AUTOMOTIVE INSIDER

“Dedikodular halen devam etse de; Montezemolo, Ferrari’yi bırakmıyor!..” demiştik, fakat…*

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Ve ayırdılar!

Ferrari çalışanları ve fanatikleri, derin bir nefes alabilir, demiştik... Otomotiv sektörünün en karizmatik yöneticisi Luca Cordero di Montezemolo, Alitalia’nın başına geçmek için bile Maranello’yu terk etmeyecek, diye yazmıştık!..

Yanılmışız!..

İtalya’da yapılan son Formula 1 Grand Prix’sinde feci bir mağlubiyet yaşayan Ferrari, bağlı olduğu Fiat grubunun başındaki Marchionne’nin çok sert eleştirilerine hedef olmuştu. Marchionne, “Önemli olan tek şey Ferrari’nin mali durumu değil, aynı zamanda kazanmak da önemli ve biz 6 yıldır bunu yapamıyoruz” demiş ve Ferrari’nin 6 yıldır Formula 1’de şampiyonluk elde edemediği gerekçesiyle Montezemolo’yu suçlamıştı.

Marchionne’nin bu çıkışının ardından Montezemolo’nun görevden alınacağı söylentileri ortaya atılırken Ferrari Başkanı, kontrat süresinin henüz dolmadığını ve görevden ne zaman ayrılacağına kendisinin karar vereceğini söylemişti. Ancak, 9 Eylül akşamı Fiat grubundan yapılan açıklamada, Montezemolo’nun Ferrari’deki görevinden 13 Ekim itibariyle ayrılacağı ve yerine Marchionne’nin geçeceği belirtildi.

1991’den bu yana Ferrari’nin başında olan Montezemolo, Fiat CEO’su Marchionne ile şirketlerin entegreasyonu konusunda da anlaşmazlık yaşıyordu. Marchionne, Ferrari’nin Fiat grubuna daha fazla entegre edilmesini istiyor, Montezemolo ise Ferrari’nin otonomluğunu korumaya çalışıyordu. Diğer yanda Ferrari’nin son yıllardaki yüksek karlılığının yanında satışlarının da zirveye çıkması, Formula 1’deki “yavaşlama”nın üstünü örtemiyordu!..

Şimdi ise, Ferrari’nin 23 yıldır başkanlığını yapan Montezemolo’ya rekor bir tazminat ödemesi bekleniyor. İtalyan basınındaki haberlerde Montezemolo’nun 200-300 milyon Euro arası bir tazminat alacağı tahminlerinden söz ediliyor.

Diğer yanda Montezemolo, İtalya’nın TÜSİAD’ı Confindustria’nın Başkanı olmaya şimdilik devam edecek. Daha önce Fiat S.p.A.’nın da Başkanlığını yürütmüş olan Montezemolo, belki çok kez çağrıldığı politikaya bile atılabilir…

Ailesinden sonra sadece Ferrari markasıyla birlikte yaşayan Montezemolo, belki artık Etihad’ın Alitalia’yı “kurtarmasında da başrole geçebilir!..

Fiat’ın asıl patronu John Elkann için ise artık yaşlanan Montezemolo isminin vazgeçilmez olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu!..

Luca di Montezemolo’nun emekli olmadan ayrılmak zorunda kalması, Ferrari’yi yeniden F1 Şampiyonu yapamayacağı anlamı da taşıyor!.. Bunun için sadece Montezemolo değil, hepimiz çok üzülüyoruz!..

*Bu konu hakkında “ayrılmayacak” şeklindeki yorumumuz, 18 Ağustos tarihli Auto Show’da yazılmıştı. Şimdi düzeltiyoruz...

Montezemolo, Fiat ve

Ferrari’den artık komple uzaklaştırıldı!

Marchionne ve Montezemolo arasındaki anlaşmazlık, yeni değildi.

Okan Altan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.