DELOREAN DMC-12, BMW i8

De Lorean DMC-12 ve BMW i8 arasındaki benzerlikler, 30 yıllık zaman farkından bekleyeceğimizden çok daha fazla.

Auto Show - - CONTENTS -

Zaman makineleri

Zaman, olaylar dizisini tanımlayan tek yönlü fiziksel bir ölçüdür. Sözlükteki bu tanım ne anlama geliyor peki? Açıklamaya çalışalım: Zaman her zaman ileri gider, asla geri dönmez, yani zamanda yolculuk imkansızdır.

Zamanı geri döndürme konusunda Hollywood kesinlikle çok yetenekli. Oradaki film endüstrisi binlerce zaman makinesi yaptı ve yenilerini yapmaya da devam ediyor. Bunların en akılda kalanı ise 1980’li yılların kült film üçlüsü “Geçmişe Dönüş”te kullanılan DeLorean DMC-12’ydi. Zaman makinesine dönüştürülen araç gücünü, üzerinde ışıklar yanıp sönen çelik bir kutu şeklinde tasarlanan akım kompansatöründen alıyordu.

DeLorean’ın bir şov yıldızı olduğu kesin. Çünkü bunun dışında bu Irlandalı spor otomobil, gerçekte herhangi bir özelliğe sahip değil. Hatta 1982 yılında daha kötü bir üne sahip başka bir otomobil yoktu: Özensiz işçilik, abartılı dönüş çapı, aşırı tüketim, ağır direksiyon... Otomobilin 2.8 lt’lik V6’sının gücünü tekerleklere aktarma görevi ise aşırı kemikli bir Renault şanzımanına (5 ileri) verilmişti. Yani o günlerde birçok otomobil DeLorian’dan çok daha iyiydi.

Günümüzde film üreticileri, zaman makinesi olarak bir otomobili seçmeye kalksalardı tercihleri büyük ihtimalle BMW i8 olurdu. Tek tercih nedenleri i8’in fütürüstik görünüm değil, gerçekten

Günümüzde çekilse Geleceğe Dönüş filminin kahramanı BMW i8 olurdu

de gelecekten bazı şeyleri bünyesinde bulundurması olurdu. i8 ile BMW, süper modern bir otomobilde nasıl bir motor konsepti kullanılması gerektiğini gösteriyor. Mühendisler içten yanmalı bir motoru, her aksa ekledikleri birer adet elektromotorla desteklemiş. Bu sayede i8 birkaç kilometre boyunca sadece elektrik gücüyle ilerleyebiliyor veya hızlı kalkışlar gerektiğinde 3 silindirli küçük benzinli motora destek olarak Porsche 911 performansı sağlıyor.

İki sporcuyu birbirine bağlayan şey ise arkalarındaki fikir. General

Motors’un üst düzey yöneticisi olan John DeLorean, bir otomobil vizyonunu gerçekleştirmek istemişti: Kompakt, tutumlu, uzun ömürlü. Günümüzde bu fikir kalıcı bir kabul görebildi ancak 1970’lerde GM, böyle şeylerle pek ilgilenmiyordu.

Kalanı ise ilginç bir hikaye. Büyük üreticilerin tutumundan sıkılan DeLorean, 1975 yılında DeLorean Motor Company’yi kurdu, ortadan motorlu spor otomobilinin eskizlerini ise Giugiaro’dan aldı. Sıra motordaydı ve DeLorean en çok Citroen GS’nin Birotor adlı Wankel motorunu istiyordu. Ancak sonuçta, Renault, Volvo ve Peugeot modellerinde kullanılan 1970’lerden kalma bir V6’da karar kıldı.

Birkaç yıl önce “Project i” ile temellerini attığı sürdürülebilir mobilite BMW için de çok önemliydi. Ayrıca pazarın böyle bir otomobili kabul edip etmeyeceğini kesin olarak bilmeden 3 milyar Euro’luk yatırım yapmak da cesur bir karardı. Çünkü fikirlerin ilk filizlendiği zamanlarda spor otomobil pazarında 3 şey önemliydi: Performans, performans, performans…

Sonuçta ortaya çıkan i8, günümüzün parayla satın alabileceğiniz en etkileyici otomobillerinden biri. Şu sıralar BMW, geleceğin spor otomobil nesillerini yaratmanın eşiğine gelmiş durumda: Tamamen karbondan üretilmiş, küçük sınıf otomobillerden daha fazla yakmayan, şehir içinde sadece elektrik gücüyle ilerleyebilen sporcular... Bu sayede i8 zamanın ilerisinde bir otomobil, yani bir tür zaman makinesi, yani gelecekten geri dönmüş bir araç... Tek eksiği akım kompansatörü.

Filmdeki süslemeler ve akım kompansatörü olmadan kokpit zamandan bağımsız bir tasarıma sahip. İşçilik kalitesi ise berbat. Alçak, basık, kompakt… Giugiaro bugün bile modern görünen bir spor otomobil yaratmış.

DMC-12’nin şık kaputunun altında, 1980’lerde bile “yaşlı” kabul edilen bir V6 motor görev yapıyordu. Kokpit tasarımı da an azından karoseri kadar fütüristik. Göstergelerin yerini dijital ekranlar almış. i8 her zaman internete bağlı. Başarılı aerodinamik konsepti sayesinde i8’in arkasında spoyler kullanılmamış.

Stefan Voswinkel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.