LAMBORGHINI Huracan

Süper yarışçı

Auto Show - - EDITÖR -

Lamborghini markasının motorsporları bölümü tarafından hazırlanan ve Super Trofeo yarış serisinde yer alan Huracan Super Trofeo, start çizgisini geçmeye hazır. Şasisi 43 kg kadar hafifletilen Huracan, arka aksa kadar uzanan silindir kafesine ve bir önceki modele göre yüzde 45 oranında artırılan burulma rijitliğine sahip. İyileştirilmiş radyatör ve arka bölümde bulunan yarış vites kutusunu içinde barındıracak şekilde değiştirilmiş yapısıyla, gövdenin tamamı karbon ve alüminyumun karışımından üretilmiş. Huracan Super Trofeo'nun toplam ağırlığı bu sayede 1.270 kg’da tutulabilmiş.

Karoserinde kompozit malzemelerin kullanıldığı Huracan Super Trofeo’nun aerodinamik yapısı, Dallara Engineering ile yapılan işbirliğiyle geliştirilmiş. Huracan Super Trofeo'nun önemli özellikleri arasında, hızla sökülüp takılabilen yeni karoser ve yeni yağ radyatörü de yer alıyor. Arkadan itişli sporcunun yeni motor destekleri, yeni üç diskli debriyaj ve Magneti Marelli motor sporları bölümü tarafından hazırlanan elektrikli tahrik üniteleri

Her ortama uygun sürüş ayarı

Huracan’da ayrıca çekiş kontrolü ve Bosch Motorsport ABS sistemi bulunu- yor. Bu sistem hava ve yol koşullarına göre direksiyondan seçilebilen 12 farklı ayara sahip. Far ve stoplarda LED aydınlatmaya yer verilmiş. Aerodinamik özellikleri sayesinde iyileştirilen sürtünme verimliliği, maksimum çekiş ve tüm koşullarda maksimum yere basma kuvveti sağlayacak şekilde düzenlendi. Arka kanat ise 10 farklı ayara sahip. 5204 cc hacme sahip V10 motor 620 HP gücünde ve toplam 570 Nm tork üretiyor.

Otomobilin iç mekanında Nero Ade renkte Alcantara kullanılmış. Buna yarış koşullarına özel olarak hazırlanan gösterge paneli, orta tünel, direksiyon, vites kolu, ergonomik koltuklar ve diğer temel sürüş parçaları da dahil.

Hafif yapı, V10 motor, 620 HP ve 570 Nm ile uçuşa hazır.

Arkadan itişli Huracan‘ın ağırlığı 1.270 kg’da tutuldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.