LASTİK

Goodyear’ın yeni nesil kış lastiği Ultra Grip 9’u geliştiren, üreten ve test eden ekiple lastiğin tüm üretim aşamalarını yerinde inceledik.

Auto Show - - EDITOR -

Bir lastiğin büyüleyici hikayesi

Lastik üreticisi Goodyear, yeni lastiği UltraGrip 9’u AR-GE ekibine tanıttırdı. UltraGrip 9’u hazırlayan ekipte yer alan; ürün geliştirme, bileştirme, fizik laboratuarı, test etme, tasarım, malzeme, prototiplendirme ve diğer alanlardan mühendisler, Avrupalı lastik bayilerinden ve 15’den fazla ülkeden gelen gazetecilerden oluşan büyük bir gruba kendi geliştirdikleri lastikleri sundular. Böylece Goodyear UltraGrip 9, üretenler tarafından tanıtılan ilk lastik oldu.

Bir lastiğin lansmanını yaparken kapsamlı mühendislik çalışmasını, kullanılan yenilikçi teknolojiyi ve ürün gelişiminin arkasındaki ekibi açıklamak çok nadir başvurulan bir yöntem. Go- odyear yeni bir yaklaşımla bize lastik geliştiricisi olmayı deneyimleme fırsatı sundu. Son iki yılını UltraGrip 9’u (UG9) geliştirmek için harcayan Goodyear İnovasyon Merkezi‘ndeki yüzlerce çalışan, bu tanıtım etkinliğinin tamamını kendileri tasarladı. Ürün geliştirme ekibi UG9’u yoktan nasıl var ettiklerini, en başından detaylı olarak anlattı ve tüm aşamaları uygulamalı olarak gösterdi.

Lüksemburg’taki Goodyear İnovasyon Merkezi‘ni ziyaretimiz lastik test pistiyle başladı. İlk etapta VW Golf VII’lerle, UG9’un asfalt zemindeki kuru ve ıslak zemin tutunması, fren performansı, virajda yol tutuşu, sessizlik, 140 km/s hızla aquaplaning (su yastığı üzerinde

kayma) testlerini gördük. Yeni UG9’un rakip lastikle kaygan zeminde fren ve kaygan zeminde viraj karşılaştırmasını da bizzat direksiyona geçerek yaptık. Ayrıca kickplate adı verilen kaygan zeminde otomobilin arkasının savrulmasını sağ- layan istasyonda UG9’un başarılı performansını deneme imkanı bulduk.

Lastiğin geliştirme aşamaları

Ertesi gün Goodyear İnovasyon Merkezi‘nde lastiğin üretim aşamalarını dört farklı atölye çalışmasında görme ve öğrenme fırsatı bulduk. Fabrikanın gözlerden uzak köşelerini ziyaret ederek, prototip tesisindeki bazı „Sınırlı Erişim“alanlarını gördük. Atölye çalışmalarının ilkinde lastiğin hamurunu oluşturan kauçuk, silika, karbon karası, ıslak çekiş reçinesi, bitkisel yağ vb hammadelerin belli oranlarda karışımını yapıp, özel bir fırında pişirdik. Ortaya çıkan lastik hamurunun esnekliğini inceledik ve -50 santigrad derecede esnekliğini koruyup korumadığını kontrol ettik.

İkinci atölye, lastik sırtı tasarımının yapıldığı

bölümdü. Beyin fırtınalarının havada uçuştuğu, doğadaki bir çok canlıdan esinlenilerek lastik desenlerinin önce kağıda, sonra 3 boyutlu olarak bilgisayara aktarıldığı, lastiğin deseninin ilk oluştuğu yerdi. Üçüncü atölyede Ultra Grip 9’a gelene kadar Goodyear’ın kış lastiği modelleri ve lastik teknolojisi tarihi tanıtıldı.

Son atölye üretim aşamasıydı. Goodyear’ın prototip lastik üretim tesisine girerek, tesisinde bir lastiğin üretimine tanıklık ettik. Onaylanan tasarımdan lastik kalıbının nasıl çıkarıldığını, lastiğin kuşaklarının ve iç yapısının biraraya getirilmesini, sonra da yüksek ısı ve basınç altında vulkanizasyon yöntemiyle lastiğe son şeklinin nasıl verildiğini gözlemledik. Bu tesislerde bir çok süper spor otomobilin özel ölçülerdeki lastikleri üretildiğini gördük. Ayrıca üzerinde çalışılan yeni teknolojilerden biri çok ilgimi çekti. Lastiğin içine yerleştirilen bir süngerle %20 daha sessiz bir lastik geliştiriliyor. SUV konsept lastiği de bilim kurgu filmerinden çıkmış gibiydi. Goodyear mühendisleri otomobil firmalarının mühendisleriyle bir araya gelip, gece gündüz hayalleri gerçekleştirmeye çabalıyorlar.

Goodyear UltraGrip 9’u yaratıcılarıyla birlikte özel lastik test pistinde

bizzat test ettik.

Goodyear, ürünleri tüketiciyle buluşturmadan önce, lastikleri 50’nin üzerinde şirket kriteriyle değerlendirerek 600’den fazla test uyguluyor. Hassas ölçüm cihazlarıyla performansı değerlendiriliyor.

Lastik içten dışa üretiliyor. Son aşamada

yeşil lastik olarak bilinen ürüne, yüksek ısı ve basınç altında son

şekli veriliyor.

Kaygan zeminde Kickplate ile arkası savrulan UltraGrip 9 lastikler takılı otomobili kontrol etmekte zorlanmadık.

Lastiğin kauçuk hamur karışımı 30 kadar hammadde içeriyor.

Prototip lastik üretimi bilgisayar yardımıyla yapılıyor.

Lastik desenleri tasarımcıların çalışmalarıyla şekilleniyor. Ve

daha sonra kalıp çıkarılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.