SPORCU SUVLAR

Yeni Porsche Macan, Audi Q5’ten çok da iyi değil

Auto Show - - CONTENTS -

Porsche Macan ne kadar iddialı

Audi’den Porsche yaratabilmek için mühendisler bayağı uğraşmışlar. Ancak bu çaba pek de işe yaramamış görünüyor.

Otomobil müşterileri ilginç bir türdür. Günün birinde Porsche bayilerine uğramak için mümkün olan her şeyden tasarruf ederler. Hedeflerindeki obje ise yeni Macan, yani spor otomobil üreticisi Porsche’nin ilk orta sınıf SUV’udur.

Bunu rasyonel olarak açıklamak mümkün değildir. Neticede Porsche’nin fiyatı, eşdeğer dona- nımlarla, teknik platformunu kullandığı Audi Q5’ten 5 bin Euro daha fazla. Buna rağmen piyasaya çıkmasına 2 hafta kala Macan’ın 6 aylık üretimi satılyr. Hem de fiyatlarında en küçük bir lansman indirimi olmamasına rağmen.

Ancak konu kapsamlı testlerimiz olduğunda ne marka imajları ne de insan eğilimleri önemlidir. Çünkü bizler sadece verilere ve gerçek kalite özelliklerini dikkate alırız. İşte Porsche Macan’ı da bu nedenle teste davet ettik ve Audi Q5’in dışında Mercedes GLK’yı da karşısına çıkardık.

Talep ettiği fazladan bedeli Porsche, Macan’ın Q5’e göre daha karmaşık olan yapısıyla açıklamak istiyor. Bu çerçevede Porsche, bu sınıfta ilk kez havalı süspansiyon sunuyor. Diğer bir değişiklik ise quattro adlı 4x4 sisteminden vazgeçmek olmuş. Bunun yerine Macan’da, ön-arka

aks arasında tam değişken güç dağılımı sunabilen, ön ve arkada farklı lastik ebatlarına izin veren ve böylece sürüş özelliklerini hissedilir derecede iyileştiren bir dört tekerlekten çekiş sistemine yer verilmiş. Aynı sistem ağabeyi Cayenne’de de kullanılıyor.

Karoser disiplinine geçildiği anda Porsche’nin eli zayıflıyor. Alçak tavan çizgisi baş mesafelerini kısıtlarken, küçük kapılar binişlerin Audi’ye göre daha zor olmasına neden oluyor. Bunlara bir de yüksek yükleme eşiği ekleniyor. Tüm bunlar puan kayıplarına neden olsa da, Macan’ın sürüş keyfine herhangi bir olumsuz etki yapmıyor.

Kokpite bakıldığında fiyat farkının bir kısmının da buraya harcandığı görülüyor. Buradaki her şey iki rakibinden daha elit duruyor. Ayrıca en küçük detaya kadar her şeyde birinci sınıf bir işçilik kullanıldığı fark ediliyor. Tek sorun ise orta konsoldaki çok sayıdaki karmaşık şalterin genel manzaraya pek uymaması. Bu konuda Audi ve Mercedes daha iyi.

Karoser disiplininin galibi ise, en yüksek iç mekan genişlikleri ve ileri-geri kaydırılabilen arka koltukları sayesinde Audi oluyor.

Sürpriz: Karşılaştırmanın en konforlu modeli Porsche

Diğer taraftan Macan, büyük bir sürprize imza atarak hem konfor hem de sürüş dinamikleri disiplinlerinin galibi oluyor. Bunu sağlayan şeyse, çok pahalı (Almanya opsiyon fiyatı: 2630 Euro) olmasına rağmen muhteşem ayarlara sahip olan havalı süspansiyon. “Normal” modda havalı süspansiyon, hem büyük hem de küçük zemin darbelerini, çelik süspansiyonlara sahip olan Q5 ve GLK’dan çok daha iyi emiyor. Geçmişin aşırı sertlik eleştirilerini dikkate alarak biraz daha yumuşayan Audi’nin süspansiyonu da gayet başarılı. Ancak küçük zemin darbelerinde aşırı sert tepkilerle Mercedes resmen can sıkıyor.

“Sport” moduna geçildiğinde ise Porsche, gerçekten “muhteşem” oluyor: Virajları o kadar rahat dönüyor ki sürücü, hem büyük (uzunluk 4.70 m) hem de ağır (neredeyse 2 ton) olduğunu unutuveriyor. Bunlara bir de aşırı direkt çalışan direksiyon ekleniyor. Eğer yüksek sürüş pozisyonu olmasa sürücü, kendisini kesinlikle safkan bir spor otomobildeymiş gibi hissedebilirmiş.

Buradaki problem ise Audi’nin neredeyse başa baş özellikler sergilemesi: Q5 de günlük yaşantımıza, çok kısa bir süre öncesine kadar bir SUV’dan asla beklemeyeceğimiz bir dinamizm katıyor. Gerçekten de aralarındaki tek fark, direksiyonun Porsche’deki kadar direkt olmaması.

Mercedes ise göreceli sert süspansiyonunu kıvraklığa, dinamizme dönüştürememiş. Örneğin karoseri çok daha fazla yana yatıyor. Tamam, bu çok da kötü bir durum değil ama GLK kesinlikle Q5 ve Macan kadar dinamik olamıyor.

