FORD FOCUS 1.5 ECOBOOST

Fısıldayan Ford

Auto Show - - EDITÖR -

Konu Focus olduğunda Ford, istediği kadar yüksek notalardan konuşabilir. Neticede 1998 yılından beri Focus, birden fazla kez “dünyanın en fazla satılan otomobili” unvanını kazandı. Ancak Ekim ayı içinde, makyajlı ömrünün ikinci yarısına adım atacak olan Focus’un kendisinin, yüksek notalarla kesinlikle bir ilgisi yok.

Sessizlik özellikle yeni motorlar için geçerli. Çünkü çalışma sesleri gerçekten çok düşük. EcoBoost motor ise sessiz olmasına rağmen çok iddialı bir makine: 1.5 lt hacimden 150 HP ve 182 HP güç alıyor ve gaz komutlarına 1.6 lt’lik güncel motordan daha hızlı ve canlı tepkiler veriyor. Bilindiği gibi Focus, her zaman bir viraj ustası olmuştur. Daha da hassaslaşan direksiyon hissi sayesinde Focus, bu özelliğini bir adım daha ileri taşıyor.

İç mekana geçildiğinde kapsamlı bir şekilde elden geçirildiği ve (sonunda!) derlenip toplandığı görülüyor. Eskinin birçok şalteri artık, büyük bir dokunmatik ekrana sahip Sync2 adlı bilgi-eğlence sisteminde toplanmış. Ford’un elektronik yeteneklerine ilave fonksiyonlar da eklenmiş. Örneğin Focus artık sadece otomatik olarak park edebilmekle kalmıyor, park alanından kendi kendine de çıkabiliyor. Aydınlatmayı yol şartlarına göre değiştirebilen akıllı far sistemi ise kompakt sınıfta ilk kez Focus’ta kullanılıyor. Diğer bir güzel gelişme ise makyajlı Focus’un fiyatında değişiklik olmaması: 85 HP’lik baz versiyonun Almanya başlangıç fiyatı 16 bin 450 Euro.

Kimilerine Fiesta’yı, kimilerine ise Aston Martin’i hatırlatan yeni burun, güncel versiyondan biraz daha düz yüzeyli ve ince.

Zamanı gelmişti: Düğme karmaşası nihayet sona erdi. Kokpit artık derli toplu görünüyor ve büyük bir

dokunmatik ekrana sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.