Elektrikli şehirli

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ RENAULT ZOE -

Renault’nun Z.E. elektrikli otomobil programındaki üçüncü model olan Zoe de Türkiye pazarına geldi. Geniş iç mekanı ve bagajıyla Zoe, konvansiyonel bir otomobilden farksız olan kolay kullanım özellikleri ve 150 km’ye yaklaşan menzil sunuyor.

Renault Başkanı Carlos Ghosn, 2009 Frankfurt Motor Show’da Renault’nun elektrikli otomobil programının (Z.E. -Zero Emission) programının detaylarını açıkladığında, sahnede dört farklı elektrikli konsept model duruyordu; Fluence, Kangoo, Twizy ve Zoe.

Renault, Fluence Z.E.’yi Bursa’daki Oyak-Renault fabrikasında üretme kararı almıştı. Dolayısıyla Z.E. programı dahilindeki araçlar arasında Türkiye’de yollarla buluşan ilk model Fluence Z.E. oldu (2013 sonunda üretimi durdu). Renault-Mais 2014 ortasında da iki kişilik Twizy’yi Türkiye pazarı için ithal etmeye başladı. 13.000 Euro fiyatla satılan araçta, diğer Z.E. modellerinden farklı olarak otomobil ve piller birlikte satılıyor, dolayısıyla pil kirası bulunmuyordu.

Şimdi ise serinin üçüncü modeli Zoe, Türkiye’de yollarla buluşuyor. Kullanışlı ve sade iç mekan, yeterli iç genişlik ve bagaj özellikleri sunan Zoe, şık ve dinamik hatchback formuyla da beğeni toplayabilir. Pillerin alt bölümünde olması, sürüş pozisyonunun ve tavanın yüksek olmasını sağlamış. Alçak ağırlık merkezi de yol tutuşun dinamik olmasına imkan tanıyor.

Fiyatı 66 bin 500 TL, aylık pil kirası 59 Euro

Ülkemizde elektrikli otomobiller aslında şu an olduğundan daha fazla ilgi görebilir çünkü ÖTV konusunda bir destek sunuluyor. Diğer termik motorlu veya hibrid araçlarda ÖTV yüzde 40’dan başlarken, elektrikli araçların ÖTV’si sadece yüzde 3. Ayrıca bu araçlar MTV’den de muaf tutuluyor. Tüketilen elektriğin fiyatının akaryakıttan çok daha ekonomik olması, bakım maliyetlerinin de uygun olması, işletim maliyetleri açısından avantaj yaratıyor. Ancak sanırız bu araçların ülkemizde şimdiye kadar yaygınlaşamamasının sebepleri arasında, kullanıcının kafasında oluşan yüksek fiyat ve kısa menzil imajı yer alıyor.

Elektrikli otomobil teknolojisi geliştikçe bu araçların fiyatları ucuzlayacak ve bataryaların gelişimiyle birlikte menzilleri uzayacak. Şehir içindeki günlük kullanım ihtiyaçlarına, menzil, performans, bagaj dahil cevap verebilen Zoe’nin fiyatı 66 bin 500 TL. Bu fiyata piller dahil değil ve pil kirası aylık 59 Euro’dan başlıyor.

Tasarımında Zen felsefesi var

İlk dizayn skeçlerinden itibaren yüzde 100 elektrikli otomobil olarak yaratılan Zoe, tasarımcılar için de önemli bir yaratıcılık sınavına dönüştü. Tasarımcı Jean Semeriva, Zoe’nin çizgilerinde saflık ve heyecanın vurgulandığını belirtiyor ve ekliyor; “Hareketli bir tasarım yaratmak istedik, bir çizginin bittiği yerde bir diğeri başlamalıydı ve öyle de oldu”. Aracın elektrikli olduğunun dış görünüşten de algılanabilmesi için mavi efekti verilmiş logo ve farlar kullanılmış.

İç tasarımda da, dıştakiyle uyumlu bir saflık ve Zen konsepti uygulanmış. Kokpitte, Zen konseptine uygun, yalın çizgiler kullanılmış. 7 inçlik R-Link ekranı ve TFT gösterge paneli bu yalın çizgilerin içine oturtulmuş. Tasarım çizgileri, yüksek teknolojili bir otomobilin de sade bir tasarıma, fonksiyonel şıklığa sahip olabileceğini gösteriyor. Zoe aslında kompakt ve şık bir şehirli. Bu onun her halinden anlaşılıyor.

Menzil 150 km’ye ulaşıyor

Öte yandan teknolojisini incelediğimizdeyse, onun bu sade saflığının altında yüksek bir teknolojinin gizli olduğunu görüyoruz. Zoe, NEDC standardına göre yapılan ölçümlerde 200 km menzilin üzerine çıkan ender otomobillerden biri olmuş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.