BMW X6

Auto Show - - EDITOR -

Arazi coupe’si kaslarını güçlendirdi

Mantıksızlık bazen keyiflidir: Yeni “arazi coupe”si 381 HP’lik 3 turbolu dizel motoruyla geliyor!

Tamam, sportif süspansiyonlu, güçlü motorlu, 4 tekerlekten çekişli ve coupeleri andıran bir arazi aracı mantıksızlığın sözlük anlamı olabilir. Ancak bu mantıksızlığın çok büyük bir keyif verdiği de kesin!

Bu keyif algısı kesinlikle bizlere özgün bir şey değil. Neticede BMW, sadece 6 yıl içinde 260 bin adetten fazla X6 sattı. Şimdiyse sıra ikinci kuşakta ama ana konseptte pek bir değişiklik yok: Yenisi de en az öncüsü kadar mantık dışı ve pratiklikten uzak bir araç.

Biraz kaba bir tabirle bu şık araç, aslında yassılaştırılmış bir X5. Ancak 65 bin 650 Euro olarak açıklanan (Almanya) başlangıç fiyatı, X5’ten yaklaşık 6 bin Euro daha yüksek. Ayrıca yeni X6 da bir aile otomobili değil. O, yalnız sürücülerin otomobili.

Yenilenen X6’nın direksiyonuna şimdiden geçme ve iyice gazlama fırsatı bulduk. Karşılaştığımız ilk anda verdiğimiz tepki ise “vaaay” oldu. Koyu renkli kalın bir direksiyon simidi, piyano boyası, metal konsollar ve arazi aracından daha çok, spor otomobillere benzeyen bir kokpit… Tüm bunlara, X5’ten çok daha alçak olan sürüş pozisyonu ve vücudu daha iyi kavrayan spor koltuk da ekleniyor. Aslına bakılırsa farklılıklar da bu kadarla sınırlı.

Motor yelpazesi de aracın sportif karakterini destekleyecek şekilde seçilmiş. Örneğin başlangıcı, 258 HP’lik 30d yapıyor. BMW’nin iddiasına göre bu motorla X6, 100 km’de 6 lt motorinle yetiniyor. Bizlerin cevabı ise “test edip göreceğiz” oluyor tabi ki. Diğer seçenekler ise turbo beslemeli 450 HP’lik benzinli V8 ve M50d’nin M GmbH tarafından hazırlanan ve keyifli testimize konuk olan 381 HP’lik dizel motorlar oluyor.

6 silindire sahip 50d motor, 3 turbo

tarafından aşırı besleniyor ve bu sayede birbirinden çok farklı iki karakter sergileyebiliyor. Bir düğmeye basıldığında motorun karakteri zıt iki yönde değişebiliyor. Örneğin “Comfort” veya “Eco Pro” adlı modlar devredeyken 3.0 lt’lik dizel, çok yumuşak ve sessiz bir makine haline geliyor. Bu modlarda araç, otoyolda o kadar sakin bir şekilde ilerliyor ki, yorgunluk algılama sistemi aldanabiliyor: Bu kadar yumuşak bir sürüşe alışık olmadığı için birkaç dakika sonra uyarı vermeye başlayabiliyor.

Sport mod seçildiğinde ise M-dizel, gerçek yüzünü sergilemeye başlıyor: Göstergeler ateş kırmızısı renkle aydınlanıyor ve sürücü, otomobilin kaslarını gerdiğini hisset- meye başlıyor: Süspansiyon sertleşiyor, direksiyon daha direkt çalışmaya ve gaz tepkileri ise hızlanmaya başlıyor. Tüm bunlara bir de daha etkileyici hale gelen motor sesleri ekleniyor. 740 Nm’lik torkun 2 tonluk ağırlıkla resmen oyuncak gibi oynaması gerçekten ilginç bir his. Gaz verildiğinde X6, sanki sadece virajlı yollar için yapılmış gibi asfalta yapışıyor. Önce de söylemiştik: Mantıksızlık ama kesinlikle çoooook keyifli!

Dünyanın en güzel logolarından biri: 3.0 lt’lik 6 silindirli dizel,

M50d versiyonda 3 turboyla besleniyor ve

381 HP güç üretiyor.

Arazi aracından çok spor otomobil: X6’nın kokpitinde bolca piyano boyası, metal konsol ve kalın bir direksiyon kullanılmış. Pratik olmayan taraf:

Coupe formu nedeniyle tavanın

arka kısmı iyice alçaltılmış. Bu nedenle hem bagaj küçük, hem

görüş kötü.

Önden X5, arkadan coupe: Meslektaşımız Thomas Geiger yeni BMW X6’nın direksiyonuna geçen ilk gazeteci oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.