Ekim’de Türkiye’de 75 bin TL’lik küçük Jeep

Efsanevi Amerikan markası Jeep’in en küçük modeli olacak Renegade, aslında marka için, kendi küçük ama işlevi büyük bir rol üstleniyor. ABD’de dizayn edilen araç İtalya’da üretilecek ve 100 farklı pazarda satılacak. Ekim ayında Türkiye pazarına da gelecek

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Dünyada pazarlarında SUV trendi yayılmaya ve SUV satışlarının pazardan aldığı pay artmaya devam ediyor. Bu trendde de son 2 yılın yükselen yıldızı küçük SUV’lar oldu. Sadece SUV sınıfı üzerine uzmanlaşmış olan ve adeta bu sınıfın jenerik ismi haline gelen Jeep markasının da küçük SUV pazarına kayıtsız kalması düşülemezdi. Nihayet Jeep de bu sınıfta, Renegade modeliyle beklenen atağını yaptı.

Küçük Renegade’in Jeep için önemi büyük. Amerika’da tasarlanan ama Avrupa’da üretilecek olan Renegade’in, Jeep’in global satış hedefleri için vazgeçilmez bir rolü olacak. Öte yandan da markaya, daha fazla genç hedef kitlenin katılmasına da önayak olacak. Örneğin Türkiye’de Jeep markasında mevcut fiyat paleti, Compass modeliyle, 105 bin TL sınırından başlarken, Ekim ayında seriye Renegade’in katılmasıyla birlikte, bir anda Jeep markasında başlangıç fiyatı 75 bin TL’ye çekilecek ve daha önce hiç Jeep’e gelemeyen, yeni bir kitleye hitap etme şansına sahip olunacak.

Fiat ürün gamında 2015’te sahneye çıkacak Fiat 500X’in plat- form kardeşi olan Jeep Renegade Türkiye pazarında ilk etapta yüksek donanımlı modelleriyle Mini Countryman, Nissan Qashqai, daha yalın donanımlı modelleriyle ise Opel Mokka, Renault Captur, Peugeot 2008 gibi rakiplerle mücadele edecek. Türkiye’ye ithal edilecek versiyonlarda biri benzinli (1.4 Multiair 140 HP), ikisi dizel (1.6 Multijet 120 HP ve 2.0 Multijet 170 HP) olmak üzere toplam motor seçeneği sunulacak. Ayrıca TCT otomatik vites 1.4 Multiair’de 2015 yılının Mayıs ayında sunulmaya başlanacak. 2.0 Multijet’le birlikte ise 9 ileri oranlı ATX otomatik şanzıman, sipariş üzerine gelecek olan Trailhawk versiyonunda yer alacak. Serinin Türkiye’de en fazla volüm yapması beklenen versiyonları, 1.6 Multijet 120 HP ile 2015’te seriye eklenecek olan TCT şanzımanlı 1.4 Multiair 170 HP.

Jeep DNA’sına bağlı kalmış

Yeni Renegade’in tasarımı sırasında, bu yeni küçük SUV’un Jeep’in marka mirasını taşımasına özel bir önem verilmiş. Aracın ön tasarımında ve profilinde bu genetik mirasın izlerini rahatça görmek mümkün. 7 oluklu radyatör ızgarası, çevresi parlak kromlu yuvarlak farlar, köşeli sert hatlar, dikdörtgen formlu kapılar hep 1940’lı yılların Willys’lerini çağrıştıran detaylar. Öte yandan arka tasarım tam bir Jeep havası veremiyor. Burada Jeep’i çağrıştıran tek detay, klasik Willys’lerde, gövdenin dışında taşınan yedek benzin bidonu ikonunun, yeni Renegade’in stop lambaları tasarımına işlenmesi şeklinde olmuş. Öte yandan bu detaya, tavanda,

iç mekanda halılarda ve plastik unsurlarda da yer verilmiş.

Tasarım unsurları doğaya ve yol dışındaki maceralara açık olsa da, araç şehrin ara sokaklarına, yollarına, şık caddelerine, AVM otoparklarına da çok uyumlu duruyor. 4,23 m uzunluğunda ve 1,80 m genişliğindeki küçük ama geniş ve yayvan hatları onu hem arazide, hem de şehir içinde kolay kullanılır ve kolay manevra yapılır hale getiriyor. Ayrıca Trailhawk versiyonlarında, standart versiyondan farklı bir ön tampon tasarımı da dikkat çekiyor ve bu tampon sayesinde yanaşma açısı artırılabilmiş.

