CITROEN CACTUS

Otomobil hakkında bilinen kuralları yıkmak ve radikal bir değişim yapmak için yaratılan Citroen Cactus, ülkemizde de satışa sunuldu.

Auto Show - - CONTENTS -

Kuralları yıkmaya geldi

Otomobil kavramı sanıyorum çok yakın bir gelecekte köklü değişimler gösterecek. Bunun ipuçlarını her geçen gün daha hızlı bir şekilde alıyoruz. Bodrum’a Citroen Cactus test sürüşüne gittiğimde de bunu çok daha iyi anladım. Çünkü karşımda, birçok özelliği otomobil kalıbının dışına çıkmak için yaratılmış bir otomobil duruyordu.

PSA Grubu’nun 2008 platformu üzerinde yükselen ve marka tarafından B ve C segmenti crossover beklentilerini karşılamak için yaratıldığı açıklanan Cactus’un bence en önemli sıkıntısı ismi olacaktır.

Bu otomobil tüm fazlalıklarından kurtulmuş bir araç. Fakat bunu yaparken yeni detaylara da sahip olarak daha önce görmediğim yenilikler getirdi.

Çünkü Cactus dendiği zaman birçoğumuzun aklımıza gelen ilk şey “vücudumuza zarar verecek dikenler” olacaktır.

Ülkemizde 54 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Cactus, motor seçenekleri açısından aradığınızı bulacağınız bir araç. Otomatik şanzıman seçeneğine de sahip olması da işini kolaylaştırıyor.

Dış tasarımda en belirgin yenilik ilk defa Citroen tarafından geliştirilerek isim hakkı alınan, aracı şehir içinde oluşabilecek ufak darbelerden koruyan Airbump adlı hem estetik hem de fonksiyonel içi hava dolu kapsüller. Fotoğraflara baktığınızda hemen fark edilen bu detayların, küçük darbeleri engelleme konusunda başarılı olacaklarını düşünüyorum. Gerçi yan yana parklarda alınabilecek kapı darbelerinde işe yararlar mı bunun cevabını yapacağım testin (!) ardından tam olarak verebilirim.

Yaşam alanına geçildiğindeyse istendiği zaman tek parça olabilen koltuk hemen dikkatimi çekti. Kanepe görünümüne bürünen ön koltuk, geniş ve oldukça rahat. Aynı zamanda geçmişten çok sevdiğim bir özelliğin tekrar günümüze gelmesini de simgeliyor. Otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip olan bir versiyonu kullandığım için vites konsolunun olmaması ilk başta şaşkınlık yaşamama neden oldu. Kumanda elemanları son derece büyük ve D, R ve N şeklindeki butonlar olarak orta konsola yerleştirilmiş. Bu kullanım rahatlığı ve yer kazanımı açısından son derece mantıklı bir değişim. Fakat kumandaların küçük bir temasta bile devreye giriyor olması sakıncalı olabilir. Aynı zamanda 7 inçlik büyük ekranın olduğu bölgede yer alan ESP-Off düğmesi, radyo frekansı ayarlarken bile kolunuzun herhangi bir yerinin temasıyla ESP’yi devre dışı bırakmanıza neden olabilir.

Hafif yapısı sayesinde performans, kullanılan tüm motor seçenekleriyle gayet iyi. Sürüş sırasında beni gerçekten rahatsız eden bir özellik dikkatimi çekmedi. Ancak el freni kolunun uçakların gaz kollarını andıran tasarımı “keşke böyle olmasaydı” dediğim bir özellik oldu. Arka camların eski kelebek camları gibi mandallı bir sistemle sadece aralanabilmesi ise, pek de hoşuma gitmeyen bir geçmişten geri dönüş olmuş.

Citroen yine radikal bir otomobil çıkardı ve başarılı bir iş yaptı.

Bakışlar konusunda

çekici görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.