Bestseller olabilir

Renault Megane HB 1.61 6 CVT

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Son dönemlerde yazdığım en enteresan testlerden biri olacağı kesin gibi görünüyor. Neden mi? Bu fiyat etiketine sahip olup da, son dönemlerde karşıma çıkan en iyi otomobil ve nereden, nasıl başlasam diye şu anda yoğun bir şekilde düşünüyorum.

Orta halli bir otomobil satın almak için piyasa araştırması yaptığımızda, fiyatların hangi mertebelere geldiğini, nasıl olup da birdenbire uçtuğunu, zaten hepimiz görüyoruz. Hatta sektörde konuşulanlara göre, bu fiyatların aslında biraz daha yüksek olması gerekiyor ama firmalar etiketlere kur farkını henüz tam olarak yansıtamadı.

İşte tam da böylesine, fiyat konusunda zorlu bir dönemde karşıma, otomatik şanzımana sahip, tüketim konusunda mantıklı bir seviyede zorlanmadan kalan, 115 HP güç üreten 1.6 lt benzinli motora sahip Renault Megane çıktı. Bu tip özelliklere sahip olan kompakt sınıfın önemli oyuncusu Megane, 51 bin 500 TL fiyat etiketine sahip. 5 HP daha düşük güçte, manuel şanzımanlı kardeşinin fiyatıysa 47 bin 500 TL. Renault’nun satış volümleri açısından neden zirveye oynadığını şimdi anlıyorum. Tamam, fiyatı uygun ama otomobil olarak asla ucuz bir araç değil. Zaten birçoğunuz, tıpkı benim gibi, Renault otomobillerinin son dönemlerde ulaştığı başarılı kalite seviyesini biliyorsunuzdur.

Sözü çok fazla uzatmadan, Megane testi sırasında aldığım izlenimleri aktarmaya başlıyorum. Görünüm konusunda ben zaten bu otomobili seviyordum. Yapılan etkili dokunuşların ve iki farklı zamanda iki makyajın ardından, eskisine göre daha iyi görünüyor. Bunun yanına kaliteli ve asil bir duruş eklemesiyle birlikte, bu otomobili kullanan herkesin tasarım açısından keyif alacağını düşünüyorum. Test otomobilinde olduğu gibi siyah renklerin altında da oldukça iyi görünüyor. Profil ve arka görünüm konusunda da akıcı hatlara sahip.

Yaşam alanına geçtiğimdeyse, kullanım alanı rahatlığı açısından, aslında daha fazlasını bekledim. Bu konuda bir örnek vermem gerekirse; sürücü koltuğunda ben, arka tarafta fotoğrafçı arkadaşım Barış’ın oturduğu durumdayken, ikimiz de rahat edemedik. Yani benim bacaklarım kokpite temas etti ya da o arka tarafta sıkışıklık yaşadı. Benim boyum 1.80 m, arkadaşımın boyu ise 1.85 m.

Eğer bunu sorun etmiyorum diyorsanız yaşam

alanında rahat edeceksiniz. İç mekan siyah renklerin hakimiyetinde olmasına rağmen ferahlık konusunda da sorun yok. Görüş açıları konusunda da önemli bir sıkıntı yaşamadım. İdeal sürüş pozisyonunu da zorlanmadan buldum. Koltukların kalitesi kısa süreli yolculuklarda olduğu gibi, uzun süreli yolculuklarda da iyi. İç mekanda kullanılan malzemeler açısından da kalite seviyesi yüksek. Özellikle bazı yerlerde kullanılan plastik malzemelerin hem tasarımını, hem de kalitelerini çok beğendim. Orta konsolun üzerinde bulunan büyük ekransa dokunmatik. Durum böyle olunca orta konsol üzerindeki kumanda düğmelerinde de önemli bir azalma ve sadeleşme yaşanmış. Dokunmatik ekran nedeniyle, hafızaya alınan radyo kanallarını kullanmak için, alışkın olduğum numaratör de bu araçta bulunmuyor. Bunun üstesindense, direksiyon simidinin hemen altında bulunan kumanda yardımıyla geldim.

Benzinli motor kolay devirleniyor

1.6 lt 115 HP güç üreten benzinli motor ve CVT şanzıman ilk başta bir şaşkınlık yaşattı. Neden mi? Test ölçümlerini yapmaya başladığım sırada vites değişimleri için neredeyse devir kesiciye kadar ilerleyen bir karakter ortaya koydu. CVT şanzımanın getirdiği bir özellik ama bence biraz daha erken vites değişiminin yapılması gerekiyor. Performansı yüksek tutmak için bu tür bir uygulama yapılmış ama performanslı kullanımlar sırasında yakıt tüketimine olumsuz bir etki yapıyor. Yakıt tüketimi kriterinde, benzinli motor ve otomatik şanzıman birleşimine göre son derece iyi rakamlar elde ettim. Yani neredeyse 15 bin TL daha yüksek bir bedel ödeyerek dizel otomatik almanıza gerek kalmayabilir. Düşünsenize bir, zaten daha en başından ödeyeceğiniz fiyat farkıyla 3 bin litre ya da 60 tam depo yakıt satın alabilirsiniz, bu yakıtla 40 bin km yol kullanımı rahatlıkla yapabilirsiniz.…

Sürüş karakteri açısından da keyif aldığım ve güven duyduğum araçlar arasında yer aldı. İlk başta, kullanım açısından son derece rahat bir otomobil. Konfor konusunda da iddialı. Yüksek hızlara çıktığımda gürültü biraz fazla oldu ama bunu çok dert etmedim. Sert çukur geçişleri sırasında da konfordan ödün vermedi. Özellikle bu sınıfta yer alan rakiplerinin bazılarının sert darbeleri hissettirdiği, darbe ve gürültünün yüksek olduğu bir dönemde bu da önemli bir artı.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

1.6 LT, 115 HP, 51.500 TL

Görünüm konusunda sevdiğim tasarımlardan biri

olan Megane bu fiyat etiketiyle cazibesini artırıyor.

Yaşam alanı kullanımı açısından çok önemli bir sıkıntı yaşatmadı.

Test otomobilinde de olduğu gibi onu daha yüksek bir bedelle daha farklı bir görünüm ve donanımda almak mümkün.

Bagaj yeterli genişlikte.

CVT şanzıman iyi çalışıyor.

Büyük ekranı dokunmatik karakteriyle rahat kullandım.

Gövde renginde olmayan aynaları da ona çekicilik katıyor.

Bu tasarımı beğendim.

Motor ve şanzıman uyumu iyi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.