Genç “Tycoon”lar için!

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ ROLLS ROYCE GHOST II -

Rolls-Royce’u anlatmak, bir otomobil yazarı için en zor konulardan biri… Dünyanın en pahalı otomobil markasını, otomobillerin en lüksünü, en pahalı materyali ve sihirli sürüşü tarif etmek gerçekten çok zor…

Tam 12 yıldır üretimin devam ettiği Goodwood’tan mı başlasak?.. Bir otomobil fabrikası değil de, bir haute-couture moda evi mi desek?.. Phantom ve Ghost’ların tümüyle üretildiği iki ayrı hat dışında, üretim tesisinin asıl büyük metrekareleri, deri ve ahşap atölyelerine ayrılmış… Bir konsoldaki küçücük ahşabın alüminyum destekli 16 katmanıyla 3 ila 4 haftada üretildiği, deri döşemelerin 2 ila 3 haftada tamamlandığı, sanatsal ince işçilik ile özel sembol ve logoların günlerce uğraşılıp işlendiği atölyeler, burasının otomobil fabrikası olduğunu unutturuyor… “Bespoke” denilen özel siparişlerin tesis içindeki yerini görmek oldukça zor!.. Aslında, buranın tümünün “bespoke” üretim gerçekleştirdiği görülüyor…

V12 motor dahil herşey el işçiliği

Münih’ten gelen el yapımı V12 motorları dışında, Phantom ve Ghost’ların herşeyinin elde yapıldı-

Ghost Series II, Phantom rüyasına göre daha gerçekçi ve ultra modern!.. Türkiye’nin “tycoon”larına yeni Ghost’u Royal Motors getirecek!..

ğı yer, Goodwood!.. Devasa bir sanat atölyesi!.. Tek fark, kapılardan dünyanın en lüks otomobilleri çıkıyor!..

Goodwood tesislerini gezdikten sonra, Rolls-Royce’un aslında otomobil üretmediği, bir sanat eseri yaratıcısı olduğuna inanıyorsunuz… Bir sanatsever, duvarda asılı duracak bir tablo veya koleksiyonuna koyacağı bir heykel için, milyonlar harcamıyor mu?.. Üstelik, beğendiği sanat eseri, onu yapanın zevkine ve rüyalarına göre yapılmış olurken…

Bir Rolls-Royce satın alabilen kişi ise, kendi zevklerine göre kendi sanat eserini yarattırıyor!.. Üstelik, onu evinde saklamak zorunda da değil… Yollara çıkarıp, kendi kreasyonunu herkese de gösterebilir!..

Fakat, Rolls-Royce sahiplerinin Rolls-Royce’u tercih etmelerinin asıl sebebi, gösteriş de değil!.. Sadece ve sadece kendi konforları!..

Kendilerini en iyi nasıl hissetmek istiyorlarsa, yolculuklarını maksimum keyif ve dinlenceye çevirmek istiyorlarsa, ev ve ofislerindeki lüksü otomobilin içinde de yaşamak istiyorlarsa, ancak Rolls-Royce ile isteklerine cevap bulabiliyorlar!..

Ghost’la gelen talep artışı

Her ne kadar Rolls-Royce, bir BMW iştiraki olsa da; BMW, RollsRoyce’u mümkün olduğunca kendisinden uzak tutmayı başarmak için, kendi lüks anlayışıyla Rolls-Royce standartlarını kesinlikle birbirine yaklaştırmıyor… Yani Rolls-Royce içindeki elektronik ve teknik alt yapı için BMW’nin zirvesi, RollsRoyce donanım ve materyalleri için BMW’nin bile ulaşamayacağı kalite kullanılıyor!..

İşte belki de bu sebeplerle,

Rolls-Royce, otomotivde “dağın zirvesi”nde oturuyor!..

Üstelik, Phantom’ların bir küçüğü Ghost’lar ile artık “adet” de yapılıyor!..

Rolls-Royce, tarihinde ilk kez yüksek adetlerin endişesini yaşıyor!.. 2013 yılında 3.630 adetlik bir üretim rekoru kırmışlar!.. O sebeple Goodwood’a yeni bir lojistik tesisi de kuran Rolls-Royce, özellikle Ghost modeli için gelen yüksek talebi karşılayabilmek için kapasitesini arttırmaya çalışıyor ve müşteri istekleri doğrultusunda 2010 yılında ilk kez satışa çıkardığı Ghost’un, şimdi de ikinci serisinin lansmanını yapıyor!..

Bir teknoloji şovu

Dört yıl önceki ilk halinden çok daha “teknolojik” görünen Ghost Series II, ön kısmı ve kabin içinde baştan aşağı yenilenerek ikinci serisini ortaya çıkarmış… Yeni LED gündüz farları ve içlerindeki, direksiyonla birlikte dönen dinamik spotları, yepyeni motor kaputu ve hava girişlerindeki sportif değişiklik, ilk göze çarpanlar… Kabin içinde ise özellikle yepyeni ön koltuklar, Rolls-Royce’a göre dünyanın en iyi koltukları olarak, maksimum konforu sunuyor… Arka koltukların arasındaki şampanya bardaklığı gibi klasik özelliklerin önünde asıl, orta kol dayama yerinin önündeki Rolls-Royce’un Spirit of Ecstasy logolu Touchpad ile, modern hayatla bağlantı kuruyorsunuz… 3 boyutlu navigasyonu, akıllı telefon özelliklerini, video/TV ve müzik sistemini izleyebileceğiniz ön koltuk sırtlarının arkasındaki HD ekranlara, bu Touchpad ile kumanda ederken, kontrol silindirinin üstüne parmağınızla latin harflerinin dışında arapça ve çince bile yazabiliyorsunuz…

