METİN ÇEKER

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı (TOSFED) Metin Çeker ile sezonun sona ereceği şu günlerde dobra dobra bir söyleşi gerçekleştirdik.

Auto Show - - CONTENTS -

F1 Türkiye’ye geri gelebilir

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) bu sezon bana göre çok önemli işler gerçekleştirdi. Neden mi? Aslına bakarsanız düzenledikleri organizasyonlara ben bile yetişmekte çok zorlandım. Çünkü her hafta sonu zaman zaman üç yarış düzenlenirken, FIA tarafından gerçekleştirilen organizasyonlara isimler gönderilirken, yeni parkurlar yaratılırken hep TOSFED ismi ön plana çıktı. Bunun yanında İstanbul Park Pisti’ni işleten Vural Ak ile yapılan işbirliği sayesinde İstanbul Park Pisti son derece aktif bir hale geldi. Hele hele bu ay düzenlenecek olan bir yarış var ki sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ses getirecek. Bunun nedeni mi? Sokaktaki 10 kişiden en az 5’inin tanıdığına inandığım Ken Block bu organizasyonda ülkemize gelerek yarışacak. Hatta planlamalar arasında büyük bir sürpriz olmadığı taktirde herkesle buluşmasını sağlayacak organizasyonların yapılması da planlanıyor. Bu yarışta sadece Ken Block değil, Formula 1’in efsane isimlerinden Jacques Villeneuve ve Dünya Ralli Şampiyonası’nın unutulmaz kahramanı Peter Solberg de boy gösterecek. Her zaman şikayet ettiğimiz ülkemizde yarış düzenleniyor ama milli kahraman yok sorununun da bu yarışta olmadığını bilmeniz

TOSFED Başkanı Metin Çeker sporun içinden gelen biri ve geçmişi başarılarla dolu bir yarışçı. Bu özelliği onun yarışları çok daha iyi anlayabilmesi konusunda çok önemli bir rol oynuyor. Büyük projeleri başarıyla tamamlayan Çeker, yeni organizasyonların da bir numaralı kahramanı.

gerekiyor. Çünkü bu yarışta bizi temsil eden Yiğit Timur ve ona eşlik eden rallinin kahramanlarından Fatih Kara ülkemizin başarısı için elinden geleni yapacak. Bu söyleşide ayrıca Formula 1 ile ilgili de çok önemli bilgiler yer alıyor. Nasıl mı? O zaman Metin Çeker ile dobra dobra başlasın.

Auto SHOW: 2014 sezonunda neler oldu? Planladığınız her şeyi gerçekleştirebildiniz mi?

Metin Çeker: 2014 sezonunda planladıklarımızın bir kısmını gerçekleştirdik, bir kısmı ise bazı sebeplerden ertelendi. Yılsonuna doğru yapacağımız çalıştay ile tüm paydaşlarımızın sesini dinleyerek genel yorumlar doğrultusunda planlarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz. Biliyorsunuz, federasyonun bütçesini belirleyen gelir kalemleri belirli… Bunlarla ilgili bu sene için yaptığımız öngörü ve hedeflerimizi tutturduk. Ancak bu kez de hiç beklemediğimiz bir yerden gol yedik. Her sene devletten bağımsız spor federasyonları faaliyetleri ve bütçeleri kapsamında bir destek alıyoruz. Bu sene bizim içim açıklanan bütçe çok az olmasına rağmen, planlamalarımızı ona göre revize etmiştik. Ancak ilan edildiği halde 1.200.000 TL ödenekten bugüne kadar tek bir kuruş alamadık. 5 Mayıs tarihinden beri süre gelen bir müfettiş denetimi nedeniyle, bu ödemelerin yapılmadığı söyleniyor. Esas olan sporumuzun devam ettirilmesi ve bu yüzden ek gelir kaynakları yaratmamız lazım…

Bunları nasıl aştınız?

Peki bu durum sizleri çok zorlamış olmalı. Bu dönemde neler yaşandı?

