AUTOMOTIVE INSIDER

Hannover’de gösterilen “yeni” Doblo, aslında 2’nci nesil Doblo’nun ara yenilemesi!..

Auto Show - - CONTENTS - Okan Altan

Yeni nesil Doblo mu?

Iveco’nun bu vizyonu heyecan veri!.. Acaba, 2016’da tarışacağımız 3. nesil Doblo, buna mı benzeyecek?..

Son yıllarda ticari araç tasarımı, güzelleşmeye, sıkıcı çizgilerden kurtulmaya başladı... Yeni nesil vanlar, minibüsler, Pick-Up’lar, sanki sportif ve lüks binek otomobiller gibi tasarlanmaya, konforlu minivanları andırmaya başladılar...

Hannover’deki IAA Ticari Araç fuarında sergilenen Iveco Vision konsepti de, sanki gelecekten günümüze gelmiş gibi, çok farklı ve füturistik çizgiler ile ilgi odağı oldu...

Ön direklerini şeffaflaştırıp dışarının çok daha geniş açıdan, kesintisiz görülmesini sağlayan “see-trough” sistemi, ön camın üstündeki panoramik ekranla aracın arkasının en geniş açıyla izlenebilmesi, yükleme bölümündeki çok sayıdaki sensör ile araç içindeki eşyaların tanınmasını ve doğru yerlerde olmasını sağlayan bir yükleme yönetimi sistemi gibi sıradışı yeniliklerle donatılmış olan bu Iveco fikri, yürür aksamda da çok özel bir parlak fikre sahip... Dual Energy sistemi denilen bir motor kombinasyonunda düşük hızlarda devrede kalan elektrikli motor bir termoelektrik yapıya sahip. Yüksek hızlı otoban sürüşlerinde ise daha uzun menzil vaad eden Iveco Vision konseptinin bir diğer görevi de, Fiat Professional ailesinin gelecek tasarım çizgisine işaret etmek!..

Ducato gibi büyük vanlardan, küçük Fiorino’ya kadar tüm Fiat ticarilerinin bu yeni dizayn anlayışıyla yoğrulacağına eminiz!..

Fakat, bizler için asıl önemli nokta, şu anda 2’inci neslinin estetik bir operasyondan geçirildiği yeni Doblo!.. Yenilenen Doblo’nun asıl 3’üncü nesli, 2016 yılında ortaya çıkarken, acaba bu Iveco Vision’ını mı takip edecek?.. Bizce, “Evet!” Fiat, bizlere, şu anda “ara model” Doblo’yu “yeni” diye sunarken, asıl bir sonrakinin müthiş tasarımıyla heyecanlanmamızı sağlamayı hedefliyor!.. Gerçek 3’üncü nesil yeni Doblo için bir sonraki Hannover IAA’yı sabırsızlıkla bekliyoruz!..

Iveco Vision konseptinin asıl görevi, Fiat Ticarileri’nin gelecek çizgisini göstermek.

Keşke, tüm “ticari”ler bu kadar modern ve şık olsa…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.