Bir özellik ise 3 rakipte de ortak: Görünümlerine aldanıp gerçek arazi şartlarına girmemeniz gerekiyor. Bu engellerden ilki, Audi ve Porsche’de 20 inç, Mercedes’te ise 19 inç ebatlı lastikler. Tamam, hafif bozuk kır yolları ve çamurlu zeminlerde hala ilerleyebiliyorlar, ancak daha ağır şartlarda ilerlemeye çalışmak macera olacaktır.

İyi bir sebeple Porsche, dizel motoru Audi’den almış

Audi ve Porsche’nin motor disiplininde aynı puanları almış olması kesinlikle şaşırtıcı değil. Neticede ikisi de aynı kombinasyonu kullanıyor: 6 silindirli dizel motor ve 7 ileri çift debriyajlı şanzıman. Bu disiplinde Porsche, Audi’den aldığı bu kombinasyonu değiştirmekte gerek duymamış ve iyi de yapmış. Çünkü dizel motor, 580 Nm’lik gayet yüksek torkunu henüz 1750 d/d’de kullanıma sunmasıyla beğeni topluyor.

Mercedes ise hem toru 40 Nm daha yüksek olmasına hem de bunu daha da alçak bir devirde vermesine rağmen, bir şekilde “dizginlenmiş” hissettiriyor. Çünkü hem kalkış hem de esneklik değerleri daha zayıf.

Bunlara bir de, klasik otomatik şanzımanın, çift debriyajlı şanzımanların gerisinde kalması ekleniyor: Vites geçişleri daha hissedilir ve daha uzun sürüyor. Diğer taraftan Mercedes’in otomatik şanzımanı, bu güçlü dizelle, daha küçük hacimli motorlardan daha iyi uyum sağlıyor.

Porsche ve Audi motor disiplinini kazansalar da, aradaki puan farkı kesinlikle fazla değil. Bunun nedeni ise Mercedes’in motor-şanzıman kombinasyonunun da piyasadaki en iyilerden biri olması. Aşırı yüksek fiyatlar müşteri tercihlerinde Porsche’nin

işini zorlaştıracak

Fiyat, asla Porsche’nin güçlü argümanlarından biri olmamıştır ve durum burada da aynı. Karşılaş- tırmamızda teknoloji donörü Audi Q5’i küçük bir puan farkıyla geride bırakabildiği düşünülünce, bu durum dezavantaja bile dönüşebilir. Porsche’yi ne kadar severse sevsin her müşteri “bu kadar küçük bir fark için bu kadar fazla fiyat ödemeye değer mi” sorusunu soracaktır mutlaka. Ayrıca 57 bin 930 Euro’luk Almanya fiyatına, Servo-Plus direksiyon (262 Euro), Sport Chrono Paket (1071 Euro), arka aks çapraz kilidi (1488 Euro), elektrik ayarlı spor koltuklar (1785 Euro), ön-arka farklı tabana sahip 20 inçlik jantlar (2142 Euro) da fiyata eklenince Audi Q5 ile aradaki fark 14 bin Euro’yu buluyor! Yine de 50 bin adetlik yıllık üretimin talepleri karşılayamayacağı düşünülüyor. Yani: Daha da önce söylediğimiz gibi otomobil müşterileri garip bir tür!

İlk kez karşılaştırmada: Porsche Macan, yeteneklerini Mercedes

GLK ve kardeşi Audi Q5’in karşısında kanıtlamaya çalışacak.

Porsche Macan S Diesel

Akrabalık işaretleri: Macan’ın LED’li stopları güncel 911’i hatırlatıyor.

Macan’ın işçilik ve malzeme kaliteleri birinci sınıf. Ancak kumanda konsepti biraz karmaşık.

Sport düğmesine basıldığında Macan’ın karakteri sertleşiyor. 4x4 sistemi değişken güç aktarımına sahip.

Arkadaki iç mekan genişlikleri, sportif dizayn nedeniyle azalmış. Baş mesafeleri kısıtlı, küçük camlar ferahlık hissini azaltıyor, küçük kapılar binişleri zorlaştırıyor.

Mercedes GLK 350 CDI Mercedes’in 2012 yazında makyajla yumuşattığı tasarım, herkesin hoşuna gitmeyebilir. GLK’nın kokpiti büyük bir gardırobu andırıyor: Modaya uygun olmasa da sağlam ve güven verici. 4.53 m ile karşılaştırmanın en kısası olmasına rağmen GLK, başarılı alan kullanımı sayesinde arka kısım iç mekan genişliklerinde başarıyla mücadele ediyor.

Audi Q5 3.0 TDI Clean Diesel Kısıtlı makyaj Q5’e bayağı yaramış: Sade dizaynı hala eskimiş gibi görünmüyor. Kokpit tasarımı Q5’in gerçek yaşını gösteriyor. Ayrıca kumanda konsepti de günümüzün gerisinde kaldı. Küçük dev: Çok da büyük olmaya dış boyutlarına rağmen arkadaki iç mekan yeterli. İleri-geri kaydırılabilir arka koltuk opsiyonel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.