sürüş bekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.