YENİ FIAT DOBLO

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen Yeni Fiat Doblo’nun dünya prömiyeri, 65. IAA Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Auto Show - - CONTENTS -

Yeni Doblo dünya sahnesinde

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve 2015 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak olan Yeni Fiat Doblo, 65. IAA Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda ilk kez dünya kamuoyunun beğenisine sunuldu. İşlevselliği, taşıma kapasitesi, düşük yakıt tüketimi ve işletme maliyetleri ba- kımından sınıfında liderliğini daha da güçlendirme iddiasında olan yeni Fiat Doblo, konforu, küçük bir vana eşdeğer boyutları ve bir üst segmentteki van modellerinin taşıma kapasitesini sunacak.

Yeni Doblo bunun yanı sıra, sadece yük taşıyan küçük bir van olarak değil, farklı işlere ve farklı donanımlara uyarlanabilen orijinal bir hafif ticari araç olarak, çok yönlülüğünü ve işlevselliğini kanıtlıyor. 2015 yılı ilk çeyreğinde Avrupa ve Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni Doblo, segmentinin en geniş model seçeneklerini sunuyor. Cargo, Combi, Trucks ve Flatbeds olmak üzere 4 gövde seçeneğiyle birlikte, 2 ayrı yükseklik ve uzunluk versiyonu bulunan Doblo, bu sayede, farklı

kullanım ihtiyaçlarına cevap verebiliyor.

Radikal yenilik

Bir önceki nesle göre daha modern bir görünüm kazanan yeni Fiat Doblo’nun tamponları, inceltilmiş ve eğimli tavanla uyumlu hale gelen farklı kaputu ilk bakışta dikkat çekiyor. Yeni Doblo’nun kabin içindeki değişiklikler ayrıca öne çıkıyor. Yenilenen gösterge panelinin yanında, gösterge paneli grafikleri, kaplamaları, direksiyon simidi ve kapı panelleri de yenilenmiş. Doblo’nun yolcu bölümünde dikkat çeken diğer özellikler arasında, elektrikli kapı camları, Bluetooth radyo ve USB girişi bulunan eğlence sistemi, 5 inçlik renkli dokunmatik ekranla entegre navigasyon sistemi ve dijital radyo playback’i (DAB) bulunan Uconnect sistemi de yer alıyor.

Yeni Doblo’nun işlevselliği, düzgün formu, ergonomik kapı kolları ve aracın içine hem kolay hem de uygun erişim imkânı sunan 180° açılır arka kapılarla da ortaya çıkıyor.

Maksimum 1 tona kadar yük taşıma ve 5 m3’lük yükleme hacmiyle Doblo, her türlü kullanım şekline uygun. Yeni Fiat Doblo, performans bakımından yükü ne kadar olursa olsun, tüm sürüş koşullarında üstün konfor ve yol tutuşu sunan bağımsız bi-link arka süspansiyona sahip.

Bunun yanı sıra, Fiat Professional’ın takdir edilen özel “tek görev-tek motor” stratejisiyle uyumlu olarak, 1.4 TurboJet çift yakıtlı (benzin/metan) motoru sayesinde yüksek performans sağlıyor.1.3 litre ve 1.6 litre turbo benzinli motorlarının tork seviyeleri ise arttırılmış. Böylece yeni Doblo, düşük devirlerde daha yüksek tork (1.3 MJet motorda bu oran yaklaşık yüzde 40 arttırılmış) sunuyor. 90 HP güce sahip 1.3 MultiJet II ve 105 HP’lik 1.6 MultiJet II motorlar, “EcoJet” versiyonunda da mevcut. Start&Stop sistemi, düşük yuvarlanma dirençli lastikler, düşük viskoziteli motor yağı, “akıllı” alternatör ve aerodinamik paketi aracın emisyon ve tüketim seviyelerini düşürüyor.

Yeni Fiat Doblo’da Traction+ sistemi de bulunuyor. Bu sistem ağırlık yüklemeden ve işletme maliyetlerini (4x4 sistemlerde olduğu gibi) arttırmadan daha zayıf yol tutuşlu yüzeylerde (karlı veya çamurlu gibi) daha fazla çekiş sağlıyor. Aracın kabinindeki ses seviyesinde ise 3 Desibel’lik düşüş elde edilmiş. Bu ise sürüş konforunu artıracak.

Motor seçenekleri de zengin

Yeni Doblolar’da 6 adet turbo dizel ve 3 adet benzinli motor seçeneği bulunuyor. Bu motorlar di- zel versiyonlarda; 1.3 MultiJet II (75/90 HP; 200 Nm), 1.6 MultiJet II (100/105 HP; 290 Nm), otomatik şanzımanlı 1.6 MultiJet II (90 HP; 200 Nm) ve MultiJet II (135 HP; 320 Nm) olarak sıralanıyor. Benzinli cephesinde ise 1.4 lt (95 HP; 127 Nm), 1.4 TurboJet (120 HP 206 Nm) ve 1.4 TurboJET (120 HP; 206 Nm; çift yakıtlı (benzin/metan) seçenekler var. Dizel motorlar Euro 5+, benzinli motorlar ise Euro6 emisyon normunu karşılıyor.

Elektronik denge kontrol sistemlerinin standart olarak kullanımıyla yeni Fiat Doblo, yol tutuş konusunda da iddialı. Bu sistemler arasında; elektronik fren gücü dağılımı EBD ile ABS, ASR (Kayma Önleyici Düzenleme) ile tamamlanan ESC, HBA (Hidrolik Fren Desteği) ve sürücüye yokuşta kalkış sırasında yardımcı olan Hillholder sistemleri bulunuyor.

Sürücü ve yolcunun, baş ile göğsünü koruma amaçlı tasarlanan ön ve yan havayastıklarıyla, lastik basıncı görüntüleme sistemi ise güvenlik donanımlarını tamamlıyor.

Yeni Fiat Doblo dünya sahnesine, Hannover’de düzenlenen IAA Ticari Araç Fuarı’nda çıktı. Yeni Doblo, Ram markası altında ABD pazarına da ihraç edilecek.

Doblo’da iç mekan tasarımında da önemli değişiklikler yapılmış. Gösterge paneli ve

direksiyon simidi yenilenen detaylar arasında. Ayrıca 5 inçlik Uconnect ekranı ve bununla birlikte gelen bağlanabilirlik özellikleri de diğer önemli yeniliklerden.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.