KULLANIM TEKNİKLERİ

Emniyet kemeri kullanan nesil

Auto Show - - EDITÖR -

Ç ocuğu okula servis aracıyla giden anne-babalara şunu sormak istiyorum. Çocuğunuzu kime emanet ediyorsunuz? Bu şoför tecrübeli mi, eğitimli mi, büyük kaza yapmış mı? Kullandığı araç ne durumda, lastikleri yeni mi, her koltukta emniyet kemeri var mı? Bir gün üşenmeden servis aracını takip etmek belki de içinizi rahatlatabilir. Servis firmasını uyarabilirsiniz en azından. Ya da çocuğunuzu hemen o servisten almanız gerekebilir. İstanbul’un göbeğinde bir ilkokulun çıkışında emniyet kemeri takan hiçbir bir çocuk görmedim. Anadolu’daki illeri düşünmek bile istemiyorum.

İlkokul 4. ve 5. sınıfta trafik dersi konulması ve trafik kitaplarının olması çok güzel. Ancak hayatın gerçekleri hiç de kitaptaki gibi değil. Eğer o kitabı çocuklara ders diye okutacaksak, o servis minibüsünün şoförü ve çocuklar başta olmak üzere, okul müdürü, tüm öğretmenler ve onların araçlarına binen herkes emniyet kemerlerini takmalılar. Ancak bu şekilde o çocuklar 10 yıl sonra ehliyet alma yaşına geldiğinde, emniyet kemeri takmayanların ayıplandığı bir nesil yaratabiliriz.

Doğdukları günden itibaren müthiş bir koruma içgüdüsüyle ‘düşmesinler, zarar görmesinler, canları yanmasın’ diye çocuklarımıza hassas davranırız. Ta ki trafiğe çıkana kadar. Tüm bu hassasiyetler cahillik nedeniyle bir anda yok olur. Çocukları ön koltukta, annelerinin kucağında, şoförün kucağında direksiyonu çevirirken, arka koltukta ayakta zıplarken, koltukta yatmış uyurken, station tarzı araçların bagajlarında eşya gibi seyahat ederken, kapıyı açıp araçtan aşağı düşerken görüyoruz ve üzülüyoruz. Maalesef Türkiye’de büyük bir çoğunluğun araç içinde çocukların nasıl güvenli yolculuk yapacağı ile ilgili en ufak bir fikri yok. Bununla birlikte tüm sorumluluk da ebeveynlerde… Çocukların nasıl seyahat edeceğine dair karar verme, uygulama bilinci ve seçme şansı olamayacağı için, ailelerinin onlar için belirlediği kriterlerde kaderlerine razı durumdalar. Aslında masum ve çaresiz durumdalar demek daha doğru… Bu durumda okul servis taşıtını, onu kullanan şoförü ve servis firmasını takip ederek, çocuğunuz için gerekli şartları çekinmeden talep etmelisiniz. Servis firması ve personeli, ücreti karşılığında en güvenli seyahati çocuğunuza sağlamakla yükümlüdür.

Çocuklar trafik kazası nedir bilmiyor

Çocuk deyip geçmeyin. Onlar çok akıllı. Geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Canımızı vermekten çekinmeyeceğimiz çocuklarımızın başına, trafiğimizde bir şeyler gelme olasılığı çok yüksek… Avrupa’da trafik kazalarından en çok etkilenen çocuklar bizimkiler… O yüzden onlara, emniyet kemeri uyarı sesini iptal etmek için kemeri koltuğun arkasından nasıl geçirmesi gerektiğini de-

ğil, bizzat her seferinde kemerimizi takıp, başkalarının da takmasını sağlayarak doğruyu öğretmeli, örnek olmaya çalışmalıyız. Bu alışkanlığı çok küçük yaşta kazandırmalıyız ki büyümeye başladıklarında arkadaşına uyup kemersiz seyahat etmesin. Arkadaşına da kemerini taktırmayı başarabilsin. Eğer bu konuyu önemsemezseniz ve çocuğunuza trafik ve araç güvenliği konularında zaman ayırmazsanız, bir gün kötü bir haberle sarsılabilirsiniz.

Çocuk güvenlik koltuğu zorunlu ama…

Çocukların yüzde 80’i “Çocuk Güvenlik Koltuğu”nda seyahat etmiyor. Çocuklar bu nedenle trafik kazalarından en fazla etkilenen kesimi oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre Türkiye, trafik kazalarında ölen 0-14 yaş grubu sıralamasında 5’inci sırada bulunuyor. Araçlarda çocuk koltuğunu zorunlu tutan Avrupa’da kazalarda çocuk ölümü yüzde 2 iken, bizde ise yüzde 40’ları buluyor.

Kazaya bağlı ölümlerde 0-9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı Çocuk Güvenlik Koltuğu kullanılmaması sebebiyle yaşamını yitiriyor. Bu rakamlar ailelerin, bu konuda daha hassas davranmaları gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Çocuklarımızın araç içinde ve yaya olarak ne kadar çok canının yandığını, en güzel çağlarında trafik kazalarından zarar gördüklerini, birçok anne-babanın trafik kazalarında hayatlarını kaybederek çocuklarını öksüz ve yetim bıraktıklarını görüyoruz. Fakat maalesef trafikte ve araç içinde yolculuk eden çocuklarımızın hiç söz hakkı yoktur. O kadar savunmasız ve çaresizler ki, büyüklerinin verdiği kararlar karşısında seçme şansları kalmaz. Ona çocuk güvenlik koltuğu almayan, kemer takmayan ve taktırmayan, ön koltukta oturtan, kucağından indirmeyen bir aile, bu çocuğun gelecekte de kendini koruyabilmesine engel olduğunun farkında bile değildir. Çocuklarımıza trafik eğitimini çok küçük yaşlarda vermeliyiz ki, hayatta kalabilmeyi başarabilsinler.

Trafiğe ve kurallara saygılı, duyarlı ve sağduyulu bir evlat yetiştirmek hepimizin vatandaşlık görevidir. Bunun için kendimizin de eksikliklerini gidermemiz şart.

Okul servis taşıtları çocukları evlerinden alıp ilk derse yetiştirmek için sokak aralarında hızlanıyor ve kavşaklarda kaza yapma riski artıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.