FORMULA 1

Mercedes’in demir yumruğu Wolff; Rosberg’in İtalya’da podyumda yaşadıklarıyla, seyircilerin “yuhalamalarının” doğru olmadığını belirtmiş... FIA’dan seyirciler için de yeni kurallar gelmeye başlarsa şaşırmayın!

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Duygusal “yuh”lar

Her yarış sonrası aklım ve kalbim; Mercedes takım patronu Toto Wolff’le ilgili aynı ikilemi yaşıyor!

Profesyonel olarak baktığınızda, Mercedes takımı adına açıklamaların Wolff tarafından yapılması gayet doğal... Ama fanatik bir seyirci olarak bu açıklamaları dinlediğinizde, mikrofon başındaki Wolff’e gıcık oluyorsunuz...

Nico Rosberg’in SPA’daki temas mevzuundan sonra, podyumda yuhalamalara maruz kalmasının benzerleri çoğu yarışta yaşanıyor. Wolff, İtalya GP’den sonra yaptığı açıklamada, podyum seremonisinde seyircilerin bu tutumunun yanlış olduğunu vurguladı!

Öncelikle İtalya’nın durumu ayrı... Çünkü İtalya kıpkırmızı bir “Ferrari şehri”... Podyumda da “kırmızı” bir bayrak olmayınca fanatiklerin tepkili olmaları doğal...

Peki, taraftarların tepkilerini “yuh”layarak dile getirmeleri doğru mu?

Tabii ki değil ama seyirci psikolojisiyle ilgili birkaç makale okursanız aslında orada tamamen “sürü psikolojisiyle” yani “yanımdaki yuhalıyor, ben de yuhalarım” mantığı ile bu durumun yaşandığını görürsünüz...

Bu sadece Formula 1’de değil, fanatik taraftarın olduğu her spor dalında aynı...

Mercedes’in “fren”leri, “dümen!” mi oldu?

İtalya’da Mercedes pilotu Nico Rosberg, fren noktasını kaçırıp kaçış alanında “pinekleyince”; takım arkadaşı Lewis Hamilton liderliği ele geçirdi.

Rosberg’in kaçış alanındaki duraksamasını tarafsız olarak değerlendirdiğimde benim de karnım ağrımadı değil hani!

Dedim ki “bu iş sanki takım emri!”

Yarış sonrası her iki pilot da durumu yalanlarken takım patronu Wolff, bunun paranoyak bir teoriden başka bir şey olmadığı yönünde açıklamalar yaparak “Hamilton iki gündür Rosberg’den hızlı. Rosberg’in yarışta iki kez kaçış alanına çıkmasını teknik olarak açıklayamıyoruz ama yarış esnasında Rosberg’in arka frenlerini korumak istedik ve fren dengesini öne kaydırdık. Rosberg de sert fren yapınca bu talihsiz durumu yaşadı” dedi...

Yahu Wolff amcacım; peki telsiz konuşmaları?

Hani, Lewis Hamilton’a son bölümde atak yapması için lastiklerini koruması gerektiği ve yavaşlamasını söyleyen konuşma! Hamilton buna uymadı, o ayrı konu! Hadi bunu da geçtim... Ya Nico’nun 29’uncu turda fren noktasını kaçırdığı anda, Lewis liderliğe yükselince Wolff’un gülümsediği görüntüler? O görüntüler de 2,4 sn gecikmeliymiş ve tesadüfmüş... Yani canlıymış da canlı değilmiş gibi!

Telsiz işinin suyu çıktı!

Formula 1’de son iki yılda uygulanan çoğu yasağa karşı olsam da telsizden yani pit duvarından pilotlara “her istedikleri” bilginin aktarılmasına da karşıyım. Çünkü pilotlar, takım arkadaşlarının anlık tecrübelerinden stratejik olarak yararlanıp bunu avantaja çeviriyorlar!

Tamam, Formula 1 stratejik bir spor ama pilotların, pit duvarı kuklalarına dönmüş olması da pek keyif kaçırıyor!

Rosberg, İtalya’da iki kez kaçış alanına çıkınca zafer Hamilton’ın oldu! Bunun takım emri olduğu aklıma yatmasa da, seyirci gözünden durum şüpheli!

Kalust Şalcıoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.