HANNOVER TİCARİ ARAÇ FUARI

Ticariler de internete bağlanıyor

Auto Show - - EDITÖR - Murat ÇAVDAR / ALMANYA

Türkiye yollarında her gün binlerce kamyon, bir birinden farklı binlerce ürünü naklediyor ve yerlerine ulaştırıyor. Modern güç aktarma teknikleri, her yıl binlerce kilometre yol yapan bu kamyonları daha ekonomik ve çevre dostu araçlar haline getiriyor.

Bosch’un yenilikçi entegre sistemleri, binek otomobiller, ticari araçlar ve inşaat makinelerinde kilometre başına emisyonları düşürüp, tüm sistemleri müşterilerin arzuları doğrultusunda yapılandırarak, bunları sertifikasyon da dahil, araç veya makinelere entegre edebiliyor.

Ticari araçlarda maksimum verimlilik

Bosch güç aktarma çözümleri ticari araç işletmecilerinin, işletme giderlerini azaltmasına yardımcı olmak için çalışıyor. Modern kamyonların dizel motorları termodinamik optimuma yakın düzeylerde çalışsa da, Bosch’un inovasyonları güç aktarma sistemi verimliliğini daha da geliştiriyor. Örnek olarak kullanılmayan yakıtın dönüş hattına gitmesini önleyen yeni CRIN3-25 enjektör gibi mikro düzeydeki gelişmeleri öne çıkıyor. Bu da, yeni Bosch common rail sistemiyle birlikte yüzde bire varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Ticari araçların yılda 135.000 km yol yaptığını düşünürsek, yakıt maliyetlerini 700 Euro’ya (yaklaşık 2.240 TL) kadar azaltabiliyor. Bosch Denoxtronic ölçüm sistemi, püskürtülen üre çözeltisi miktarını, aracın dünyanın hangi bölgesinde kullanıldığına bağlı olarak değiştirip verimliliği artırıyor. Taşıt üreticilerinin güç aktarma organları tasarımlarını büyük bir kesinlikle ihtiyaca göre uyarlayabilmesine imkan veriyor. AdBlue’nun pahalı olduğu bölgelerde, yüksek basınçlara ve yüksek egzoz gazı devirdaim düzeylerine uyum sağlamak üzere tasarlanmış bir sistem sunuyor. Bosch sistemi, ürenin daha ucuz olduğu bölgelerde, yanma verimliliğini yüksek hava hacimleri ile azami düzeye çekmeyi hedefliyor. Bu durumda, common rail sistemi ile Denoxtronic’in bir araya gelmesi ile dizel yakıt tüketiminde yüzde beşe varan tasarruf sağlanabiliyor.

Artık ticari araçlarda online

Geleceğin ticari araçları, çok çeşitli bilgi, iletişim seçenekleri ve fonksiyonlardan yararlanacak. Bu, gerek işletmelere gerekse sürücülere daha yüksek verimlilik, esneklik ve güvenlik sağlayacak. Ayrıca, bilgi ve iletişimdeki çeşitlilik de, akıllı telefonlar, yeni telematik hizmetleri, yazılım uygulamaları ve OEM’e özel fonksiyonların yanı sıra sürücü yorgunluk tespiti, sürüş şerit tespiti ve acil fren sistemleri gibi destek fonksiyonlarının entegrasyonu yardımıyla ciddi bir artış sergilenmesi hedefleniyor.

2016 yılına kadar, Avrupa ve ABD’deki uzun yol ticari araçlarının tümü web bağlantılı olup, ağa bağlanma işlevi sayesinde araçlarda verimlilik artacak, taşıma maliyetleri düşecek. Bağlanabilirlik kontrol birimleri (CCU) ile beraber ağa bağlanmada teknik alt yapıyı sağlayan Bosch, bu cihazlarla araç içi elektronikleri, veri iletişimi üzerinden harici sunuculara bağlıyor. Ayrıca, Bosch bakım programının hazırlanması veya değerli yüklerin gözlemlenmesinde yardımcı olmak üzere web tabanlı telematik hizmetlerini de sunuyor.

Bu hizmetler ise şöyle sıralanabilir; Eco.Logic Motion (Daha düşük yakıt tüketimi), Güvenli kamyon parkı (Aracınıza park alanı rezerve edilebilecek), Ticari araç treylerleri (Lokasyon ve durum her an takip edilebilecek), OBU (Araç içi birim kamyonları otoban geçiş sistemlerine bağlıyor), eCall (Acil durumlarda daha hızlı ve güvenli yardım)…

Yukarıda anlatılan hizmetlerin sunduğu avantajlardan biri de kolay kurulabilir olmaları. Ayakların dibinde veya gösterge paneline gizlenen birim, standart bir OBD II diagnostik bağlantı parçası ile aracın elektrik sistemine bağlanıyor. Taşıtın filodan çıkartılması halinde, cihazı araçtan kolaylıkla sökebiliyorsunuz. Talep halinde ise Bosch güvenlik sistemleri, araçları izleme görevlerini eğitimli çalışanları ile devralıyor. Günün her anı takip edilen araçlar, planlanan güzergahtan sapma, treyler kapılarının açılması gibi her türlü olayları polise bildiriyor.

Araçlar ve sürücüler için büyük rahatlık.

Sistem sadece ağır ticariler ile sınırlı değil.

Filo araçları her an takip altında olacak.

Yeni geliştirilen CRIN3-25 enjektör

ile araçlarda yakıt tasarrufu

sağlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.