TUTUMLU SUV’LAR

190 HP’lik dizelde sadece 6.7 lt tüketim! Sadece 10 yıl önce daha zayıf motorlar bile çok daha fazla tüketiyordu. Modern dizel motorlara sahip elit SUV’lar, tasarruf ve keyif karşılaştırmasında.

Auto Show - - EDITOR -

Mucize dizellerin savaşı

Komşum hala inanamıyor. Kendisi tutkulu bir Audi hayranı. Geçen hafta 2.0 lt’lik yeni TDI motora sahip test aracımız Q5 ile eve geldiğimde beni resmen soru yağmuruna tuttu. Ne kadar güçlü? Ne kadar hızlı? Ne kadar menzili var? Tabi ki cevapları esirgemiyorum: 190 HP, 210 km/s, 1100 km’de bir yakıt alıyorum. Cevaplarım o kadar etkileyici ki, inanmamaya, şüphe etmeye devam ediyor ve yorumunu yapıştırıyor: “Çıldırmışsın!”

Tabi ki çıldırmadım. Çünkü Audi mühendisleri ev ödevlerini çok iyi yapmışlar ve bu konuda Mercedes ve BMW ile aynı seviyeye ulaşmışlar. Neticede 3 marka da bir gerçeğin farkında: “En iyi elit SUV’ların bile

pazarda şansları olabilmesi için bir hatayı asla yapmamaları gerekli: Müsriflik!”

Sonuç olarak üç rakibin de kaputlarının altında, güçlerine ve sportifliklerine rağmen tasarruftan asla ödün vermeyen dizeller görev yapıyor. Audi ve BMW, 2.0 lt’lik dizellerinin güçlerini kısa bir süre önce 190 HP’ye çıkardı. Mercedes ise başarısını kanıtlamış 220 CDI’da 170 HP ile yetiniyor. Peki ama en fazla keyif-tasarruf dengesine hangisi sahip? Bunun cevabını karşılaştırmamız verecek.

NEREDEYSE 2 TON AĞIRLIK, 7 LT’NİN ALTINDA TÜKETİM!

Mühendislerin eski TDI’ı bugün getirdikleri hal kesinlikle etkileyici. Q5’te yumuşak ve sessiz çalışan bu makine 2 tonluk aracı, neredeyse fizik kurallarının ötesine geçmişçesine hareket ettiriyor. Kalkışlarda gaza hızlı yüklendiğinizde hafif bir turbo boşluğu hissedilse de, hemen ardından ortaya çıkan güç, 4 lastiğin birden asfaltı yırtacağını hissettiriyor. Çift debriyajlı şanzıman (7 ileri) ise vitesleri hem hızlı, hem de neredeyse hiç sarsıntısız bir şekilde değiştiriyor. 100 km/s’ye kadar 3 rakip de neredeyse kafa kafaya giderken, üzerindeki hızlarda (160 km/s’ye kadar) Audi küçük bir adım öne çıkıyor. Bu kadar canlılığın acısının yakıt istasyonunda çıkacağını düşünenleri ise hoş bir sürpriz bekliyor: X3 ve Q5 100 km’de 6.7 lt motorinle yetiniyor. Bu da 75 lt’lik deposuyla Q5 sürücüsünün 1100 km’nin üzerinde yol yapabileceği anlamına geliyor. X3 20d’nin sürücüsü ise yakıt istasyonuna 120 km önce girmesi gerekiyor, çünkü deposu Audi’den 8 litre daha küçük. BMW’nin 2.0 lt 190 HP’lik motoru dizellerin kaba karakterini daha az gizleyebiliyor ve akustik olarak varlığını her zaman daha fazla hissettiriyor. Yine de tüketim konusunda şikayet edebilecek bir şey yok. Yüksek hızlara tırmanırken Audi’nin biraz gerisinde kalan BMW, 210 km/s’ye kadar ulaşabiliyor. Diğer taraftan X3 20d, sübjektif olarak daha canlı bir etki bırakıyor. Çünkü alt devirlerde bile her zaman güçlü olmayı başarıyor ve Audi ile Mercedes’ten 500 d/d daha fazla devir çeviriyor. Devirlenmeyi seven motorun dışında, her zaman en doğru oranı seçen 8 ileri otomatik şanzıman da sürüş keyfini artırıyor. Vitesleri hem hızlı, hem de çok yumuşak değiştirmesi sayesinde ZF’in otomatik şanzımanı sayesinde X3, neredeyse maksimum puan sayısına ulaşıyor.

Mercedes’in kendi geliştirdiği 7 ileri oranlı otomatik şanzıman ise maksimum puandan biraz uzak kalıyor. GLK’nın vites değişim konforu kesinlikle çok iyi olmasına rağmen, canlılık konusunda eksiklikleri var. Üst viteslere geçişlerde neredeyse hiç sarsıntı hissedilmezken, direksiyondaki kollarla vites düşürürken, özellikle de kick-down’da, seçilen vitese geçilmesi uzun sürüyor. Aslında bu şaşırtıcı değil çünkü hem 20 HP daha zayıf, hem de 1965 kg ile en yüksek ağırlığa sahip. Ancak

Q5, X3 ve GLK, büyük SUV’ların yüksek yakıt tükettiği önyargısını yerle bir ediyor

burada, 2.1 lt’lik dizel motorun kesinlikle çok iyi bir makine olduğunu da söylemek gerekiyor.

