VW PASSAT

Auto Show - - EDITOR -

Passat yeni nesliyle de liderliği hedefliyor

Volkswagen, Passat’ın sekizinci neslini İtalya’nın Sardinya adasında düzenlenen lansmanda tanıttı. Bir önceki nesline göre 85 kg daha hafif olan VW Passat, tasarımından teknolojisine, tamamen yenilenerek karşımıza çıktı. Volkswagen’in Premium algısını daha yükseğe taşımayı hedefleyen Passat, Kasım ayı sonu itibariyle 69 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunulacak.

Alman üretici VW, orta sınıftaki pazar lideri modeli Passat’ı yeniledi. Sekizinci nesle ulaşan yeni Passat, tasarım konusunda bizleri çok şaşırtmasa da, teknoloji ve verimlilik konularında önemli yenilik detayları içeriyor.

VW, öncelikle Passat’ta motor ailesini elden geçirdi, modernize etti ve bir önceki nesle göre yüzde 20’ye varan daha düşük yakıt tüketimi değerleri elde etti. Bunun yanı sıra güvenlik ekipmanları da geliştirildi. Yeni Passat’ta İkincil Çarpışma Freni ve Yorgunluk Tespit Sistemi gibi birçok teknoloji tüm donanım paketlerinde standart olarak sunuluyor.

Aynı zamanda djital gösterge paneli (Active Info Display) teknolojisini kullanan ilk Volkswagen olan yeni Passat’ta, Trafikte Sürüş Asistanı, Yaya Algılama Asistanı ve Acil Durum Asistanı gibi Premium sınıfa dahil birçok yeni sürüş destek sistemi de ilk kez (opsiyon olarak) sunuluyor.

Dinamik ve güçlü dış tasarım

Passat’ın, tasarımdaki en kuvvetli göstergesi olan omuz çizgileri, Volkswagen’in tasarım DNA’sında dinamik ve sportif bir yapının sin-

yallerini bize veriyor. Genel hatlarıyla tasarım anlayışını yeniden belirlemeyi hedefleyen Passat modelinde tasarımcılar, modüler çapraz matris (MQB) şasiyi kullanarak, dinamik oranlar elde etmeyi başarmışlar. 79 mm uzayan aks mesafesi genişleyen hacmin ve ferah bir iç mekanın temelini oluşturuyor.

Keskin ve oldukça net hatlara sahip Passat, omuz çizgisi, kapı omuzlarına konumlandırılmış dış aynaları, LED far seçenekleri ve 19 inçe kadar sunulan alüminyum alaşımlı jant detaylarıyla dinamik ve sportif bir görünüm sergiliyor. Öte yandan Passat, bu yeni tasarımıyla artık genç kullanıcılara da hitap etmeyi ve daha güçlü bir duruş sergilemeyi de hedefliyor. Diğer yandan da artan aks mesafesi ve ölçüleriyle, Premium segment konfor standartlarını da yeniden tanımlıyor.

Dijital gösterge paneli

Yeni Passat’in iç tasarımı da kullanım kolaylığı için yeniden şekillendirilmiş. Estetik ve teknoloji iç mekan tasarımında önemli rol oynamış. Yeni nesil elektromekanik servo direksiyona ve en son nesil bilgi ve eğlence sistemlerine sahip olan Passat, aynı zamanda Volkswagen’in Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display”’i kullanan ilk modeli de oldu. Gösterge panelinde, segmentinde bir ilk olan 12.3 inç ebadında, yüksek çözünürlüklü TFT ekran kullanılmış. Tercihe göre yapılandırılabilir gösterge panelinde, hız göstergesi, devir saati, yol bilgisayarı bilgileri ve navigasyon haritası da ekranda 2D veya 3D olarak yer alabiliyor. Dinamik menü geçişlerine sahip sistemde, örneğin harita aktive edildiğinde hız göstergesi ve devir saati küçülerek haritaya geniş bir yer açılıyor. Yeni Passat ile ilgili tüm verilerin görüntülendiği bu sistem sadece Infotainment sistemi Discover Pro ve navigasyon sistemi ile birlikte, opsiyonel olarak sunuluyor.

Sürüş asistanları

Trafikte Sürüş Asistanı, aracın hızının saatte 60 kilometrenin altında

olduğu durumlarda devreye giriyor. Bu sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi “ACC”, Ön Bölge Asistanı ve Şerit Takip Asistanı ile birlikte çalışarak, trafiğin sıkışık olduğu durumlarda aracın gaz ve freninin otomatik olarak devreye girmesini sağlıyor.

Yaya Algılama Asistanı da, araç hareket halindeyken kenarında veya yol üzerinde bir yaya tespit edildiğinde, görsel ve sesli olarak sürücüyü uyarıyor. Gerektiği durumlarda acil olarak frenleme yapıyor.

