NOVITEC MASERATI QUATTROPORTE

İtalyan tuning uzmanı Novitec, yeni Quattroporte için performans artışının yanı sıra çekici bir tasarım da öneriyor. Maserati Quattroporte’nun gücü 605 HP’ye çıkartılırken, bu modifikasyonla maksimum hız 318 km/s’ye ulaşıyor.

Auto Show - - EDITOR -

Zarif ve güçlü

Üstün performans ve özel tasarım ile öne çıkan Novitec Tridente, İtalyan markasını daha da çekici hale getiriyor. Sportif ve lüks yapısıyla adından söz ettiren Maserati’nin Quattroporte modeli için geniş çaplı bir çalışma sunan Novitec Tridente, sporcunun kaslarını güçlendirirken, onu yeni bir takım elbise ile de donatıyor. Novitec Tridente N-Tronic sistemi sayesinde Quattroporte’nin gücü 605 HP’ye çıkartılırken, maksimum hızı 318 km/s olarak kayıtlara geçiyor. Görsel açıdan zenginlik sunması için karosere karbon uygulanırken, sportif ve konforlu süspansiyon sistemi 22 inçlik jantlarla bütünleşiyor. Tuning şirketinin mühendisleri, iç mekan için de, ayrıca özel bir sunumda bulunuyor.

Yüksek performans

Novitec, felsefesinde yer alan üstün performansı, motorun düzgün çalışma karakteri ve örnek gösterilecek dayanıklı bir yapı ile birleştiriyor. Quattroporte’nin en güçlü versiyonu GTS modelinde yer alan, 3.8 lt’lik hacme sahip çift turbolu V8 seçeneği. Novitec N-Tronic’in tuning modülüne sahip, tak ve çalıştır teknolojili sistemi, püskürtme ve ateşlemeyi yönlendirirken daha yüksek turbo basıncı elde edilmesine olanak tanıyor. Motorun gücü bu sayede 75 HP artırılırken, maksimum tork değeri de 710 Nm’den 820 Nm’ye kadar çıkartılıyor. 605 HP güce ulaşan dört kapılı lüks sporcunun 0-100 km/s hızlanma değeri 4.4 sn, maksimum hızı da 318 km/s olarak açıklanıyor.

Farklı seçenekler de mevcut

İster arkadan itiş, ister dört tekerlekten çekişli olsun, V6 motorlu Quattroporte S modellerinin güçleri, N-Tronic yönlendirme sistemi sayesinde, 410 HP’den 476 HP’ye çıkartılabiliyor. Aynı şekilde 550 Nm olan tork değeri de 640 Nm’ye yükseltiliyor. 1.700 d/d’den itibaren 640 Nm’yi kullanıma sunan dört tekerlekten çekişli Q4 versiyonu, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.5 sn’de gerçekleştiriyor.

Novitec aynı zamanda Maserati’nin ilk dizel motoru için de güç artırım alternatifi sunuyor. 322 HP’lik V6 motor, tuning işlemi sonunda 47 HP’lik artış gösteriyor; güç 369 HP’ye, tork ise 680 Nm’ye yükseliyor. Dizel versiyonun 0-100 km/s hızlanması da bu sayede 5.7 sn’de gerçekleşiyor. Elden geçirilen common rail turbo dizel motor ayrıca daha üstün bir sürüş hissi de sunuyor.

Teknik gelişimlerin yanı sıra Maserati için görsel açıdan da özel uygulamalar mevcut. Karosere uygun şık ve aerodinamik parçalar, karbondan üretilerek geliştirilmiş. İki parçadan oluşan ön spoyler otomobile daha dinamik bir görünüm kazandırıyor. Yeni marşpiye sayesinde Quattroporte, profilden daha uzun ve daha alçak bir görüntüye sahip gibi duruyor. Bagaj kapağının üzerine yerleştirilen ince spoyler, görsel şıklığın yanı sıra sportif bir ayrıntıya da sahip. Ön spoyler ile birlikte böylece, otomobilin aerodinamik yapısı da desteklenmiş oluyor.

Diğer bir görsel şölen olan 22 inçlik jantlar ise Novitec’in NM1 imzasını taşıyor. Aynı jantlar Maserati’nin Ghibli modeli için de sunuluyor. Beş kollu tek parçalı hafif metal jantlar, otomobilin genel tasarımıyla uyumlu bir bütünlüğe sahip.

Standart gücü 75 HP artırılan 3.8 lt’lik V8 motor artık 605 HP güce sahip.

Yeni bir takım elbiseye kavuşan Quattroporte daha kaslı duruyor. 810 Nm tork, 0-100 km/s hızlanma 4.4 sn ve maksimum hız 318 km/s. Lüks sedan süpersporculara kafa tutuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.