Renkli ve karizmatik

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Renault Captur tercih edilen renk seçenekleriyle karakter değiştiren bir araç. Test aracında kullanılan renkler altında da, son derece karizmatik olmuş.

Renault Captur, küçük SUV ve Crossover pazarının yeni sayılabilecek modellerinden biri. Ülkemizde 54 bin TL ile 74 bin TL arasında değişen bir fiyatlandırmaya sahip olan Captur, küçük Crossover arayışı içinde olanlara cevap veriyor.

Daha önce yaptığım testlerde, bu otomobille ilgili renklerin çok önemli olduğunu dile getirmiştim. İşte mavi renklerin altındaki bu test otomobilini otoparkta görünce, ne kadar haklı olduğum ortaya çıktı. Daha önceki testte kullanılan turuncu renkler altında bu otomobili ne kadar feminen bulduğumu da hatırlayanlar olacaktır. Mavi, beyaz ve siyahın çok iyi bir şekilde harmanlandığı bu halindeyse araç, tamamen farklı bir karaktere büründü. Aslında bu çok önemli bir artı da olabilir. Bu aracı bir kadın satın alacaksa kendi beğenisine göre, kadınsı bir renk, eğer erkek satın alacaksa, daha maskülen bir renk belirlemesi, sıcak satış anında bir avantaj bile yaratabilir.

Renault Captur görünüm konusunda bu kez beğenimi kazandı ama hala ne kadar gerekli olduğunu sorgulamadan edemiyorum. Fiyatlarına baktığım zaman da ne kadar haklı olduğumu görüyorum. Örneğin Captur’un 74 bin TL’lik versiyonunu satın almak için bir bayiye gittiğinizde, hemen yan tarafında Latitude’ün de 78 bin TL etikete sahip olduğunu görebilirsiniz. Ben tercihimi hangisinden yapardım?

Yaşam alanına geçtiğimdeyse ilk olarak orta konsolun sadeliği yine beğenimi kazandı. Neredeyse her şey dijital ekran üzerinde toplanmış. Bu arada Start-Stop kumandası ve Renault’nun kullandığı kartvizit formundaki anahtarınsa artık değiştirilmesi gerekiyor. Bu tip bir anahtar tasarımı cepte kolay taşınmıyor, rahat edebilmek için ancak yanınızda bir çanta bulunması gerekli. Torpido gözünün çekmece tipinde tasarlanmış olması kullanışlılık açısından çok önemli bir artı.

Bu aracın en önemli özelliği 1.5 lt dizel motoru ve çift kavramalı EDC şanzımanı. Bu ikilinin birlikteliğinin ardında tam da beklediğim gibi ekonomik tüketim değerleri yatıyor. Ortaya çıkan sonuçlar bana keyif vermeye yetti de arttı bile. Fakat performans konusunda 90 HP beklentilerimin biraz altında kaldı. Zaten çıkan sonuçlara baktığınız zaman sizler de benimle aynı fikirde olabilirsiniz. Neden bu araçta, tüketim ve performansıyla iddialı dizel ünitenin 110 HP güç üreten versiyonuna yer verilmediğine anlam veremedim. EDC şanzıman, bu gövde ve 110 HP güç

Renk seçimiyle karakteri bambaşka bir hal alıyor.

Direksiyon

simidinin tasarımı daha iyi olmalıydı.

90 yerine 110 HP aranabilir.

Yanlarda kullanılan kaplamalar arazi formu veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.