Komşu ziyareti

Bu rota tam bir rüya: Bu kez Polonya’dan da geçen geleneksel ralliye 180 ekip katıldı.

Auto Show - - MAGAZİN HAMBURG-BERLİN KLASİK RALLİSİ -

Hamburg-Berlin Klasik (HBK) Rallisi’ne bu yıl 180 ekip katıldı. Şu anda rallinin üçüncü günündeyiz. Tüm ekipler maksimum konsantrasyonla çalışıyor. Saat masalarında kronometrelere basılıyor, kimi ekipler ise uygulamalar ve bilgisayarlar kullanıyor. İnsanlar, köylerinden geçen bu hareketli tarihi gösteriyi şaşkınlıkla izliyor: İkinci Dünya Savaşı öncesi bir BMW 328, 50 yıldan daha eski Opel Rekord veya Borgward Isabella’lar, genç klasik Golf ve Scirocco’lar…

Ancak burada, yani Polonya’daki 135 km’lik parkurda yaşın ve gücün önemi yok. Önemli olan tek şey sürüşten keyif almak. Bol virajlı bu yollar, startın verildiği Hamburg’un birkaç yüz kilometre değil de, dünyalar kadar uzak olduğunu düşündürüyor insana.

İki gün geri gidelim: Yüzlerce klasik otomobil birbirine çok yakın park edilmiş şekilde Hamburg Balık Hali Açık Artırma Merkezi’nin önünde toplanmış. Çevre eski otomobil tutkunlarıyla dolu. Ekipler ise araçlarının yağını ve suyunu kontrol ediyor, kalın rota kitabını inceliyor. Hedef, 740 km uzakta, Berlin’de yer alan Axel-Springer binası. İlk araç start takından tam 12:00’da çıkıyor ve startlar 30’ar saniye aralıkla gerçekleştiriliyor. Hava güzel olduğu için tüm ekipler tavanları ya da sunroofları açık bir şekilde yola koyuluyor. Bu yıl Polonya’dan da geçen rotanın yüzde 95’i tamamen yeni belirlenmiş. Yani ekipleri sürprizlerle dolu bir yolculuk bekliyor. İlk gün bittiğinde rotanın ilk 235 km’si de tamamlanıyor.

İkinci gün için hava tahminleri pek iç açıcı değil. Ancak korkulan olmuyor ve yağmur gelmiyor. Bu nedenle yapabilenler araçlarını, üstü açık olarak kullanmaya devam ediyor. Yolda insanlar ekiplere sevgi gösterilerinde bulunurken, bazıları da kendi antika otomobillerini parkurun kenarında gururla sergiliyor.

Son gün 180 ekibin tamamı, Hamburg’daki hedeflerine ulaşmayı başarıyor. Bu gerçekten etkileyici performans, ödül töreninin çok daha eğlenceli geçmesini sağlıyor.

Seat 850 Spider için

de yeni: Polonya rotası bu yıl ilk kez

kullanıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.