Şerit Takip Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleyici “ACC” ile entegre olarak çalışan ve dünyada ilk kez VW Passat’ta sunulan Acil Durum Asistanı ise, sürücünün uzun süre sürüşe tepki vermediği durumlarda devreye giriyor. Sürücü önce görsel ve sesli olarak ile uyarılıyor. Sürücünün hala tepki vermemesi durumunda, sistem otomobili, tamamen hareketsiz kalana kadar yavaşlatıyor.

Türkiye’de 5 farklı motor

Tüm motor seçeneklerinde Start/ Stop sistemi ile fren enerjisi geri kazanım sisteminin bulunduğu Passat, Bluemotion teknolojili motorlarında yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlamış.

Yeni Passat ilk etapta 5 farklı motor seçeneğiyle Türkiye’de pazarına sunulacak. Benzinli motorlar, 1.4 TSI 125 HP ve 1.4 TSI 150 HP’lik ünitelerden oluşuyor. Dizel motorlar ise 1.6 lt TDI, 120 HP, 2.0 TDI, 150 HP ve 2.0 TDI, 190 HP olmak üzere 3 farklı güç ve hacim yelpazesinde sıralanıyor. Fiyat seviyeleri de motorizasyon ve donanıma göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin başlangıç seviyesindeki Passat’a ulaşmanın bedeli 70 bin TL (1.4 TSI 125 HP) ama dizel motora terfi edebilmek için 16 bin TL’yi daha gözden çıkarıp bütçeyi 86 bin TL’ye yükseltmek gerekiyor. Pazarın en çok talep ettiği 1.6 lt dizel motor ve otomatik vites kombinasyonuna ulaşmanın maliyeti ise 99 bin TL, yani otomatik vites için de bir 13 bin TL daha harcamak gerekiyor. 1.6 lt’lik dizel motorun güç seviyesinin 105 HP’den 120 HP’ye yükseltildiğini ve bu fiyat karşılaştırmasının hep aynı donanım seviyesinde (Trendline) yapıldığını da hatırlatmakta yarar var. Açıkçası Passat’ın giriş fiyat seviyesi cazip görünüyor ama teknik donanım fiyat farklarının yüksek olması (dizel motor için 16 bin TL, otomatik şanzıman için 13 bin TL) en çok satan modellerin fiyat cazibesini bir anda yitirmesine neden oluyor. Örneğin Highline donanımında, 1.6 TDI DSG donanımlı bir Passat’ın fiyatı 124 bin TL’ye ulaşıyor. Bu paraya yeni Mercedes C Serisi’ne veya BMW 3 Serisi’ne de ulaşmak mümkün as- lında. Öte yandan Türkiye pazarında Passat’ın fiyat listesinde, üst tavanın 165 bin TL ile 2.0 TDI 190 HP’lik modele ait olacağını belirtelim.

Sürüş izlenimi

Sardunya adasına indiğimiz andan itibaren, yeni VW Passat’ı görmek için sabırsızlanıyordum. İlk karşıma çıktığı anda ise keskin tasarımı ve estetik bakışlarıyla dikkatimi çekmeyi başardı. Aracımı alıp yola koyulduğum anda ise çekici tasarımı ile dinamik sürüşün keyfini bir arada yaşadım. VW tasarımcıları, dış çizgilerde gösterdikleri özeni iç mekana da yansıtmışlar. Yaşam alanında kullanılan kaliteli mal- zemeler ve sürücü odaklı tasarım gerçekten de övgüyü hakkediyor. Mükemmel derecede yola tutunan Passat, fotoğraf çekimleri yaptığımız zamanlarda da, ada halkı tarafından ilgi odağı oldu. Etraftan geçen adalılar, araçlarını sağa çekip yeni Passat’ın detaylarını inceleyerek, bu aracın tasarımının ne kadar ilgi çekici olduğunu bir kez daha ispatlamış oldular. Geniş ve ferah iç mekanda, yolculuk konforu en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Tüm motorlarıyla farklı bir sürüş keyfi sergileyen Passat, sürüşünden yol tutuşuna, dış tasarımından iç tasarımına kadar bir bütünlük içinde düşünülmüş.

LED farlar ve keskin bakışlarla büyük beğeni kazandı.

Stop tasarımı Audi’yi anımsatsada gergin gösteren çizgilerle uyumu oldukça iyi.

Yaşam alanındaki ferahlık seyir halinde büyük rahatlık sağlıyor.

Rahatlıkla gösterge panelinin takibi yapılıyor.

İç mekan tasarımı sürücü odaklı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.