HONDA CIVIC TYPE R

Type R göründü

Auto Show - - EDITÖR -

Honda, artık "tamam" dedi ve Ar-Ge departmanlarından çıkıp üretim için fabrika yoluna koyulan Civic Type R Concept'in gerçekleşecek şekline karar verdi!..

Geçtiğimiz yıl Cenevre fuarında gösterilen kırmızı Civic Type R konseptinden, renkleri dışında pek de farkı olmayan üretim öncesi bu son prototip, beyaz ve kırmızı şekillere sahip parlak maviye boyanmış...

2015 başında yollara çıkacak olan bu en çevik ve hızlı Civic, Honda'nın açıklamalarına göre; tümüyle Avrupalıların sürüş zevklerine göre geliştirilmiş ve mühendisliği yapılmış... Bu sebeple de İngiltere Swindon'da üretilmesine karar verilmiş...

Bu yepyeni Civic Type R için Honda'nın halen performans verileri hakkında bir açıklaması yok!..

Fakat, 2.0 litre Turbo VTEC motorun 7.000 d/d’de "redline"a gireceği ve en az 280 HP olacağı tahmin ediliyor...

Japonların en "ateşli" modellerini üretmeyi başaran Honda'nın neden bu kadar uzun süre yeni Type R için beklemiş olduğunu sorduğumuzda ise, bizlere cevaplarını "Bugüne kadar üretilmiş, bilinen tüm Type R'ların ötesinde bir performansa sahip olacak" vurgusuyla veriyorlardı... İnanılması güç ama yeni Type R'ın, Integra, Accord ve hatta NSX'in performans versiyonlarından bile daha hızlı olacağı iddia ediliyor!..

Honda Ar-Ge'deki Civic Type R proje yöneticisi Suehiro Hasshi, “Honda'nın dört farklı Type R model çeşidi bulunuyor... Civic, Integra, Accord ve NSX... Yeni Civic Type R'ın taşıyacağı yepyeni motorun saf güç, tork ve motor tepkisi başlıklarında, bugüne kadar hazırlanmış diğer tüm Type R motorlarından üstün olduğunu ve karşılaştırma yapılamayacağını söylemeliyim!.." şeklinde açıklıyor.

Diğer otomobilleri gibi yarı - otomatikleştirilmiş çift debriyajlı "kestirme yolu" seçmektense, Honda, sıralı 4 silindirli Turbo motoru kısa oranlı 6 ileri manuel şanzımanla donatarak "uzun yolu" tercih ediyor ve sürücünün sürüş keyfini maksimuma çıkarıyor!..

"Manuel şanzımanı ise tipik Honda pratikliğine sahip... Kullanıcılarının hangi vitesi isterlerse seçmelerine izin verecek olan sistemde, örneğin sert bir viraja yaklaşırken 5'ten 3'e sorunsuzca geçebileceksiniz!.." diyen Hasshi, "Tüm alternatiflerin arasında bu prototip haliyle bile yeni Civic Type R, baştan aşağı bir sürüş makinası olarak tasarlandı!.." şeklinde yeni bu yeni oyuncağını anlatıyor!..

Diğer yanda yeni Civic Type R ile birlikte Honda, yeni"+R" tuşunun lansmanını yapacak!.. Direksiyonun hemen yanındaki bu düğmeye basıldığında motor tepkileri yeniden kalibre edilecek, direksiyon hassasiyeti değiştirilecek ve yepyeni dört seviyeli Adaptif Amortisör Sistemi en sportif ayara getirilecek!..

Hasshi, standart modda bile Civic Type R'ın sıradışı bir çeviklik sunacağını, akıcı ve keyif veren hızlanmasıyla müthiş bir günlük kullanıma izin veren spor otomobil olacağını iddia ediyor!.. "Ayrı-

Type-R’ların bugüne kadar üretilmiş en hızlısı, bu yeni Civic olacak!

En yeni ve en küçük Type-R, “hot-hatch” piyasasını karıştıracak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.