AMG GT

Porsche’yi ürkütüyor

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Porsche ile AMG’nin Almanya’daki merkezlerinin arasındaki mesafe sadece 20 km. Ancak bu bazen dünyalar kadar fark anlamına gelebiliyor. Porsche, 50 yıldan fazladır 911 ile Alman spor otomobil dünyasının çıtasını belirlerken, AMG mühendisleri 1967’den beri Mercedes sedanlar ve arazi araçları ile uğraşıyor. Daimler’in iştiraki olan AMG, SLS ile sadece 4 yıl- dır kendi ürettiği spor otomobili sunuyordu. Ancak bu otomobil, Porsche’ye saldırabilmek için çok büyük ve özellikle de çok pahalıydı.

Bu durum 2015 başlarında radikal bir değişim gösterebilir. Çünkü SLS’in halefi, o zaman piyasaya çıkacak: Mercedes AMG GT. Mutlak sporculuğa daha yakın olan GT, bu sayede onlarca yıldır kendisini mükemmelleştiren 911’e meydan okuyabilecek. Büyük bir Mercedes yıldızına sahip agresif burun tasarımı ve devasa hava girişleri bile, Mercedes’in bu konuda çok ciddi olduğunu kanıtlıyor.

GT’nin gerçekten ne kadar iddialı olduğunu görmek için ise ikiliyi direkt olarak karşılaştırmak gerekiyor. Porsche her model değişiminde geçmişin yüküyle mücadele etmek zorunda. Yani

değişimler asla köklü olamıyor. Mercedes Tasarım Şefi Gorden Wagener ise GT projesine, beyaz bir kağıt üzerinde başlayabilmiş. Ancak kendisinden, tabi ki Martı Kanat 300 SL’den izler kullanması da istenmiş. Ortaya çıkan araç ise, taze ve ilerici görünümlü safkan bir sporcu olmuş.

GT görsel olarak 911’den tamamen farklı olsa da, AMG yetkilileri teknik olarak Porsche’yi büyük bir dikkatle incelemiş. Ancak incelenen otomobil arkadan motorlu 911 değil, henüz 1970’lerde bile transaks yapı (motor önde, şanzıman arkada) kullanan 924 ve 928 olmuş. Bu konsept ağırlık dağılımı için çok avantajlı: 47:53 ile AMG GT neredeyse ideal bir orana sahip. Bu da bir şeyi bugünden söyleyebilmemizi mümkün kılıyor: GT bulvarlarda hava atmak için yaratılmış bir şov yıldızı değil, ciddiye alınması gereken bir spor otomobil.

AMG Başkanı Tobias Moers’e göre GT, sürüş dinamizmi, ataklık ve sportiflikte en yüksek talepleri bile karşılayabilecek. Aslına bakılırsa 911’e gerçekten rakip olabilmesi için bunları başarması da şart, hem de 911’in yıllar geçtikçe yumuşadığı kabul edilmesine rağmen. Tamam, günlük kullanımda 911, bir spor sedanın konforunu sunabiliyor olsa da, piste çıktığında karakterini tamamen değiştirebiliyor ve her zaman yeni tur zamanı rekorlarına imza atmaya hazır bir otomobil haline geliyor.

GT’nin sesi: Güçlü, pervasız, küstah, hatta biraz da baştan çıkarıcı

GT’nin ise herhangi bir ağırbaşlılık gösterme niyeti yok. Bu nedenle klasik bir spor otomobil prensibine sadık kalıyor: Güç. Carrera S’in 6 silindirli atmosferik boxer motoru 400 HP ile yetinirken, GT’nin yeni geliştirilen çift turbolu V8 motorunun en düşük güç seviyesi bile 462 HP. Daha güçlü olan S versiyon ise 510 HP ile 911 Turbo’nun seviyesinde. Diğer taraftan Porsche, güç eksikliğine rağmen kağıt

üzerinde

AMG, atmosferik bir spor motoru kadar etkileyici sesler çıkarabilen ama daha fazla güç ve tork üreten çift turbolu bir V8 geliştirmeyi başardı.

başarıyla cevap verebiliyor: GT 100 km/s’ye 4.0 sn’de çıkarken, 62 HP daha zayıf olan 911 sadece 0.1 sn geride kalıyor. GT’nin ikinci silahı ise anında bağımlılık tehlikesi yaratan sesi: Çığlıklar, kükremeler, titremelerle tüm notalara hakim, hatta neredeyse baştan çıkarıcı...

İki otomobilde de iç mekanların ulaştığı konfor seviyesi çok şaşırtıcı. Ayrıca iri yapılılar için bile yeterli iç mekan sunuluyor. Aralarındaki tek fark ise dizayn dilleri. Kokpitlere bakıldığında da bu iki sporcunun farklı dünyalardan geldiği görülebiliyor.

911 sade bir tasarıma, birinci sınıf işçiliğe ve elit malzemelere sahip. Ancak burada da eleştirilebilecek şeyler var. Örneğin orta konsol ve multimedya sisteminin çevresindeki aşırı sayıdaki düğmeler. Ayrıca multimedya sistemi, talep edilen yüksek fiyata rağmen zamanımızın biraz gerisinde kalıyor. Örneğin eşzamanlı trafik

bilgilendirme ve sıkı- şıklıktan kaçınabilme özelliğine sahip navigasyon sistemi ise yok. Hem de birçok sonradan taktırılabilen, birkaç yüz Euro’luk navigasyon sisteminde bile olmasına rağmen. Bu konuda AMG çok daha modern. AMG’nin iç mekanına da birinci sınıf malzemeler hakim, işçilik kalitesi çok yüksek ve derli toplu orta konsol rahat bir kullanım sunuyor.

Geriye en heyecanlı kısım kalıyor: Fiyat. Neticede GT ile Mercedes, direkt olarak 911’i hedefliyor. Resmi rakamlar henüz açıklanmadığından biraz spekülasyon yapabiliriz: 911 S’in Almanya fiyatı 110 bin Euro olduğuna göre, GT’nin başlangıç rakamı da buna yakın olmalı.

MERCEDES AMG GT

Bu açıdan bakıldığında ikili birbirine benziyor. Çoğumuz bu ikiliyi tam da bu açıdan, yani arkadan görebileceğiz.

Klasik GT orantıları: Çok uzun burun, kısa arka kısım, ikisinin arkasında da 2 kişi için bolca iç mekan.

911’in motorunun bulunduğu yerde GT, 300 lt’lik bir bagaj hacmi sunuyor. Bu da büyük bir valiz veya hedef kitle için 2 golf çantası anlamına geliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.