RENAULTSPORT R.S. 01

Sporcu olarak doğdu

Auto Show - - EDITÖR - Ali Mert GİRAY

Renault, motor sporlarına olan tutkusunu göz alıcı tasarıma ve kıskandıran bir performansa sahip yeni yarış aracı Renaultsport R.S. 01 ile devam ettiriyor. Konsept araçlar dünyasına ayak uyduran fütüristik tasarımı, Renault markasının sportif DNA'sını taşırken, teknik verileri ise pistteki iddiasını gözler önüne seriyor. Karbonfiber gövdesi sayesinde 1,100 kilogramdan daha hafif bir yapıya sahip olan R.S. 01, 500 beygir güç üreten motoru ile saatte 300 kilometre hıza çıkabiliyor.

Aracın dış tasarımı baştan aşağı, pist kullanı- mında motora yardım edecek şekilde tasarlanmış. Tüm Renault araçlarında olduğu gibi, Laurens van den Acker yönetimi altında tasarlanmış bu otomobil, 2 metre genişliğe ve 1,116 metre yüksekliğe sahip. Geniş ön ızgarası sayesinde emilen hava, tampon arkasında bulunan iki farklı radyatöre kanalize edildikten sonra motora ulaşıyor. Tamponun altında bulunan geniş ön spoyler ise aracın yere daha sağlam basmasına katkıda bulunuyor. Tamponun yan tarafındaki kanatlar ise lastiklere giden havayı kontrol ediyor. Ön tarafta ve aracın yanında bulunan hava kanalları, içine çektiği havayı, turboları soğutmak üzere motora iletiyor.

Arka tarafta ise hava çıkışını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış arka difüzör yer alıyor. Bu özel tasarlanmış difüzör, Renaultsport R.S. 01 pistteyken, yüksek hızda havanın, aracın altından akıp gitmesini sağlıyor. Bu sistem aracın kalkışında ve son hızında avantaj sağlıyor. Arka tampona ortalanmış çift çıkışlı egzoz ve LED farları aracın geniş yapısına ayak uyduruyor. Şasinin geliştirilmesinde ise, Formula Renault 3.5 araçlarını da tasarlayan İtalyan Dallara yarış takımı görev almış. Araçta çelik bir takla kafesi (roll cage) ve 150 lt hacimli yakıt deposuna yer verilmiş. Önde, çarpışma enerjisini emen bir çarpışma kutusu tasarlanmış. Benzer şekilde bir diğer çarpışma kutusu da şanzımana yakın bir noktaya yerleştirilmiş. Tasarımın bütünü FIA’nın LMP1 2014 yarış aracı güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiş. Güvenlik ekipmanları, kaza anında katlanabilen direksiyon kolonu ve Sabelt marka, altı noktalı emniyet kemerleri ile tamamlanıyor.

Aracın yol tutuşu, aerodinamik tasarım ve yere bastırma kuvvetleriyle daha da iyi hale getirilmiş. Önde ve arkada ise çift salıncaklı süspansiyon sistemine yer verilmiş. Ayarlı amortisörler hem ön süspansiyona, hem de arkadaki şanzımanın ön tarafına, uzunlamasına olarak yerleştirilmiş.

Fren sistemi de yarış performansı düşünülerek geliştirilmiş; 380 mm karbon disklerle ve 6 pistonlu kaliperlerle güçlendirilmiş frenler, Bosch tarafından geliştirilen ABS sistemi ile güvenli bir fren ve duruş özelliği sağlıyor. Ayrıca Renault Spor Teknolojileri ile birlikte çalışan Michelin, bu araç için 18 inçlik özel bir lastik geliştirmiş. Jantlar ise tek bir merkezi bijon ile araca monte ediliyor.

Motor olarak Renault, Nissan GT-R'dan tanıdığımız Nismo yapımı 3.8 litrelik 6 silindirli çift turbo motorunu tercih etmiş. Standart motora göre tek değişiklik yağlama sisteminde yapılmış, uzun ve hızlı virajlarda motorun yağsız kalmasını önlemek için, yağ karterinde modifikasyon yapılmış. Turbo basıncı ise, araca 500 beygir ve 600 Nm tork verebilecek şekilde ayarlanmış. Bu Nismo motoru, Sadev tarafından geliştirilmiş 7 ileri şanzıman ile eşleştirilmiş. Renaultsport R.S. 01 böylece, bütün pist koşullarına uygun şekilde ayarlanmış vites aralıklarına sahip.

Direksiyon simidinin yanındaki butonlarla kontrol edilen sekansiyel şanzımanda, XAP firmasının elektromanyetik aktivatörleri kullanılmış. ZF Yarış Mühendisliği departmanı tarafından geliştirilen debriyaj sistemi ise uzun yarış ömrü sunmak üzere tasarlanmış.

Renaultsport R.S. 01, 2015 yarış sezonunda, bir tek marka kupası olan, Renaultsport Thropy Dünya Serisi şampiyonasında yarışacak. Aracın gerçek performans değerlerini görmek için 2015 yarış sezonunun açılmasını beklemek gerekiyor.

Laurens van den Acker imzalı tasarımda Dezir ebnzeri konseptlerden

esintiler de var.

Dev arka spoyler ve alttaki büyük spoyler otomobilin arka bölümünü yüksek hızda yere bastıran

kuvvetleri üretiyor.

Yarış otomobilin ön bölümü gibi, arka tasarımı

da çok zarif tasarlanmış. Basık tavan bu yarış serisi otomobilinde yere yakın bir ağırlık merkezi anlamına da geliyor. Toplam yükseklik sadece 1.116 mm.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.