MERCECED S 500 HYBRID

Lüks ve konforun karşılığı olarak kabul edilen Mercedes S Serisi, markanın ilk plug-in hibrid seçeneğiyle cimrileşti de.

Auto Show - - CONTENTS -

Artık cimri de oldu

Mercedes’in binek otomobillerinde, özellikle S Serisi’nde lüks ve performans konusunda geri adım atmıyor. Amiral gemisi konumundaki S Serisi’nde Almanlar emisyon değerlerini daha da aşağıya çekmek adına önemli bir adım attı: S 500 Plug-in-Hybrid. Yeni hibrid modelin CO2 emisyon değeri 65 gr/ km olarak, tüketim rakamı ise sadece 2.8 lt/100 km olarak açıklanıyor. Bu değerlere bırakın lüks sınıfta bir asfalt gemisini, günümüzde Smart modelleri bile yaklaşamıyor.

Hibrid sistem hem cimri hem de güçlü

333 HP güce sahip benzinli V6 motor ile şanzıman yuvasına monte edilen 116 HP’lik elektromotor, hemen herkesin beklentisini karşılayabiliyor. Bagaj kısmınya konumlandırılan lityum-iyon batarya sayesinde S Serisi, sadece elektrik gücüyle 140 km/s hıza çıkabilirken, 33 km’lik elektrikli menzil de sunuyor. Tamam, Mercedes’in ses yalıtımı konusun-

Devasa bir kütlenin asfalt üzerinde bir yelkenli gibi süzülerek yol olması hayal değil, Mercedes S 500 Plug-in-Hybrid bunu kanıtlıyor.

daki başarılarını hepimiz biliyoruz, ancak elektromotordan hiç ses gelmemesini insan biraz garipsiyor. 3.0 lt’lik benzinli V6 da çok sessiz bir makine.

Performansa ihtiyaç duyulduğu anda elektromotora eşlik etmeye başlayan V6 ile birlikte S Serisi, neredeyse asfaltı kazıyarak ileri fırlıyor. 442 HP’lik sistem gücü ve 650 Nm’lik toplam tork, ne demek istediğimizi açıklayacaktır.

Mercedes mühendisleri motorların çalışma prensibini kısaca “8+4+0” olarak açıklıyor: Performans istendiğinde 8 silindirli motorun gücü sunulurken, 4 silindirli motorun tüketimi, elektrikle katedilen mesafelerdeki 0 emisyon ile birleştiriliyor.

Bu sayede S 500 Hybrid, kaputunun altında bir V8 olmamasına rağmen, model adındaki 500 rakamının hakkını sonuna kadar veriyor.

Yüksek performans kullanıma hazır

Elektromotorun sıfır devirden itibaren sunabildiği maksimum tork sayesinde 2.2 ton ağırlığa sahip S 500, kalkışlarda konvansiyonel motora sahip rakipleri karşısında öne geçiyor: 0-100 km/s hızlanmayı devasa kütlesine rağmen 5.2 sn’de gerçekleştiriyor. Gaz pedalının sonuna kadar basıldığında ise V6 motor hemen kendisini belli ediyor ve bir spor otomobili performansı sunan S 500 Plug-in-Hybrid, damarlarınıza adrenalin pompalamasına neden oluyor. Ancak performanslı kullanımlarda elektrikli menzil, 33 km olarak açıklanan rakamın çok altına düşüyor. Bataryayı motordan şarj etmek için sürücü şarj moduna geçerek aküyü doldurabiliyor.

S Serisi sürücüsünü tasarrufa yönlendiriyor

E mod seçildiğinde sistem, özellikle yokuş inişlerde elektromotoru devre dışı bırakmayı tercih ediyor. Bu sayede akünün şarj durumu korunurken, enerji geri kazanımı yaparak akü en etkin şekilde kullanılabiliyor. Bu sayede örneğin bir şehir merkezine yaklaşıldığında, şehri baştan başa

sadece elektrik gücüyle yani havayı hiç kirletmeden ilerleme imkanınız oluyor.

Sistem ayrıca sürüş esnasında öndeki otomobile daha fazla yaklaşmadan sürücüsünü uyarak ayağını gaz pedalından çekmesini sağlıyor. Bu durumda S 500 adeta bir yelkenli gibi süzülerek yoluna devam ediyor. Gösterge ekranında sürücüye aracın şarj durumu ve sistemin işleyişi ile ilgili tüm bilgiler verilerek etkili sürüşe katkı sağlanıyor.

Gerçek değerler

Sisteme uygun bir kullanım sergilendiğinde devir ibresinin neredeyse hep 0 devirde olması, sürücüye keyifli bir sürpriz olarak yansıyor. Kısa mesafede gerçekleştirdiğimiz ilk sürüşte, bu devasa otomobilin sadece 2.4 lt ile yetindiğini (fabrika verisi bile 2.8 lt’ydi) görmek benim için açıkçası büyük bir keyif oldu. 160 km’lik uzun rotanın ise neredeyse yarısını 0 emisyon ile tamamladım. Tüm bunlar S 500 Hybrid’in ne kadar başarılı olduğunu gösteren değerler. Diğer taraftan fabrika verilerine yakın tüketim rakamlarına imza atabilmek için bataryanın ev şebekesinden şarj edilmesi büyük önem taşıyor. Ev şebekesinde yaklaşık 3 saat olan şarj süresi, hızlı şarj istasyonlarında 2 saate düşüyor.

Hazır konu şarjdan açılmışken bir yeniliğin daha müjdesini vermek isterim: Mercedes mühendisleri, takım elbiseli araç sahiplerinin ellerinde kablo ile dolaşmaların da önüne geçecek bir seçenek sunmaya hazırlanıyor. Kablosuz şarj sistemi neredeyse üretime hazır hale gelmiş durumda. Araç sahipleri kendi garajlarındaki metal bir plaka üzerine araçlarını park edip araç ile eşleştirdikten sonra, araçlarını kablosuz olarak şarj edebilecek.

Peki bu kadar rahat, çevreci ve ekonomik değerlere sahip bir otomobilin bedeli ne kadar? Almanya için açıklanan 108 bin 944 Euro’luk fiyat tabi ki ülkemizdeki vergi yükü nedeniyle bir hayalin ötesine geçemeyecek. Mercedes-Benz S 500 Plugin Hybrid 2015 yılından itibaren sipariş üzerine Türkiye pazarında da sunulacak.

Yakında kablolardan

kurtulacak.

Dijital bilgi merkezi: Motorların anlık çalışma durumları sürücüye ekran üzerinden bildiriliyor.

Mercedes’in ilk Plug-in-Hybrid modeli.

S 500 ismini sonuna kadar hak ediyor.

Performansı etkileyici: S 500 Hybrid için Mercedes 0-100 km/s hızlanmayı 5.2 sn olarak açıklıyor.

Bataryadan dolayı bagaj hacmi

400 lt ama yine de yeterli.

Lüks sınıfın güçlü temsilcisinin yakıt tüketim değeri, fabrika verilerine göre 3.0 lt/100 km’nin altında.

Bir düğme yardımı ile 4 farklı hibrid

modu arasında seçim yapılabiliyor.

Şarj durumu takip ediliyor.

Sürüş modu seçimi yapılıyor.

Bilgi merkezi göz önünde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.