YOL VE OTOMOBİL İLETİŞİMİ

Nira Dynamics AB şirketi, araçlardaki lastik ile yol arasındaki sürtünme değerlerini daha iyi tahmin edebilen, yeni algoritma hesapları geliştirdi.

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Yolu hisseden araçlar gelebilir

Tecrübeli sürücüler caddelerdeki ve yol zeminindeki tüm verileri algılayabiliyorlar. Gördükleri, hissettikleri ve duydukları ile beyinlerinde topladıkları tüm bu verileri bir araya getirerek, güvenli yol tutuş için gerekli olan tutunmayı elde edebiliyorlar. Hatta ve hatta duruma göre sürüş tarzlarını dahi değiştirme yoluna gidiyorlar.

Peki bir otomobil bu kadar tecrübeli bir yardımcı pilota sahip olursa durum ne olur sorusu hemen akıllara geliyor. Çok hızlı araç kullanımı veya yol ve zemin durumunu yanlış algılamanın sonucunda gerçekleşen kazaların, hala önemli bir oranı teşkil ediyor. Günümüzdeki modern araçlarda trafik işaret levhaları tanıma, hız sabitleyici ve donma tehlikesi uyarısı gibi sistemler zaten bulunuyor. Tüm bu sistemler doğru yöne atılan adımları oluşturuyor. Nira teknoloji şirketi ise bu sistemlerin yardımı ile yeni algoritma hesaplarını oluşturarak, ileriye dönük daha büyük bir adım atma yönünde harekete geçiyor.

Nira yolu hisseden araç prototipi geliştirmesi üzerinde çalışıyor. Yapılan testlerde karayolunun bir virajına ince bir yağ şeridi dökülerek küçük bir uygulama yapılmış. Standart bir sürücü bunu göremez ve aracı kayabilir, düşük hızda seyreden bir motosiklet sürücüsü ise virajda düşmekten kurtulamaz. Oysa Nira’nın projesine göre, gidilen yoldaki sürtünme değerleri, diğer araçlara iletildiğinde, arkadan gelecek sürücüler uyarılmış olacak.

Biraz daha ileriye dönük bakıldığında ise, otonom sürüşün, araçlarda sürtünme değerleri bilgileri olmadan hayat bulamayacağı gün gibi ortada. Otonom sürüşün anlamı da burada yatıyor. Otomobil, sürücünün görevini üstleniyor. Direksiyon hakimiyetini ele geçiren otomobil, sadece diğer araç, yaya veya engelleri tanımakla sınırlı kalmamalı, aynı zamanda güncel yol yüzeyi gibi bilgileri de bilebilmeli, ki bu sayede aracın doğru yönlendirilmesi mümkün olsun. Bilişim şirketi Nira işte bu hesapları daha üst bir seviyeye çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor. Geleceğin otonom araçları, sadece trafikteki diğer araçların durumunu değil, yol zeminini de sürekli olarak tarayacak.

Otonom sürüşün gitgide gerçeğe doğru dönüşmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor. Nira bu hesapları bir üst seviyeye çıkardı.

Terübeli bir sürücünün dahi göremeyeceği ayrıntılara sahip test pisti. Sürtünme değerleri otonom sürüşün temelini oluşturuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.