SKODA FABIA

Artık büyükler gibi gidiyor

Auto Show - - EDITÖR -

Evet, oluyormuş işte! Diğer üreticilerin otomobilleri model yenilemelerinde büyüyüp ağırlaşırken, yeni Fabia’da Skoda farklı bir strateji izlemeyi tercih etti. Küçük sınıftaki otomobilin üçüncü kuşağı, güncel versiyondan 3 cm daha kısa ve yaklaşık 65 kg daha hafif. Bu da baz modelin ağırlığının 1 tonun altında olacağı anlamına geliyor.

Buna rağmen yeni Fabia, çok daha “olgun” bir görünüm sunuyor. Bu özelliğini, aracın kamuflajlı ön seri versiyonlarıyla yaptığımız sürüşlerde zaten fark etmiştik. Yaratılan bu olumlu etkinin ardındaki reçete ise, VW Grubu’nun, çok daha pahalı olan Golf modelinde bile kullanılan parçalarının, yeni Fabia’da da yer alacak alması. Direksiyon, motorlar ve elektronik sistemleri Çek üretici, doğrudan VW raflarından almış. Bu sayede örneğin multimedya sistemi, akıllı tele- fonların programlarını kullanabiliyor. Böylece eşzamanlı trafik bilgileri ışığında, ilerideki sıkışık trafikten kaçmak mümkün oluyor.

Fabia’nın yeni süspansiyon ayarları ise çok daha önemli. Bugüne kadar Fabia, vasatı aşamayan süspansiyon konforu nedeniyle eleştiri alıyordu. Yeni sistemde iz açıklıklarının 3 cm genişletilmiş olması, virajlarda avantaj sağlıyor. Bu sayede süspansiyon, büyük zemin darbelerini de rahatça emebilen ve iç mekana çok az yansıtan ayarlara kavuşabilmiş.

Bu özellik, yeni motorların verdiği sürüş izlenimleriyle de uyumlu. Özellikle 1.2 lt 90 HP’lik turbo benzinli motor işini çok iyi yapıyor: Sessiz, sarsıntısız ve güçlü. Ayrıca bu motor, 4.6 lt/100 km’lik tüketimiyle gayet tutumlu olmayı da başarıyor. Skoda’nın alışılmış ağırbaşlı fiyat politikası yeni Fabia’da da devam ettiğinden, fiyat artışları kısıtlı olacak: Baz modelin Almanya başlangıç fiyatı 12 bin Euro’nun altında.

Paris Fuarı’nda görücüye çıkmadan önce yeni Skoda Fabia’nın direksiyonuna geçme fırsatı bulduk.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.