Yüksek donanımıyla iddialı

Hyundai Elantra daha önce test sayfalarına hep dizel versiyonlarıyla konuk olmuştu. Şimdiyse sırada, 1.6 lt’lik benzinli motor ve otomatik şanzımanlı versiyon var.

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Hyundai Elantra karizmatik görünen araçlardan biri. Ona hangi açısından bakarsam bakayım, beni etkileyen çizgilerle karşılaşıyorum. Başarılı renk seçimleri de bu otomobilin tüm detaylarının rahat bir şekilde ön plana çıkmasını sağlıyor. Bu konuda da onları ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Gerçekten de bazı markalar başarılı otomobiller tasarlıyor ama onları, seçtikleri renklerle deyim yerindeyse, yok ediyor. Hyundai markası ise hem başarılı tasarım, hem de bu tasarımı gösterecek renk seçimleriyle bana göre son derece başarılı.

Hyundai Elantra ülkemizde 1.6 lt benzinli motoru ve manuel şanzımanıyla birlikte 57 bin 850 TL’den satışa sunuluyor. Eğer benzinli motorda otomatik şanzıman isterseniz, bu kez fiyat, çok şaşıracağınız bir şekilde 70 bin 650 TL’ye çıkıyor. Bir otomatik şanzıman için bu kadar para ödenir mi sorusu ister istemez akıllara geliyor. İşin aslı ise şöyle; Hyundai, otomatik şanzımanlı versiyonu en yüksek donanım paketi ile satışa sunuyor. Yani bu otomobilde bir donanım açısından ne arıyorsanız bulabiliyorsunuz. İşte o burada farkını ortaya koyuyor ve yüksek donanım paketiyle iddialı bir hale geliyor. Eğer bu versiyonun dizel motora sahip seçeneğine sahip olmak isterseniz ödeyeceğiniz bedelse 79 bin 990 TL oluyor. Üst donanım paketi, benzinli motor ve otomatik şanzıman için belirlenmiş fiyat etiketi bence iyi.

Tasarımını sevdiğim otomobilin yaşam alanında da öncelikle kendimi ra- hat hissetmem önemli bir artı. Bu rahatlığı bana hissettiren bir otomobil olmasını sevdim. Genişlik konusunda da son derece iddialı. Beş yetişkin yolculuk yaptığında bile otomobil rahat ettiriyor ve yer açısından bir sıkıntı yaşatmıyor. Yaşam alanının kullanımı da oldukça kolay. Aradığım detayları aradığım yerde zorlanmadan buldum. Eşya gözlerinin fazlasıyla yeterli olan sayısıyla birlikte, bizlerin çok sevdiği büyük bir bagaja da sahip olması önemli bir artı.

1.6 lt’lik benzinli motorun 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla işbirliği de oldukça iyi. 1292 kg ağırlığında olan araç bu kombinasyonla 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede tamamlıyor. Yaptığım performans ölçümlerinde 12 saniyenin altında kalan bir ataklığa sahip olduğunu gördüm. Yüksek hızlara çıkma konusunda da son derece istekli. 195 km/s son hıza ulaşabildiğinin açıklanması da bunun en önemli ispatı. Açıklanan verilere göre ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 7.1 lt. Yaptığım ölçümlerde

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Sivri tasarım formlarını son derece iyi bir şekilde kullanan bir araç.

Vites konsolunun olduğu bölüm

kaliteli görünüyor.

Orta konsol tasarımında da sportif tatlar var.

Bu kumanda kollarının da daha kaliteli olması lazım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.