ALFA ROMEO GIULIETTA QV

GTI’ın İtalyancası

Auto Show - - EDITÖR -

Alfa 4C çok mu pahalı geldi? O zaman bir şeyler yapabiliriz: Alfa’nın Golf GTI’a cevabı olan yeni Giulietta QV, 4C’de de yer alan 240 HP’lik güçaktarma ünitesine sahip. Hem de sadece 32 bin Euro’luk Almanya fiyatıyla. 340 Nm’ye kadar ulaşan torkun tamamı devreye girip çift debriyajlı şanzıman yıldırım hızıyla vites değiştirmeye başladığında QV, sadece 6 sn’de 100 km/s’ye ulaşıyor ve hızlanmasını 244 km/s’ye kadar sürdürüyor. Bu sayede dar şehir dışı yollarda sollama yapmak, en kısa düzlüklerde bile çocuk oyuncağı.

Biraz daha sertleşen süspansiyon ve alt kısmı düzleştirilmiş direksiyonun değiştirilen oranları sayesinde bol virajlı dağ yollarında ilerlemek ise, neredeyse 4C ile seyahat ettiğinizi düşündürüyor. Bu sırada sürüşe, ses mühendisliğiyle güçlendirilmiş harika bir egzoz konseri de ekleniyor. Düz gidişler ve dar virajlarda Giulietta QV, bir anda vahşi bir canavara, neredeyse mutlak bir sporcuya dönüşüyor: Motor kükrüyor, arka kısmı ise hafif geziniyor… Ancak bu zevkin maliyeti de yüksek oluyor: Norm parkurumuzda Giulietta QV, 7.0 lt/100 km’lik fabrika verisinin neredeyse iki katını tüketti.

Diğer taraftan konu güvenlik olduğunda Alfa’nın biraz fazla hassas davrandığını düşünebiliriz: Frene biraz sert basıldığında bile dörtlü flaşörler otomatik olarak devreye giriyor.

QV modelin çamurluğunda bir 4 yapraklı yonca figürü var. Quadrifoglio Verde ismi, geçmişteki yarış başarılarına gönderme yapıyor.

QV’nin ipuçları: Büyük egzozlar, marşpiyeler ve kırmızı fren kaliperleri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.