KULLANILMIŞ OTOMOBİL

MERCEDES GLK

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Klasik bir Mercedes’e binip kapısını kapattığınızda hep aynı his aklınıza gelir: Büyük bir şatonun şömine odasındaymışsınız gibi hissedersiniz kendinizi. Tamam, yaylı koltuk minderleri, santimetre kalınlığında karoserler veya zebra desenli ahşap dekorasyon artık geçmişte kaldı. Ancak güncel GLK da dedelerinin mutlak sağlamlık ve güvenlik hissini aynen devam ettiriyor.

Sert köşeleri ve dik ön camı ile GLK, günümüzün yuvarlak hatlara sahip alışılmış SUV manzarasının dışına kolaylıkla çıkabilen bir araç. Bu sayede modern bir araç için çok iyi görüş özellikleri sunabiliyor. Ağabeyi G Serisi ile akrabalığının altını çizen temiz çizgileri kesinlikle modaya uygun değil. Bu da BMW X3 veya Audi Q5 gibi modellerin neden daha çok sattığını açıklayabilir.

Eylül 2010 tarihinden beri piyasada olan baz dizel motor sadece arkadan itişle kombine edilebilirken, benzinli GLK 220 GDI’de müşterilere arkadan itiş ve 4Matic adlı 4 tekerlekten çekiş seçenekleri sunuluyor. Diğer tüm versiyonlarda ise 4Matic ve 7 ileri otomatik şanzıman standart. Bize göre en iyi motor seçenekleri, 204 HP’lik GLK 250 CDI ve GLK 250 BlueTec. Çünkü bu ikili, canlı performans ile makul tüketim rakamlarını (100 km’de 8-9 lt arasında) bir arada sunabiliyor.

Lisansör dergimiz Auto Bild’in 100 bin km testine de konuk olan GLK 220 CDI 4Matic, testi hiç yolda kalmadan iyi bir notla bitirmeyi başardı. Gerçekten de çıkan tek arıza, test sonuna doğru sızıntı yapmaya başlayan devridaim pompası oldu.

İkinci el yazımıza konuk olan GLK 200 CDI da hem teknik, hem de görsel olarak sorunsuz bir SUV’du. Ancak iki konu biraz can sıkıcıydı: Otomatik şanzımanın olmaması ve kilometre sayacında okunan 142 bin kilometrelik yüksek rakam.

Mercedes GLK, gözle algılandığından daha kompakt bir araç. Yüksek tork rakamı sayesinde baz dizel motor bile oldukça canlı sürüşlere izin veriyor.

Karoserin köşeli tasarımı çok iyi görüş özellikleri sağlıyor. 2012’deki makyajdan önce kokpit biraz fazla sadeydi. Kalite ise her zaman yüksek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.