Çok farklı

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ CITROEN CACTUS, 2CV -

Yeni Cactus’ten basit ve yaratıcı Fransız ruhunu yeniden canlandırması bekleniyor. Durum böyle olunca bize de, dedesi Ördek ile karşılaştırmak kaldı.

Citroen’de fantezi geri döndü. Fransız marka artık sürekli, birbirleriyle yakın akraba kompakt ve van versiyonları yaratıp duruyor. Seçenekler o kadar fazla ki insanın aklı karışabiliyor. Neticede eskiden otomobiller, Picasso, Nemo veya Cactus gibi iddialı isimlere sahip değildi. Test konuğumuz olan bu 5 kapılı araç ise, sıra dışı görünümüyle tek bir şeyi hedefliyor: Farklı olmak. Bir saniye! Citroen’de böyle “farklı” olan bir “konfora hayır” efsanesi de vardı: 2CV (Döşovo diye de bilinir). Bu nedenle ikiliyi yan yana getirmeye karar verdik.

Artık 2CV’ye rastlamak oldukça zor. Zaman, pas ve diğer her şey onun aleyhine. Test aracımız da bunlardan biri ve antika otomobil unvanını bundan 30 yıl önce elde etmiş bir araç. İçine binip yatay vites “çubuğunu” kavradığınızda, geçmişin resimleri bir anda canlanıveriyor. Açık yan camlar yol rüzgarıyla tıkırdıyor, inanılmaz yana yatmalar ise uygulamalı fizik derslerine dönüşüyor. Yaşlılar hüzünleniyor, daha gençler ise suratlarında şaşkın ifadelerle aynı şeyi soruyor: “Bununla nasıl uzun yola çıkabilmişler ki?”

2CV yani Ördek, basitliğin vücut bulmuş hali. Citroen Dizayn Şefi Marc Lloyd’a göre 2CV, markanın çekirdek değerlerinin en iyilerine sahip: “Hafif, indirgenmiş ve yaratıcı. Aynı Cactus gibi.” Peki ama yeni model gerçekten de Citroen’in iddia ettiği gibi bir otomobil mi?

En azından hatları temiz bir tasarım diline sahip: Güçlü burun, giydirmeli çamurluklar, tavan rayları... Bu tür 4x4 sistemi olmayan yarı-SUV’lara crossover ismi veriliyor. 4.16 m’lik uzunluğuyla Cactus kompakt sınıfa “cuk” oturuyor. Karoserin altında ise Peugeot 208’in teknolojileri kullanılıyor. Gövdeyi çevreleyen plastik eklentiler sağlamlık etkisi yayarken, ufak tefek çarpmalarda koruma sağlıyor. Citroen’in “Airbumps” adını verdiği içleri hava dolu yastıklar, 4 farklı renkte alınabiliyor. Özellikle “Dune” ve Chocolate” adlı renk seçenekleri gerçekten dikkat çekici. Bunun dışında kapsamlı opsiyon listesinde, 10 karoser ve 3 iç mekan rengi de bulunuyor. Bu da, DS3 müşterilerinin çok iyi bildiği gibi, seçim yapmayı iyice zorlaştıracak.

İç mekan ferahlık hissi uyandıran derli toplu bir tasarıma sahip. Otomatik şanzımanlı test aracımızın orta konsolundaki düğmelerin neredeyse tamamı ortadan kaybolmuş. Bunların yerini ise iPad boyutlarında bir dokunmatik ekran almış. BMW de iDrive sisteminde bu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.