Neyse ki yarış sayımız artmasına rağmen, bu sene yarışmalarda bir problem yaşanmadı. İlk uluslararası rallimiz Ağustos ayındaydı. Bunu yapıp yapmamak konusunda yönetim kurulu olarak tartıştık. Ancak çok şükür ki kaliteli bir organizasyonla gerçekleştirebildik ve iyi bir gözlemci raporu da aldık. Bize, yönetimimize ve bu spora olan sevgimize inanan ve güvenen firmalar, otomotiv markaları ve kurumların desteği ile bu zorlu sınavdan da alnımızın akı ile çıkmayı başardık. Bu arada önemli olan 3 ayrı başlık var ki bunların

tekrar altını çizmek isterim. Bu spora kazandırdığımız yeni bir sponsorumuz olmasından ve çok kısa sürede gerçekleştirdiğimiz işbirliğinden duyduğumuz memnuniyetin, 40. yılını kutlayan AVIS tarafından da teyit edilmiş olması. Diğeri ise yardım ve destek istediğimiz otomotiv marklarının bize duydukları güven ve destekleri. Bu bizim için çok anlamlı. Son olarak tüm dünyada olduğu gibi bu yarışa ev sahipliği yapan yerel yönetimin desteği. Bu anlamda uzun süredir süregelen Pendik Belediyesi’nin desteğinin, önümüzdeki senelerde de artarak devam edeceğini duymuş olmanın hazzı çok büyük. Tabii bu arada tanıtım, reklam ve duyurular için bizlere destek olan Ströer Kentvizyon, Xerox ve POWER FM dışında ralli merkezi olarak ilk kez bu organizasyona ev sahipliği yapan Radisson Blu Hotel’e sağladıkları destek için teşekkür ediyoruz.

Büyük başarı

Gerçekten yapıp yapılmamasının konuşulduğu bir dönem için bu çok önemli bir başarı.

Rallide görev yapan 263’ü lisanslı görevlimiz yaklaşık 300 kişiyi, birçok kulübümüzün üst düzey yöneticilerini, yarışma direktörü nezdinde başarılı bir organizasyon gerçekleştirdikleri için kutluyorum. Bu görüşlerimi FIA gözlemcisinin raporu da haklı çıkartıyor. Sayenizde, gönülden ve içten yaptığınız fedakarlıklar sonucunda çok iyi bir rapor daha aldık. Sporcularımızın memnuniyeti de bu emeklerimizin boşa olmadığının bir göstergesi…

Sezonun bu kalan kısa zamanında bizi son derece enteresan ve tüm dünyada ses getirecek bir yarış bekliyor. Bu yarış ve yarışın düzenleneceği İstanbul Park Pisti’nde yeniden Formula 1 yapılması için çalışmalara değinir misiniz?

Ekim ayında İstanbul Park Pisti’nde Intercity organizatör lisansı ile gerçekleştirilecek iki uluslararası organizasyon için tüm hazırlıklar devam ediyor. Burada çok önemli iki gelişmemiz var ki, bunlar da sporumuz adına sevindirici. Bildiğiniz gibi İstanbul Park Pisti’nin F1 yarışlarına ev sahipliği yaptığı dönemde A lisansı mev-

cuttu. 2011 yılında bu lisansın süresi doldu ve Intercity tarafından federasyonumuza yapılan başvuru ile lisans yenileme talebi ve sonrasında FIA tarafından görevlendirilen F1 Şampiyona Direktörü Charlie Whiting tarafından Intercity Istanbul Park Pisti’nin 1-2 Eylül tarihlerinde gerekli denetimleri gerçekleştirildi.

Birde bu pistte rallikros yarışı da yapılacak

Bununla beraber ülkemize yeni bir uluslararası tesis daha kazandırıldı. Intercity İstanbul Park Pisti’nin içinde inşa edilen rallikros pistinin ikinci denetimleri de 1516 Eylül Eylül’de FIA ve federasyonumuz tarafından gerçekleştirildi. Bu iki ayrı lisans ve denetimlerde her iki pistin özelliklerinin de korunarak geçici değil kalıcı çözümlerle yeni bir tesisimiz daha eklenirken, “F1 yarışlarını yeniden Türkiye’ye getirmek mümkün olabilecek mi” sorusuna yanıtlar aranmaya başlandı.

Peki F1 Türkiye’ye geri gelecek mi?

Federasyon olarak üstümüze düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzun mesajını her zaman veriyoruz. Türkiye’de ilk kez organizeg edilecek olan Dünya Rallikroslikros Şampiyonası İstanbul ayağındağında TOSFED olarak sportiftif anlanlamda organizatöre destedestek olacağız. Hemen ardardından Ferrari Yarış Günleri’ni Ekim ayında İstanbul Park Pisti’nde ggerçekleştireceğiz. Bu iiki uluslararası yarışşın ardından, ulusal vve bölgesel yarışmalar Kasım ayının sonuna kkadar devam ediyor. Çalıştay hazırlıklarının

İstanbul Park Pisti’nde düzenlenecek olan Rallikros yarışında ülkemizi temsil edecek olan Yiğit Timur ve Fatih Kara birincilik için mücadele verecek. Bizlere bu önemli organizasyonda iki pilotumuzu desteklemek düşüyor.

kapsamlı olarak tamamlanabilmesi için ilk niyetimiz Eylül olmasına rağmen Kasım ayında gerçekleştiremeye karar verdik. Sezon sonuna ulaşmadan 2015 Kurallar kitabı ve takviminin hazır olmasını planlıyoruz.

