AUDI RS 7 SPORTBACK

Pahalı rüya

Auto Show - - EDITOR -

RS 7 kesinlikle çok hızlı bir otomobil. Ancak fiyatı da performansı kadar yüksek.

Her yönüyle uçlarda: Test aracımız sadece aşırı güçlü değil, ekstralarla birlikte 160 bin Euro sınırına dayanan Almanya fiyatıyla aşırı pahalı da.

Evet, sözünü ettiğimiz otomobil bir RS 7. Yani Quattro GmbH tarafından elden geçirilip neredeyse safkan bir sporcuya dönüştürdüğü şık görünümlü bir liftback. Aracın 4.0 lt’lik çift turbolu V8 motoru -tabi ki 4 tekerleğe birden dağıtılan- 560 HP güç ve 700 Nm tork üretiyor. Yani her zaman “gereğinden fazla güç” emrinizde. Durum böyle olunca bu otomobil, 5000 d/d civarındayken gaza yüklendiğiniz anda bile bir savaş jeti gibi ivmelenmeye devam edebiliyor. Hem de 4x4 sistemine rağmen direksiyonda hissedilir çekmeler hissettiriyor. Bugüne kadar böyle bir hissi hiçbir Audi modelinde yaşamamıştık. Diğer taraftan bu 2 tonluk canavar, 4x4 sistemi sayesinde kalkışlarda güç aktarımı sıkıntısı çekmeden kalkış yapıyor ve etkileyici bir çekiş gücü sunuyor. Çok hızlı çalışan 8 ileri oranlı otomatik şanzıman ise neredeyse vites geçişlerini hiç hissettirmiyor.

İç mekandaki ses seviyesi ise konforlu bir seviyede kalıyor ve V8’in sesleri, henüz çok uzakta olan bir fırtınanın gök gürültüleri gibi algılanıyor. Bunun dışındaki konularda da RS 7, Audi’nin diğer RS modelleri kadar sinirli değil. Ayrıca kalite seviyesi çok yüksek ve her yönüyle bir üst sınıf olduğunu hissettiriyor. Havalı süspansiyon ise 21 inçlik opsiyonel jantlara rağmen gayet yüksek bir konfor sunuyor.

Bu sıra dışı otomobil, büyük boyutları ve yüksek ağırlığına rağmen gayet hassas bir yönlendirme sunuyor ve virajlarda uzun süreler nötr kalıyor. Viraj girişlerinde gaza yüklenildiğinde ise otomobil, arkasını hafifçe savurarak yönlendirmeye yardımcı oluyor. Üst sınıfta RS 7 kadar rahat ve atak kullanım sunan başka bir otomobil yok. Gerçekten rüya gibi ama 113 bin Euro’luk (Almanya) baz fiyatı bile bunun pahalı bir rüya olduğunu ve birçok insan için bir hayalden öteye geçemeyeceği anlamına geliyor.

305 km/s’lik maksimum hız için 12 bin 500 Euro (seramik frenler de dahil) ödemek gerekiyor.

Mükemmel bir işçiliğe sahip kokpit, aracın performansının yanında biraz sönük kalıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.