En “ekonomik” donanımlı 5.4 metrelik “kısa” şeklinin AB ülkelerinde 273.000 Euro, 5.57 metrelik uzun dingil mesafelisinin ise en az 325.000 Euro olduğunu da belirterek, Ghost Series II sürüş notlarımızı paylaşalım…

Akıllı şanzımanla keyifli sürüş

4 yıl önceki haliyle benzerliği, ön kapı içindeki Rolls-Royce şemsiyesi ile 570 HP ve 780 Nm’lik 6.6 litrelik V12 Turbo motoru. Bunun yanında, 8 ileri otomatik şanzımana bağlan- mış yepyeni bir GPS ünitesiyle SAT yani uydu destekli ZF’in en pahalı ve en yeni şanzıman teknolojisini taşıyan yeni Ghost, coğrafya bilgilerine göre bulunduğu yeri “bilip”, önündeki viraj ve rampalar için vitesini kendisi düşürüyor veya dar serpantine yani arka arkaya gelecek virajlı bir yola girdiğinde vitesin arada bir gereksiz yere büyümesine izin vermiyor!..

Rolls-Royce’un en çok satılan bu Ghost modelinin Series II ismiyle yenilenmiş olmasının bir nedeni de, dünya çapındaki yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının modern çılgınlıkları… Elbette eski nesil işadamları gibi “el işçiliği”yle en kaliteli ahşap ve deri ile ultra lüksü yaşamak istiyorlar!.. Fakat, aynı anda rahatsız olmadan yüksek hızı, sessizliği ve en yumuşak sürüşü de istiyorlar, elbette bazen direksiyona da geçerek!.. Göstergelerinde en pahalı kol saatleriyle benzerlik de kurarak…

Ortalama 450 saatte üretilebilen bir Ghost Series II için biraz daha sportif derken, önündeki 103 yıllık “Spirit of Ecstasy” heykelciğinin de tam 7 derece daha fazla öne eğilmiş durmasından ve bunun gerisinde ön cama kadar gelen “Wake Channel” diye adlandırılan iç bükey hattan da bahsetmeliyiz!.. Diğer tüm detaylarda tipik “İngiliz” lüksü, kraliyet zenginliği ve İngiliz ukalalığı ve otoritesini yaşadığınız RollsRoyce’un bu giriş(!) modeli, aslında dünyanın en başarılı isimlerinin de otomobili olarak bir sembol!.. Küresel anlamda iş dünyası elitlerinin ve yeni nesil genç “kodaman”ların otomobili olarak gösterilen Ghost Series II, “yeni sanal ekonomi”nin yeni Lord ve Leydi’lerine “otomobil aristokrasisi”ni sevdirmeyi başaracak kadar “yüklü” duruyor!.. Bu yeni nesil girişimci zenginler, majestik Phantom’ları “babalarına” bırakırken, yenilenen Ghost ile modern dünya içinde gezebilecekler…

Sürüş sırasında titreşim ve ses yok

Motorun titreşimi ve yolun sarsıntısı olmadan Londra’nın en sos-

yetik caddelerinden, Londra’nın en zenginlerinin yaşadığı Sevenoaks’a doğru yola çıktığımızda, gaz pedalına hafifçe dokunarak V12 motorun devir saatini nasıl hızla çevirdiğini fark ettik… Hız sihirli bir ittirişle yükselirken, yüzümüzde gülümsemeler beliriyordu… Bu kadar lüksün içinde, yine de ivmelenmeyi hissediyorduk!… Her gün milyarlarla “oynayan”ların nasıl bir otomobil keyfi yaşadıklarını anlıyorduk: Sessizlik!..

Klimaların tam istenilen sıcaklık derecesine göre ayarlanması, süspansiyonun yumuşaklık derecesini de belirleyebilmeniz, tümüyle yol- culuk esnasında dinlenebilmeniz için geliştirilmiş. Yollardaki olası bozuklukların bile kabin içine gelmemesi de, bir başka lüks!..

Gövde üstündeki 6 kat boya ve cila, sektördeki en kalın uygulama olarak 2.5 tonluk Ghost Series II’nin daha hafif olmasını engellese de, öndeki dev parlak panjurun gerisinde, araç renklerinin ışıldamasını sağlıyor.

Arkada oturursanız, önden açılan kapıların kollarından cam açma düğmelerine, önünüzdeki ekranların altındaki masalardan masaj özellikli çok açılı ayarlanabilen koltuklarınıza, hiçbir hata noktası olmayan deri ve ahşaba dokunabilmekten orta konsoldaki özel eşyalarınız için gözlere kadar, farklılığı yaşıyorsunuz!..

Rolls Royce Ghost Series II, Türkiye’ye Royal Motors tarafından ithal edilecek. Her müşterinin özel tercihlerine göre alınan siparişler ise 2015’ten itibaren, şanslı sahiplerine yani yeni nesil yerli Tycoon’lara teslim edilmeye başlanacak.

Göstergelerden gözünüzü alamamak, bazen tehlikeli olabilir...

Şemsiye, İngilizler için olmazsa, olmaz!.. RR logolu

şemsiyenin yeri belli…

Navigasyon ve tüm sistemlerin kontrol silindirinin üstüne harfleri yazabiliyorsunuz 780 Nm’lik maksimum tork ile “süzülmek”...

Ghost müşterileri, haftasonlarında önde, haftaiçlerinde arkada oturuyor!..

Tek bir Ghost için en az 450 saatlik işçilik… Ve, kusursuz kavramına en yakın otomobil!

Sanki sihirli bir el, sizi arkadan ittiriyor ve adeta havada gidiyorsunuz…

BMW’nin Rolls-Royce için özel olarak ürettiği V12, tam 570 HP!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.