Gelecek yıl neler yapılacak? Bu yıldan gelecek yıla kalan bazı projeler vardı?

Evet, “Türkiye Pilotunu Arıyor” ve sosyal sorumluluk projelerimizin tüm çalışmaları bitti. Ama ülkemizin iki seçim geçirdiği 2014 yılında maalesef bu projeleri hayata geçiremedik. Bunlar önümüzdeki dönemde ilk öncelikle başlayacağımız projeler. TOSFED Kupası olarak gerçekleştirdiğimiz bazı disiplinler çok güzel bir gelişme gösterirken, TOSFED Baja, TOSFED Drift bu sene gerçekleştirilemedi. Bunları kurullarla birlikte irdeliyoruz. Sporumuzun çeşitlendirilmesi sporumuzu ileriye götürdüğünü gördük. Tüm branşlara eşit uzaklıkta olmamız bazı çevreler tarafından sevilmese de, sporcu sayılarından medya ve seyirci ilgisinden de anlaşıldığı üzere doğru yoldayız... Hedefte karting ve pist yarışlarını geliştirecek projelerimiz var.

Genç pilotlar içinde çalışmalarınız var, bunlardan söz eder misiniz?

FIA Enstitüsü tarafından kurulan bir program olan “Young Driver Excellence Academy”de Buğra Banaz ve Muhammed Ali Ülkü bizleri temsil ediyor. Diğer federasyonlar birer pilot yollarken biz 2 pilot gönderdik. Berkay Besler’in FIA CIK Karting Academy Trophy’deki üçüncülüğü devam ediyor. Bu yıl Yiğit Çetin de aynı kupada ikinci pilotumuz. Yiğit Timur, Dünya Rallikros Şampiyonası RX Lites Kategorisi’nde 3. sırada ve son 2 yarışta ona Fatih Kara da eşlik edecek. Sporcularımızın önü açıldığında uluslararası platformda çok güzel şeyler yapabileceklerine inanıyorum, 2015 yılı yeni sporcuları bünyeye katma yılı olacak.

Trafik sorununun çözülmesine yardımcı olabilmek için TOSFED’in yaptıkları neler?

Otomobil hayatımızda önemli bir yere sahip ve birçok insan sürekli direksiyon başında. Hayatımızda bu kadar önemli bir araç varken insanların mutlak surette eğitim alması gerektiğine inanıyorum. Trafikte yapılan hataların sonuçları bazen çok ağır olabiliyor. Bunları önlemenin yolu bilinçlendirmek ve eğitim… Bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Murat TOSUN

TOSFED Başkanı Metin Çeker sorularıma içten bir şekilde cevap verdi. Başkan sporun geleceğinden çok umutlu ve iyi projeler teker teker geliyor.

Metin Çeker pilotlarla da kuvvetli

ilişkileri olan bir başkan. İşte burada Yiğit Timur ile birlikte.

Formula 1 Dünya Şampiyonası düzenlemek için İstanbul Park Pisti’nin 2011 yılında sona eren lisansı yeniden çıkarılması için pistin denetimleri başladı.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda İstanbul

Park’ın olabilmesi için gereken lisans 2011 yılından

sonra yeniden alınıyor.

İstanbul Park Pisti’nde düzenlenecek olan

Dünya Rallikros Şampiyonası’nda

Ken Block ve Peter Solberg gibi isimler yarışacak.

Avitaş tarafından geliştirilen otomobillerle düzenlenen yarışta büyük bir çekişme yaşanırken, son derece etkileyici görüntüler de ortaya çıkıyor.

Fatih Kara ve Yiğit Timur İstanbul Park Pisti’nde düzenlenecek olan yarışta ülkemizi temsil edecek. İki pilotun da birincilik şansı çok yüksek.

Metin Çeker bu yıl çeşitli nedenlerden yapamadıkları projeleri 2015 yılında gerçekleştireceklerini dile getiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.