PEUGEOT 308 1.2 A/T

Peugeot 308 küçük ama güçlü benzinli motor-otomatik şanzıman eksiğini gidererek önemli bir atak yaptı.

Auto Show - - CONTENTS - Murat Tosun

Şimdi yılın otomobili oldu

Peugeot 308 bilindiği gibi yılın otomobili olarak seçildi ama rekabette geride kalan önemli zayıflıkları vardı. Bunlardan ilki, rakiplerinin büyük bir bölümünde de olduğu gibi, küçük hacimli ama güçlü bir benzinli motorun eksikliğiydi. Peugeot tarafından geliştirilen 1.2 lt PureTech adlı bu motor, gerçekten etkileyici bir makine.

Aslında bu otomobili bundan bir ay kadar önce test etmiştim. Fakat Mardin’de bu aracı bir kez daha kullanmamın nedeni, 308’in diğer bir en önemli eksiği olarak gördüğüm otomatik şanzımandı: Peugeot çok iyi bir karar alarak otomatik şanzımanı, beğenimi kazanmanın biraz daha ötesine geçen, yanlış anlamazsanız bayıldım diyeceğim, 1.2 lt 130 HP’lik bu üniteyle buluşturmuştu. Burada sadece otomatik şanzıman deyip geçmemek gerekiyor, çünkü dönemlerde gördüklerim arasında en iyilerden biri. Peugeot yönetiminin yaptığı açıklamaya göre ekip, otomatik şanzıman seçenekleri arasında yaptıkları seçimde, oylarını tork konvertörlü gerçek bir otomatik şanzımandan yana kullanmış ve bence çok da iyi bir karar vermiş. Vites geçişleri son derece hızlı olan şanzımanda sarsıntılar da çok ender yaşanıyor. Tüketime de olumlu katkı yapan bu şanzıman bence he- defi gerçek anlamıyla 12’den vurmayı başarmış. Yaptığım sürüşler sırasında bu birlikteliği gerçekten çok sevdim. Sanıyorum onu kullandıktan sonra sizler de benimle aynı fikirde olacaksınız. AISIN ile birlikte tasarlanıp geliştirilen EAT6 adlı bu yeni nesil şanzımanın bundan sonra tüm Peugeot modellerinde kullanılması bence kaçınılmaz olacak. Dizel motorda otomatik şanzımanın ne zaman satışa sunulacağı konusuysa henüz bir açıklama yok. Peugeot Türkiye yönetimi bunun için sadece “2015 yılında” demekle yetiniyor.

Peugeot 308 asıl şimdi yılın otomobili oldu: Hem küçük

hacimli güçlü benzinli motora hem de çok iyi çalışan bir otomatik şanzımana

kavuştu. Altı ileri oranlı bu şanzımanla birlikte 130 HP güç üreten 1.2 lt 3 silindirli motoru kullanmak başlı başına büyük bir

keyifti.

Benzinli motor ve otomatik şanzıman kombinasyonu çok iyi olmuş. 308 bu özellikleriyle başarılı satış rakamlarını yakalar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.