BUGATTI ETTORE BUGATTI

Sınırlı sayıda

Auto Show - - EDITÖR -

Legends modeli Ettore Bugatti’nin karbon gövdesinin tasarımı 1932 Type 41 Royale’ye dayanıyor. Ön bölüm alüminyumdan üretilirken, şeffaf karbon kaplamayla tamamlanmış. Karbon kaplama tüm ön bölümde, kaput, dikiz aynaları, dış kapı kolları, tamponlar, rüzgar girişleri, kapılar ve bunların arkalarındaki bölgelerde ilk kez kullanıldı. Otomobilin arka bölümünde, marşpiye ve A sütün çerçevelerinde de koyu mavi karbon malzeme kullanıldı. Koyu mavi renge sahip jantların tasarımında da Ettore Bugatti imzası yer alıyor. Otomobilin arka kısmında bulunan at nalı ve EB logosu platinle kaplanmış. Ettore Bogatti'nin imzası ayrıca yakıt deposu kapağının üzerine, gümüş boyalı olarak kazınmış.

İnanılmaz değerler

İç mekanda ilk kez iki farklı deri kullanılmış. Doğal kahverengi renginde olan geleneksel dana derisine, direksiyon, vi- tes kolu, kapı kolları, orta bölümdeki kolçak ve kapı kolunun iç kısmında, kapı çerçevelerindeki düğmelerde ve çatı modülünde yer verilmiş. Dış mekanda yer alan mavi karbon, kapı çerçeveleri ve koltukların koyu mavi dikişleri ile uyumlu bir yapıyı ortaya çıkartıyor.

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse’yi temel alan serinin son ver- siyonu 1.200 HP gücünde. 8 litrelik W16 motor, 3.000 d/d’den itibaren 1.500 Nm tork sunuyor. Bu süpersporcunun 0-100 km/s hızlanması 2.6 sn. 408.84 km/s’lik maksimum hızı ile de en hızlı cadde otomobili unvanını ele geçirmiş bulunuyor. Toplamda sadece üç adetlik üretime sahip aracın fiyatı ise 2.35 milyon Euro olarak açıklanıyor.

Marka kurucusunun adını alan modelden sadece üç tane üretilecek.

İç mekanda ilk kez iki farklı deri kullanıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.