PORSCHE PERFORMANCE DRIVE

Cayenne S ile arazi maratonu

Auto Show - - EDITOR -

Porsche Cayenne denildiği zaman, genelde akla şık, güçlü, dinamik bir otomobil gelir. Fakat nedense çok az insan bu otomobilin arazide neler yapacağını bilir. Çünkü Cayenne sahipleri, genelde araçlarını toprak, kaya parçalarıyla dolu yollara çıkarmaz ya da çıkarmak istemez. Kıyamaz demek daha mı doğru olur, bilemedim.

Oysa Cayenne S (E2 II), arazide gerçek bir canavar. Tutmayın beni cinsinden üstün bir power machine. Ve biz bu salon erkeği görünümlü araçla, dört gün baş başa kalarak, neler yapabildiğine yakından şahit olduk.

Porsche Performance Drive, bu yıl üçüncü kez yapılan, ilginç bir ralli. Tamamen beş ana faktör üzerine inşa edilmiş bir yarış. Her şeyden önce zamana karşı yarışıyorsunuz. Çıkış noktasından, bitiş noktasına size verilen sürede varmak zorundasınız. Artı ya da eksi süreler ceza puanı. Yani kesinlikle bir sürat yarışı değil bu. En az yakıt harcamak zorundasınız eğer derece yapmak istiyorsanız. Dolu depoların ağzı, her zaman özel bantlarla kapalı. Her etap sonunda en az yakıt alan, günün birincisi oluyor. Bu yıl düzenlenen yarışta, sosyal medya uygulaması konulmuştu. Yani yarış sırasında sosyal medyayı en iyi kullanan, en fazla takipçi alan ekipler ekstra bonus kazanıyordu. Ayrıca günün en iyi fotoğrafını çekenler de en fazla bonus takviyesi yaşıyordu.

İşin yarış bölümünün en kısa özeti; Trabzon’dan başlayıp, Azerbaycan Bakü’de sona ermesi. Gürcistan geçişinin de yarışın en zorlu, en keyifli etaplarını oluşturduğunu baştan yazayım.

Gürcistan’ın yerleşimi yoğun olmayan bölgelerinde, toz duman içinde geçen araçları gören yerel halkın tepkileri çok ilginçti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.