CITROEN C1 1.0

Citroen C1, mini sınıfta yeni özellikleriylezellikleriyle rakrakiplerine “beni sakın unutmayın” diyor.

Auto Show - - CONTENTS -

Bağlantıyı koparmayalım

Citroen C1 mini sınıfta farklılıklar katarak dikkat çekmek için yola çıktı. Ülkemizde ekim ayının ortasından itibaren satışa sunulacak olan aracın başlangıç fiyatı 39 bin 900 TL olarak belirlenmiş. Eğer otomatik şanzımanla satın almak istiyorum derseniz fiyat, 44 bin 900 TL’ye çıkıyor.

3.46 m’lik uzunluğuyla kalabalık şehir trafiğinde son derece rahat ettiren C1, 1.62 m genişliğe ve 1.46 m yüksekliğe sahip. 9.6 metrelik kısa dönüş çapı da şehrin kalabalık caddelerinde en çok rahat ettiren özelliklerinden biri.

Bu araç da bazı rakiplerinde olduğu gibi boyutlarından beklenmeyen genişlikte bir yaşam alanı sunuyor. Citroen C1 ile Bodrum’da yaptığım sürüş sırasında dar sokaklarda çok rahat ettim. Görünümünde sevimlilik ve kaliteyi birleştirmeyi başaran araç, küçük boyutları ve ilgi çekici tasarımıyla sevdiğim modellerden biri oldu.

Onu ön plana çıkaran en önemli özelliğiyse Mirror Screen adlı sistem. Sistemin 7 inçlik dokunmatik ekranı birçok özelliği bir arada barındırıyor.

Araç içi kullanımda sürücünün temel ihtiyacı olan radyo, telefon, araç içi fonksiyonların yönetilmesi gibi özelliklerin kontrol edilebildiği dokunmatik ekran, bir özelliği ile benzerlerinden farklılaşıyor: Akıllı telefon ekranlarının dokunmatik ekranda gösterilebilmesi. Bu sayede ekran üzerinden, navigasyon, rehber, mesaj, müzik ve sosyal ağlara (Facebook, Twitter) ulaşım gibi uygulamalar izlenebiliyor. Bu yeni teknolojiyle sosyal medyada sıklıkla kullanılan “Takip edeni takip ederim” sözü sanırım bundan böyle trafikte de geçerli olacak.

Hafif yapıyı hareket ettirebilmek için yeterli gücü üreten motor seçeneklerine ve otomatik şanzımana sahip olan C1, sürüş karakteri açısından benim şehir otomobili beklentilerimi rahat karşıladı. Açılır tavan şeklinde üzeri açılabilen bir versiyonun da bulunmasıysa bu tip özellikleri sevenler için aranan kan olabilir.

Aracın tavanı 120 km/s hızla giderken bile açılıp kapanabiliyor.

Sevimli detayları oldukça fazla. Renkler ona yakışmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.