BMW X3 SDRIVE20i

Büyüklerini bile kıskandırıyor

Auto Show - - EDITÖR -

BMW X3 de sonunda, 1.6 lt motorlu otomobiller ailesine katıldı. Bu özellikle beraber elbette fiyatında da önemli bir avantaj yakalamış oldu. Gerçi son fiyat artışlarından sonra, 155 bin TL’lik etikete ne kadar “uygun fiyatlı” da denilebilir, o da ayrı bir konu.

Bu fiyat etiketi günümüz şartlarına ve SUV sınıfındaki rekabete baktığımda, son derece uygun olarak notlarım arasındaki yerini aldı. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan 2.0 lt dizel motorlu X3’ün fiyatının 224 bin TL’nin üzerinde olduğunu söylediğim zaman sanıyorum, sizler de benimle aynı fikirde olacaksınız.

Tasarım konusunda ilk olarak beyaz otomobil satın almam diyenlere seslenmek istiyorum. Bu otomobilin fotoğraflarını gördüğünüz zaman fikriniz değişebilir. Benim fikrim de değişti, ben bu aracı beyaz renkler altında satın alırım. BMW’nin klasik gri tonları yerine bu renk seçeneği ona çok yakışmış. Bu arada BMW’nin test araçlarını ayarlayan ekibe de teşekkür etmem gerekiyor. Bu renk seçeneğinde test otomobili hazırlayarak risk almışlar ama başarılı bir iş yapmışlar: Bravo.

Tasarımın detaylarını, böbrek ızgarasını, arka tarafa doğru kavisli ve başarılı geçişleri, yanlardaki ütü izlerini bu renk son derece iyi bir şekilde gösteriyor.

Yaşam alanına geçtiğimdeyse artık ben de sizler gibi düşünüyorum. BMW otomobillerinin yaşam alanı kullanışlı ve göze hoş görünen detaylara sahip olsa bile, artık bu durumun kesinlikle değişmesi gerekiyor. Ayrıca tüm araçların aynı şekilde görünüyor olmasının da birkaç değişiklikle sonlandırılması lazım. En azından X Serisi’nde bu tip bir değişim yapılabilir. Baktığım zaman tüm unsunlar aynı ve bu artık sıkıcı bir hal aldı. Aynı zamanda, rakipleri yaşam alanı tasarımları konusunda çok büyük sıçramalar yaparken, BMW’nin sıradan kaldığı söylentileri de hızla yayılıyor, aman dikkat… Çünkü insanlar bir kez vazgeçerse bir daha onları geri getirmek için çok çalışmanız gerekir.

Yaşam alanı kullanışlılık ve genişlik açısından tüm beklentilerimi karşıladı. Kalite seviyesi konusunda, özel detayları her zaman olduğu gibi yine keyif verdi. Dış tasarımında rengini sevdiğim aracın kaplamalar ve koltuklar gibi bölgelerinde seçilen renkleriyse, dışıyla tama-

men uyumsuz olmasına neden olmuş.

Neyse gelelim asıl konumuza: Bu aracın motor kaputunun altında yatan 1.6 lt hacimli, turbo destekli motor boyundan büyük işler yapmaya bayılıyor. Bu aracın kaputunun altında da ona yüklenen görevi hiç tereddüt bile etmeden yerine getiriyor. 5000 ile 6000 d/d aralığında 170 HP güç üretirken, oldukça alt devir olan 1400 d/d’deyse 250 Nm tork sürücünün emirlerini bekliyor. Yüksek torkun bu kadar alt devirde sunuluyor olması, alt devir boşluğunun neredeyse tamamen ortadan kalkmasını sağlamış. Açıklanan verilere göre 1755 kg ağırlığında olan X3, 204 km/s son hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 9.3 sn’de tamamlıyor. Bu verileri yaptığım test sürüşlerinde de zorlanmadan yakaladım. Yüksek hızlara çıkma konusunda istekli olan benzinli ünite, ani performans isteklerine de kayıtsız kalmı - yor ve hızlı bir şekilde cevap veriyor. Elbette burada 8 ileri oranlı otomatik şanzımanın hakkını da vermem gerekiyor. Şanzıman, üretilen gücü kullanma konusunda çok başarılı. Vites seçimleri çok hızlı ve tam da istendiği gibi gerçekleşiyor. Hafif arazi şartlarıyla rahat bir şekilde başa çıkan X3, sDrive adından da anlaşılacağı gibi asıl sürüşünü asfalt üzerinde gerçekleştiriyor. Bu araçta dört tekerlekten çekiş sistemi olsa, nasıl bir performans sergilerdi, onu çok merak ettim. Son söz olarak BMW yönetiminden bir isteğim var: Lütfen, “Direksiyon sisteminiz çok sert” şeklindeki eleştirilere kulak bile asmayın ve bu sistem ayarlarını koruyun. Daha yumuşak yapacağız diye bu sistemin netliğini ve kullanım kolaylığını bizlerin elinden almayın.

Bu renkler altında tüm hatları daha net bir şekilde ortaya çıkmış.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

BMW otomobillerinde kullanılan malzemeye dokunduğunuzda kaliteyi hissediyorsunuz.

Galiba yaşlanıyorum. Bu tip kaplama bile

gözüme iyi görünmeye başladı.

Sürüş karakteriyle ilgili bilgiler kolay takip ediliyor.

Şık detaylar jantlarda da

aynen devam ediyor.

Göstergeler çok şık ama artık onların değişmesi gerekiyor.

Sürücü odaklı tasarım her

zaman iyi hissettiriyor. Arka tarafta sunulan yaşam alanı yeterli olanı veriyor.

Bagaj hacmi bekleneni rahatlıkla veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.