Egzoz kirliliği

İstanbul Teknik Üniversitesi, İBB ve İETT’nin ortaklaşa geliştirdiği projeyle toplu taşıma araçlarının daha az egzoz kirliliği yayması sağlanacak.

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

İTÜ, İBB ve İETT tarafından ortak olarak geliştirilen İstanbul’daki “Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi” adlı proje İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Verimli ve Temiz Enerji Mali Destek Programı” kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

İTÜ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan proje, İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesindeki ulaşım ve toplu taşıma kaynaklı hava kirliliğini azaltılmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, projede, ulaşımda enerji verimliliği konularında bir dizi bilimsel ve inovatif teknik çalışma da var. Buradaki hedef enerji verimliliğini artırıp egzoz emisyonlarının tüm zararlı etkilerinin en aza indirilmesi.

Bir yıl sürecek olan proje ile toplu taşıma sistemlerinde yakıt - egzoz etkileşimleri ölçümlenecek ve kaynakların çevreye duyarlı bir şekilde kullanılması için önlemler araştırılacak.

İBB ve İETT bünyesinde bulunan toplu taşıma araçlarının çoğu Euro 3, Euro 4 ve Euro 5 standartlarında olmasına rağmen, İstanbul bölgesindeki yol koşulları ve yakıt türünün yanı sıra aşırı yolcu kapasitesi de egzoz sistemleri ve bu sistemlerdeki mevcut standartları doğrudan etkiliyor. Egzoz sistemlerindeki mevcut filtrelerin bakımı normal şartlarda 150.000-250.000 km arasında yapılıyor. Bu egzoz filtreleri gün içi sefer fazlalığından dolayı kısa sürede kurum, yağ ve metalik parçalar tarafından doluyor. Kirlenerek tıkanan filtreler, normal koşullarda olması gereken egzoz akışını engelleyerek aracın çekiş gücünü düşürüp yakıt sarfiyatını artırıyor. Ayrıca filtre performansını azaltarak aracın sebep olduğu zararlı egzoz emisyon oranını da artırıyor.

Mevcut yasal düzenlemelerin uygulanabilmesi koşulu, yanmanın iyileştirilmesi ve yardımcı ekipmanlarla egzoz emisyon seviyesinin kontrol altına alınması ile mümkün. Araçların motor kısmında yapılacak düzenlemelerin, emisyon oranlarını istenilen seviyeye düşüremeyeceği fikriyle, yanma sonrasında kullanılmak üzere çeşitli teknoloji ve teknik uygulamalar geliştirilmiş. İstenilen normları yakalamak amacıyla geliştirilen ileri teknoloji ürünü egzoz-filtre sistemleri de bu uygulamaların en başında yer alıyor.

İTÜ’nün geliştirdiği

projede daha az kirlilik hedefleniliyor.

Yoğun araç trafiği sağlığımızı ciddi şekilde etkiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.