RALLİKROS

İstanbul’da geçtiğimiz haftasonu müthiş bir heyecan fırtınası esti. 2014 FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11. ayağı ilk kez İstanbul Park Pisti’nde koşuldu.

Auto Show - - EDITOR - Yazı ve Fotoğraflar: Yener Gülünay

İstanbul’da Rallikros mücadelesi

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul, uluslararası bir motorsporları etkinliğine evsahipliği yaptı. 2014 FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11. Ayağı İstanbul Park Pisti’nde düzenlendi. SuperCar kategorisinde Norveçli Andreas Bakkerud, RX Lites kategorisinde ise İsveçli Sebastien Eriksson birinciliği kazandı. Tamamı Türkiye’de üretilen RX Lites otomobilleriyle ter döken Türk pilot Yiğit Timur, finalde dünya ikinciliği için mücadele etmesine karşın, şanssızlık yaşayıp ilk sezonunu dünya dördüncüsü olarak tamamladı.

2014 FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11. Ayağı 11 – 12 Ekim 2014 tarihleri arasında ilk kez ülkemizde yapıldı. Intercity İstanbul Park’ta özel olarak hazırlanan 1.3 km uzunluğunda, toprakasfalt karışımı rallikros pistinde gerçekleşen nefes kesen mücadeleyi 2 gün boyunca yaklaşık 18 bin seyirci izledi. SuperCar kategorisinde 18 pilot, RX Lites kategorisinde ise ikisi Türk olmak üzere 10 pilot katıldı. SuperCar’da yarışan ünlü fenomen ABD’li Ken Block ise güvenlik endişesiyle ülkemize gelmedi. 600 beygir gücünde ve 900 Nm torka sahip SuperCar araçları sürekli 4 tekerlekten çekişli ve 0-100 km/s hızlanması sadece 1,9 sn gibi inanılmaz hızlı.

Türk pilot Yiğit Timur üçüncü eşleşme turunu ve yarı finali birinci olarak bitirerek finale çıkmayı başardı. İkinci sırada başladığı final turunda girdiği mücadelede rakip pilotların takım çalışmasına yenik düşüp rakipleriyle çarpışınca diskalifiye oldu. Çiseleyen yağmura rağ- men SuperCar kategorisinde heyecan doruktaydı. Andreas Bakkerud 11. etabı, birinci olarak tamamlarken, Timmy Hansen ikinci, Toomas Heikkinen üçüncü sırada yer aldı. Eski Dünya Ralli Şampiyonu olan ve Rallikros Şampiyonası’nda birinciliğini garantileyen ‘Hollywood’ lakaplı Petter Solberg finalde yaşadığı mekanik bir arıza sebebiyle ilk turda yarışı bırakmak zorunda kaldı.

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11. ayağı İstanbul Park Pisti’nde hazırlanan, 1.3 km’lik toprak-asfalt karışımı pistte gerçekleştirildi. 600 HP’lik yarış araçları 2 sn’den daha az zamanda 100 km/s hıza ulaşıyor. Ken Block’un güvenlik nedeniyle gelmediği İstanbul’da Petter Solberg sahne aldı ancak mekanik bir arıza nedeniyle ilk turda yarışı bıraktı.

Türkiye’de

üretilen araçlardan oluşan

RX Lites kategorisindeki

yarışlara, ikisi Türk olmak üzere toplam 10 pilot

katıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.