Ruhunda hız var

Auto Show - - GÜNCEL BENTLEY MULSANNE SPEED -

“Seçkin, sakin, rahatlatıcı, fakat yola her an bağlı ve istendiği anda da acımasız bir dinamik performansa hazır!”

Aslında tüm lüks konforu içinde en büyük sportifliği göstermekle “görevli” Bentley’in dev sedanı Mulsanne, artık nihayet daha sportif! “Dünyanın en hızlı ultra-lüks sürüş deneyimi” düşüncesiyle tasarlanan Mulsanne Speed, öncelikle ağırbaşlılığını bir derece ortadan kaldırarak daha canlı Spectre, Candy Red, Camel ve Marlin olarak 4 yeni renk seçeneği sunuyor.

Radyatör ızgarasına koyu renkli bir boyama da yapılan Mulsanne Speed’de, alt tampon ağızları ve yan kanat açıklıkları da aynı şekilde koyu bir renklendirmeye sahip. 21 inçlik devasa jantların da aynı koyu tonla işlenmiş olmasına rağmen, bize göre, ne karbon rengi ne de boyalı şekli değil, krom parlaklığı Speed’ler için çok daha uygun gibi!

Kabin için de benzer bir “sportif” dokunuş uygulanmış: Yeni döşeme ve kaplamalarındaki renkler, elmas hatlı dikişleriyle koltuk ve kapılardaki aşırı pahalı deri, özel yontma alüminyum pedallar ve içe doğru girintileri olan tavan kaplamasıyla iç mekan fazlasıyla “özel” duruyor.

6.75 lt’lik dev V8 motorun modifiye edilmesiyle “Speed” adını alan Mulsanne, artık 537 HP’lik gücü ve 1100 Nm’lik torkuyla 0-100 km/s hızlanmayı, 2 bin 685 kg’lık ağırlığına rağmen, 4.9 saniyede gerçekleştiriyor! Maksimum hızın 305 km/h olduğunu da unutmadan söyleyelim!..

V8, V4 olabiliyor!

Bu arada düşük hız kullanımlarında silindir deaktivasyon yazılımıyla V4 olarak çalışan motorundan çıkan kilometre başına 342 gr’lık CO2’in, modifiyesiz halindeki 393 gr/km salınımdan bile düşük olması çok ilginç! Diğer Mulsanne’lardaki yüzde 13’e varan yakıt tasarrufuyla imza attığı 14.6 lt/100 km’lik ortalama da, böyle bir “otorite” için ekonomik sayılır! Bu otomobile ulaşma imkanı olanlar, tasarruf sayesinde elde edilen 80 km’lik ek menzil sayesinde yakıt istasyonlarına daha az uğrayacak.

Bunda motorun daha hızlı tepki vermesini sağlayan revize edilmiş “S” moduna sahip 8 ileri otomatik şanzımanın etkisi var mı, şimdilik bilemiyoruz. Ancak Mulsanne Speed, sanki tüm özellikleriyle optimumu hedeflemiş gibi duruyor.

Dr. Wolfgang Schreiber’in VW Grubu’nda daha yetkili bir pozisyona geçmesiyle yeniden Bentley Başkanı ve CEO’su olan Wolfgang Dürheimer ise, yeni Mulsanne Speed için “Bentley’i tarif eden model. ” diyor ve aracı “Lüks performans sürüşünün lideri” diyerek övüyor. “Seçkin, sakin, rahatlatıcı, fakat yola her an bağlı ve istendiği anda da acımasız bir dinamik performansa hazır” şeklinde konuşarak Dürheimer, ultra-lüks rakiplere gözdağı da veriyor. Bu kış yollara çıkacak olan Bentley Mulsanne Speed’in AB ülkelerindeki satış fiyatının 315 bin Euro’dan başlayacak olması ise, rakipleri için başka bir “tehdit”!

6.75 litrelik motor, 537 HP üretiyor.

Speed’ler 21 inçlik jantlarıyla tanınır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.