KÜÇÜK OTOMOBİL, BÜYÜK İLERLEME

Auto Show - - GÜNCEL SKODA FABIA -

Birkaç yıl öncesine kadar Skoda’nın, VW için “aşırı başarılı” olacağından korkuyorduk. Ortalıkta, ileride zayıf teknolojiler ve düşürülmüş kalite kullanılacağı, Skoda’nın Dacia’ya rakip hale getirileceğiyle ilgili söylentiler dolaşıyordu.

Bunların hiçbirinin doğru olmadığını söyleyen Skoda yetkilileri, kanıt olarak da yeni modellerini gösteriyor. Özellikle de yeni Fabia, Skoda’nın ucuz marka haline getirilmek yerine VW’ye gittikçe daha yakınlaşacağının açık bir göstergesi.

Küçük otomobilin üçüncü kuşağı, VW Grubu’nda, Golf’ün de üretildiği ortak platformdan sonuna kadar yararlanacak. Akslar, motorlar ve şanzımanların dışında, yeni bilgi ve eğlence sistemini de içeren elektronik donanımlar da buna dahil.

Tüm bunlar, çok zorlu bir rekabetin yaşandığı küçük otomobil pazarı için gayet başarılı kozlar. Dizayn Şefi Jozef Kaban, araca daha keskin çizgiler kazandırırken, yeni orantılara da kavuşturmuş. Neredeyse aynı kalan uzun-

Corsa ve i20

luğuna (3.99 m) rağmen Fabia, yaklaşık 3 cm (1.96 m) genişlemiş ve alçalmış. Daha dinamik olan bu yeni boyutlarına rağmen iç mekan genişlikleri güncel versiyonla aynı kalmış. Bagaj hacmi ise 30 lt artarak 330 lt’ye yükselmiş.

VW’nin esnek platformu sayesinde aracın ağırlığı da düşürülebilmiş. Skoda’nın açıklamasına göre baz modelin ağırlığı 1000 kg’ın altında. Tabi ki bu

Neredeyse kompakt sınıf: Bagaj hacmi artık 330 lt.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.