Renegade birçok farklı çekiş modu sunuyor. Önden çekişten, akıllı dört çekere veya tam zamanlı 4x4’e kadar, Jeep mühendisliğinin raflarında yer alan pekçok çekiş teknolojisinden Renegade de mahrum bırakılmamış. Longitude, Limited ve Trailhawk versiyonlarına sahip olacak Renegade’de, özellikle Trailhawk versiyonu, yerden 20 mm’lik ilave yüksekliği, Jeep Active Drive Low aktarma sistemi (bu sınıfta ilk) ve Selec-Terrain sistemiyle tam bir maceracı olduğunu açığa vuruyor. Selec-Terrain, beş farklı zemin moduna göre (Auto, kar, kum, çamur ve kaya) otomobilin, optimum çekişi sunabilmesi için ayarlamalar yapıyor. Öte yandan 9ATX isimli 9 ileri oranlı otomatik şanzıman seçeneği de yine küçük SUV sınıfı için bir ilk (Bu şanzıman ülkemizde sadece 2.0 lt Multijet 170 HP motoruyla birlikte pazara veriliyor).

Trailhawk’da yer alan Jeep Active Drive Low isimli özel aktarma sisteminin yanı sıra, diğer modellerde de Jeep Active Drive (sürekli dört çeker) aktarma seçeneğine veya sadece önden çekiş sistemine (4x2) yer verilmiş. Jeep Active Drive sisteminde ihtiyaç duyulduğunda tek bir tekerleğe motorun ürettiği gücün tamamı gönderilebilirken, gerekli olmayan durumlarda ise arka akslar çekişten ayrılarak yakıt ekonomisine katkı sağlanabiliyor. 4x2 versiyonu ise sadece önden çekişli ekonomik modellerde yer alıyor, bu versiyon dört tekerlekten çekiş sunamıyor ama giriş seviyesi modelleri genelde 4x2 özelliğinde oluyor.

Trailhawk arazide eksiksiz

Trailhawk seçeneğinde araca yüklenen donanımlar, Renegade’i arazi sürüşünde eksiksiz bir off-road makinesine dönüştürüyor. Yerden ilave yükseklik, Selec-Terrain, Active Drive Low, bu aracın daha önce saydığımız özellikleriydi. Bunların yanı sıra yarım metre derinlikte sudan geçebildiğini, yokuş iniş desteğine, 30.5 derece yaklaşma ve 34.3 derecelik uzaklaşma açılarına sahip olduğunu ve 1.5 tonluk çekme kapasitesi sunduğunu ilave edersek sanırım Trailhawk versiyonunun arazi kabiliyeti daha iyi anlaşılacaktır. Diğer versiyonların da arazide kullanım kolaylıkları ve bir miktar kabiliyetleri var (4x2 ve 4x4) ama hiçbiri Trailhawk kadar maceraperest olamıyor.

Motorlar Fiat raflarından

Renegade’in Avrupa pazarlarına verilecek olan versiyonlarında kullanılan benzinli ve dizel motorlar Fiat raflarından alınmış. Türkiye pazarında aracın off-road kabiliyetlerinden çok, vergi avantajı sağlayan küçük motoru etkili olacak. 1.4 Multiair isimli Turbo benzinli motor 140 HP’lik gücüyle Renegade’e hem yolda, hem de yol dışı sürüşlerde yeterli performansı sağlıyor. Yüksek devir seven bu turbo motorda maksimum güce ulaşmak için 5.000

d/d’yı çevirmek gerekiyor. Ama korkmayın, bu motorda izin verilen maksimum devir 6500. 230 Nm’lik maksimum tork ise 1750 ile 3250 d/d devir bandı arasında üretiliyor. Fiat’ın Termoli motor fabrikasında üretilen bu küçük motor ünitesi Multiair ismini taşıyor ve FIRE motor ailesinin yeni nesil üyelerinden biri. Bu motor, C635 kodlu, 6 ileri oranlı manuel bir şanzımanla birlikte, hem 4x2 hem de 4x4 aktarma seçeneklerinde kullanılıyor. 2015’te ise 1.4 Multiair 170 HP motorla birlikte TCT isimli otomatik şanzıman da serideki yerini alacak.

Renegade’in Türkiye pazarına verilecek olan iki dizel motoruysa şunlar; 1.6 Multijet 120 HP (320 Nm tork) ve 2.0 Multijet 170 HP (350 Nm tork). Küçük dizelde 6 ileri oranlı manuel şanzıman var, büyük dizel motorsa 9ATX isimli 9 ileri oranlı otomatik şanzımanın ayrıcalığını sunuyor. Bu 2.0 lt’lik versiyon sipariş üzerine ithal edilecek.

