MERCEDES AMG GT

Yola zamk gibi yapışıyor

Auto Show - - EDITOR -

AMG GT ile Mercedes, en iyilere kafa tutabilecek kadar muhteşem bir safkan sporcu yarattı. Dergimize özel olarak bu yeni süper sporcuyu, DTM Şampiyonu Bernd Schneider’le birlikte kullanma fırsatı bulduk.

Bazen her şey gerçekten basittir. Örneğin Mercedes AMG-GT’yi anlamak için kimsenin, son zamanlarda yollarımızı işgal etmeye başlayan SUVvan-coupe gibi terimlerin açıklamalarına ihtiyaç duymayacaktır. Onu anlamak için marş düğmesine basmak yeterli: Motor korkutucu kükremeler, çığlıklar ve ıslıklar eşliğinde uyanıveriyor ve bu otomobilin varoluş nedenini hemen anlatıveriyor: Sadece keyif! Mühendislik başarılarının gittikçe küçülen motorlar ve düşük CO2 emisyonlarından ibaret hale getirdiği günümüzde bu heybetli V8, Mercedes’i çağdışı ama kesinlikle inanılmaz sempatik kılıyor.

Neticede hayal kurmak bedava. Ayrıca gerekli de! Çünkü AMG GT’yi kullanamıyoruz. Neyse ki dünyanın ilk basın kuruluşu olarak bize, AMG’nin yan koltuğunda oturma izin verildi. Bu ilk test sürüşündeki “şoförümüz” ise Bernd Schneider’di. Bu da bir hayaldi, çünkü kendisi, hem Almanya’nın en başarılı ve tanınmış motorsporları pilotu hem de bu sporcunun gelişiminde bizzat görev almış bir test pilotu.

Marşa basıldığı andaki korkutucu sesler bir süre sonra yerini, neredeyse mutlu rölanti seslerine, ağırbaşlı mırıltılara bırakıyor. Bunu sağlayansa, şehir trafiğinde gürültü seviyesini kabul edilir seviyelere düşüren kapaklı egzoz sistemi.

GT kısaltması, uzun yolculuk anlamına gelen Gran Turismo kelimelerinden türetilmiş ve AMG buna kesinlikle çok

Çalışma keyfi: Motorsporları efsanesi Bernd Schneider ve meslektaşımız Stefan Voswinkel yeni AMG GT’nin test sürüşünde!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.