YAN SANAYİ

Otomobil tutkusu bir başkadır. Ülkemizde otomobile gösterilen değer ise inanılmaz. Her ne kadar kendimize ait bir markamız olmasa dahi, hayalini kurduğumuz veya sahip olmak istediğimiz otomobilin birçok parçası Türkiye’de üretiliyor.

Auto Show - - EDITOR -

Otomotivin gizli kahramanları

Otomobil dünyası günden güne değişiyor. Artık eskimiş teknolojilere sahip otomobiller neredeyse yok gibi. Güvenlik alanındaki gelişmeler araçları daha emniyetli hale getirirken, diğer taraftan konfor seviyesi de yükseldi.

Tüketiciler otomobil satın alırken artık güvenlik, yüksek kalite, düşük emisyon oranları gibi kriterleri dikkate alıyor, bu değerler önem kazanıyor. Firmaların ArGe çalışmaları sayesinde otomobil kavramını çok daha yükseklere çıkardılar. “Peki bu markalar, bir otomobilin bir araya gelen tüm parçalarını kendileri mi üretiyor?” sorusuna cevabımız kesinlikle hayır olacak.

Dünyaya üretim yapıyor

Kendi otomobil markamız yok, Devrim ve Anadol ile bir çıkış yap- mak istedik fakat hevesimiz kursağımızda kaldı. Öte yandan kendi otomobilimizi yapmaya çalışırken, parça imalatı konusunda büyük tecrübe sahibi olduk. Yılların geçmesiyle birlikte dünya genelinde ciddi bir konuma sahip olacak olan otomotiv yan sanayimiz doğdu. Tecrübeli, kaliteli ve güvenilir çalışmamız sayesinde dünya yollarında boy gösteren önemli markalar dahil, neredeyse her araca parça üretir hale geldik.

Cari açığı azaltmaya katkısı büyük

Büyük ve küçük çaplı şirketler, bir taraftan iş sahalarını genişletirken, diğer taraftan da ihracata

yöneldi. Cari açığı kapatmada büyük etkisi olan yan sanayimizi biraz da rakamlarla konuşalım… Otomotiv Yan Sanayii'nde binin üzerinde firma faaliyet gösterirken, taşıt araçları imalat sanayine direkt olarak orijinal parça imal eden, uluslararası pazarlarda rekabet ederek ihracat yapan firma sayısı ise 350 civarındadır. Diğer firmalar ise küçük ölçekli üretim tesislerini oluşturmakta ve büyük çoğunluğu da genellikle yenileme pazarına yönelik üretim yapıyor ve bunların 192 yabancı sermaye ortaklığı bulunuyor.

750 bin kişiye dolaylı istihdam

Otomotiv Yan Sanayi'nde faaliyet gösteren firmalar genellikle İstanbul, Bursa ve İzmir'de yoğunlaşmış durumda. Otomotiv yan sanayi 150 bin kişiye direkt ve yaklaşık 750 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlıyor. Sektör yazılım ağırlıklı üretimi nedeniyle büyük ölçüde teknik personel istihdam etmektedir. Küresel markalara sıfır hata ile ürün sevk eden Türk Otomotiv Yan Sanayi, sadece Türkiye'deki araç üretim fabrikalarına değil, AB ülkelerindeki fabrikalara da yüksek oranda ihracat yapmaktadır. Sektörün en yetkin temsilcisi olan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği TAYSAD, bugün 330 üyesi ile üretimin yüzde 65'ini, ihracatın ise yüzde 70'ini temsil ediyor.

Otomotiv sektörünün yılın ilk 8 ayındaki 15.3 milyar dolarlık ihracatının 8.8 milyar dolarını ana sanayi gerçekleştirirken, Ocak-Ağustos döneminde otomotiv ihracatının yüzde 42,31'i ise yan sanayi tarafından karşılandı. Geçen yılın ilk 8 ayında 5 milyar 920 milyon 858 bin dolar olan otomotiv yan sanayi ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 9'luk artışla 6 milyar 473 milyon 55 bin dolara yükseldi.

Neredeyse tüm markalara parça üretimi söz konusu.

Türk Yan Sanayi’si yüksek kaliteli işçiliği ile kendini kanıtladı.

Yazı: Ümit Akkuyu

Teknoloji, bilgi birikimi konularında adeta rakipsiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.