Jeep’in son dönemdeki modellerinde NVH, sessizlik ve konfor konularında önemli ilerlemeler yaşandı ve Renegade de bu konuda bir istisna değil. Başarılı izolasyon, Renegade’i yolda konforlu bir küçük araca dönüştürüyor.

Sofistike iç mekan

Küçük SUV’un iç mekanı lüks bir Jeep’in minimalize edilmiş hali gibi duruyor. Mimimalize edilmiş derken boyutlardan bahsediyoruz. Yoksa iç mekanda oldukça yüklü bir donanım var. 7 inçlik TFT gösterge paneli, 5 inçlik Uconnect isimli dokunmatik kontrol ekranı, yumuşak dokulu kaplama malzemeleri, Tek-Tonic ismi verilen iç mekan tasarımı ve modüler bagaj Renegade’e keyifli kullanım özellikleri katıyor.

Bunun yanı sıra araçta 60’tan fazla farklı güvenlik teknolojisine yer verilmiş. Şerit takip uyarısı, kör nokta uyarısı, ESC ve yokuş kalkış desteği, 6 havayastığı, fren destek sistemi bunlar arasında hemen ilk akla gelenler.

Sürüş izlenimlerimiz

Jeep Renegade’i Kuzey İtalya’da Balocco – Milano arasındaki hızlı otoyollarda ve dar köy yollarında ve hafif arazide kul- lanma olanağını buldum. Öncelikle Renegade’in konforlu ve kullanım zevki veren, küçük boy bir Jeep olduğunu söyleyebilirim. Sürüş pozisyonu, yeni elektrikli direksiyonun verdiği his, motorun tepkisi ve sesi keyifli bir kullanım için yeterli. Ancak sürücü koltuğunuzu biraz yükseğe ayarlamalısınız, yoksa düz çizgilere sahip yüksek kaput, ön ve çapraz görüşünüzü kısıtlayacaktır.

1.4 Multiair motor, 6 ileri oranlı şanzımanla birlikte yeterli performans sunuyor. 4x2 versiyon bile, yerden yüksek yapısı ve tekerlek askı sistemlerinin başarısı sayesinde (Koni amortisörler kullanılmış) hafif arazilerde bile etkili sürüş sunabiliyor. Ön koltukta genişlikler yeterli, arka koltukta ise mesafeler biraz dar olsa bile iç mekan konforunda kendisinden bekleneni veriyor. Uconnect ve TFT gösterge paneli kolay kullanılıyor ve keyif veriyor ama denediğimiz araçta geri görüş kamerası bulunmuyordu. Umarız Türkiye’ye gelen araçlarda, 60 farklı güvenlik unsurunun ve arka park sensörünün yanı sıra, geri görüş kamerasına da yer verilir. Çünkü aracın geri görüşü gerçekten de çok sınırlı.

Arka görüş sınırlı, bu nedenle geri görüş kamerasının,

opsiyon olarak bile olsa sunulması gerekiyor.

Köşeli sert hatlar bu küçük Jeep’in, 1940’lı yıların Willys’i ile akrabalık bağlarını güçlendiriyor.

Renegade Trailhawk’ı (fotoğraftaki araç) sipariş üzerine ithal edeceklerini belirten

Jeep Marka Direktörü Mahmut Karacan 1.4 lt benzinli ve otomatik vitesli modelin

Mayıs 2015’te geleceğini açıkladı.

İç mekan derli toplu. Uconnect başarılı bir sistem. İç mekanda Jeep DNA’sından unsurlar da var.

Trailhawk versiyonun arazide önemli bir ayrıcalığı var.

Jeep Renegade 1.4 Multiair

Arka stopları saymazsak, arka tasarımda Jeep karakteristik öğeleri, önde olduğu kadar yoğun değil. Önde enlemesine yerleştirilmiş 4 silindirli motor; motor hacmi:

1368 cc; maksimum güç: 140 HP-5000 d/d; maksimum tork: 230 Nm-1750-3250 d/d; önden çekiş; 6 ileri manuel şanzıman;

boyutlar (u/g/y): 4232/1804/1689 mm

Gösterge panelinin ortasında, 7 inç büyüklüğünde bir TFT ekran var. Ekran çözünürlüğü yeterli.

Stop lambalarındaki X formu, 1941 Willys’lerin arkasındaki yedek benzin bidonundan esinlenmiş.

Havalandırma ızgara kanallarının tasarımı ve renkleri bile Jeep DNA’sına uygun seçilmiş.

Renegade’in çok satacak versiyonu 1.6 lt’lik Multijet dizel motoru 120 HP güç üretiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.