Q5 GÜNLÜK KULLANIM ŞARTLARINDA HİÇ ZORLANMIYOR

Audi’nin SUV’u karşılaştırmanın en uzunu olmasa da, en geniş iç mekana sahip. Hem ön, hem de arka sırada herhangi bir kısıtlılık hissi yaşanmıyor. İleri-geri kaydırılabilen arka koltuk sırası en yüksek oturma konforunu sunarken, bagaj ise bırakın uzun tatilleri, neredeyse taşınmalar için bile yeterli. Bunların yanında yüksek kalite seviyesi, insanın vücuduna tam olarak oturan spor koltuklar ve konforlu süspansiyon da beğeni topluyor. Sert karakterli süspansiyon zemin dalgalarını başarıyla emerken, örneğin yarıkların üzerinden geçerken alınan kısa zemin darbeleri iç mekana pek filtrelenmeden ulaşıyor. Makyajla birlikte birçok özelliği değiştirilen X3 ise ayarlı amortisörleri sayesinde bu konuda daha iyi. En bozuk zeminlerden bile etkilenmeyen X3, birinci sınıf spor koltuklarıyla da beğeni topluyor. Diğer taraftan koltukların manuel ayar sistemleri biraz can sıkabiliyor. Örneğin koltuğu yükseltmek için önce ayaklarınızdan destek alarak kendinizi havaya kaldırmanız, minderi boşta bırakmanız ve kolu çekmeniz

8 ileri otomatik şanzıman çok hızlı ve yumuşak çalışıyor. Vites kolu modern bir görünüme sahip.

gerekiyor. Ayrıca, çevirmeli yerine kollu bir sisteme sahip olan sırtlık ayarı da kademeli çalışıyor.

Mercedes’in iç mekanı ise biraz “yaşlanmış” hissettiriyor. Örneğin klima kontrol düğmeleri çok alçak konumlandırılmış. Bunun dışında GLK, 19 inçlik (opsiyonel) şık görünümlü jantlarından da olumsuz etkileniyor: Süspansiyonun yumuşak ayarlarıyla uyumsuz kalan jantlar, aracın sarsılmasına neden oluyor. Son zayıflık ise arka koltuklardaki genişliklerin kısıtlı olması: Omuzları temas etmeden arka koltuklarda 3 yetişkinin oturması imkansız.

AĞIRBAŞLILIK FİYAT KONUSUNDA BİR ANDA YOK OLUYOR

Üç Alman SUV fiyat konusunda da birbirlerine benziyor. Ülkemize 2.0 TFSI (225 HP) ve 2.0 TDI (190 HP) motorlarla ithal edilen Audi Q5’in fiyatları benzinli versiyonda 206 bin 800 TL, dizel versiyonda ise 214 bin 300 TL’den başlıyor. BMW X3 de birer adet benzinli (20i) ve dizel (20d) motorla ithal ediliyor. 1.6 lt’lik hacim sayesinde ÖTV yükü azalan benzinli versiyonda 155 bin 400 TL olan başlangıç fiyatı, dizel versiyonda (2.0 lt) sıçrama yaparak 224 bin 300 TL’ye çıkıyor. Mercedes GLK’daki motor seçenekleri ise 250 (201.800 TL), 220 CDI (229.200 TL) ve 350 CDI (279.600 TL) olarak sıralanıyor.

Canlı dizellere sahip şık SUV’lar (soldan sağa): Audi Q5 2.0 TDI, BMW X3 20d,

Mercedes 220 CDI, lükslükleri ve canlılıklarıyla öne çıkmalarına rağmen,

7.0 lt’nin altındaki tüketimlere imza atabiliyor.

BMW: Fonksiyonellik kusursuz. Göstergeler okunaklı. Navigasyon

çok iyi çalışıyor.

Mercedes: GLK’nın direksiyon kolonundaki vites kolu kullanışlı. Klima kontrolleri burada da alçak.

Audi: Kalite hissi karşılaştırmanın en iyisi. Klima kontrolleri

alçak konumlandırılmış.

Mercedes’in vites kontrol kolu direksiyonun ardında konumlandırılmış.

Mercedes GLK 220 CDI

BMW X3 20d

X3’ün arka koltukları Audi’den biraz daha dar ve alçak. Ama bacak mesafeleri daha iyi. Q5’in arka koltukları çok rahat. Arka koltuk sırası ilerigeri kaydırılabiliyor.

6 ileri oranlı DSG şanzıman hızlı ve

sarsıntılı vites değişimleriyle beğeni

topluyor. Audi Q5 2.0 TDI

Audi Q5 2.0 TDI

Mercedes GLK 220 CDI

GLK’nin ikinci koltuk sırasındaki genişlikler BMW ve Audi’den biraz

daha kısıtlı.

BMW X3 20d

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.